Wybierz region

Wybierz miasto

  Akademia niegospodarności

  Autor: Cezary Stankiewicz, Krzysztof Berent

  2000-06-06, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Polska Dziennik Bałtycki

  Olsztyńska delegatura Urzędu Ochrony Państwa skierowała do prokuratury wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie niegospodarności władz byłej Akademii Rolniczo-Techniczej w Olsztynie.

  Olsztyńska delegatura Urzędu Ochrony Państwa skierowała do prokuratury wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie niegospodarności władz byłej Akademii Rolniczo-Techniczej w Olsztynie.


  Chodzi o rolniczy Zakład Doświadczalny w Łężanach, który ART wydzierżawiła osiem lat temu byłemu posłowi SLD Tadeuszowi Matyjkowi. Zdaniem UOP zawarta przez ówczesne władze ART umowa była skrajnie niekorzystna dla uczelni. - Byłą ART naraziło to na straty w wysokości trzech i pół miliona złotych - powiedział nam porucznik Jan Adamowicz, rzecznik olsztyńskiej delegatury UOP.


  Sprawę Łężan, czyli dużego gospodarstwa i pałacu, kontrolowała również Najwyższa Izba Kontroli. Inspektorzy stwierdzili, że umowa dzierżawna, którą poseł Matyjek zawarł w lutym 1992 r z Akademią Rolniczo-Techniczną była wyjątkowo niekorzystna. Nie zawierała nawet informacji o wartości przekazywanego majątku. Władze uczelni na dwa lata zwolniły dzierżawcę z opłat, przez cztery kolejne na wniosek posła ówczesne władze ART zgodziły się obniżyć pięciokrotnie proponowaną wcześniej stawkę czynszu. Za piękny pałac, duże gospodarstwo i jezioro w pobliżu Łężan, poseł Matyjek płacił uczelni równowartość kilku worków zboża.


  W ubiegłym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski odebrał gospodarstwo Tadeuszowi Matyjkowi. Rektor UW-M Ryszard Górecki zapowiedział, że podobnie będzie również z pałacem.

  Sonda

  Co powinno zostać wyremontowane?

  • Hala Urania (55%)
  • Stadion Stomilu (45%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.