Wybierz region

Wybierz miasto

  Genera3 pod ochronI bocianów

  Autor: W3adys3aw KatarzyEski

  2000-05-19, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Polska Dziennik Bałtycki

  Na pomniku radzieckiego genera3a Iwana Czerniachowskiego w Pieniźnnie, który zginI3 w tych okolicach w 1945 roku, bociany uwi3y sobie gniazdo. Czy dziźki bocianom kontrowersyjny pomnik znalaz3 siź pod ochronI? - ...

  Na pomniku radzieckiego genera3a Iwana Czerniachowskiego w Pieniźnnie, który zginI3 w tych okolicach w 1945 roku, bociany uwi3y sobie gniazdo. Czy dziźki bocianom kontrowersyjny pomnik znalaz3 siź pod ochronI? - zastanawiajI siź mieszkaEcy.


  Pomnik dowódcy II Frontu Bia3oruskiego, który zdobywa3 podczas ostatniej wojny Prusy Wschodnie, wystawiono na wniosek ko3a SD w latach 70. Tworzy3 go wysoki obelisk, dwie tablice informacyjne, sierp i m3ot. Pod koniec lat 80. zaczźto podwanaĺ zas3ugi Czerniachowskiego dla Pieniźnna. Ujawniono, ne genera3 nie bra3 osobiŚcie udzia3u w wyzwalaniu miasta, lecz zginI3 tu przypadkowo podczas inspekcji. Pojawi3y siź g3osy, aby budowlź zdemontowaĺ. Ostatecznie poprzestano na usuniźciu sierpa i m3ota.


  Ostatnio pomnik by3 dwa razy oblewany farbI. Zatarto ten niektóre litery.
  W Pieniźnnie mówi siź ponownie, ne pomnik powinien zniknIĺ, tym razem ze wzglźdów estetycznych. - Jednak naden oficjalny wniosek w tej sprawie nie wp3ynI3 - oŚwiadcza zastźpca burmistrza Teresa Krysiuk.


  Ewantualne zakusy na pomnik genera3a mogI storpedowaĺ bociany, które w tym roku uwi3y tam sobie gniazdo. Zgodnie z ustawI ich mieszkanie wraz z lokatorami podlega ochronie. Kto posprzIta pomnik po boĺkach, nie wiadomo. |rodków na konserwacjź budowli nie ma ani miasto, ani s3unba ochrony zabytków.

  Sonda

  Co powinno zostać wyremontowane?

  • Hala Urania (55%)
  • Stadion Stomilu (45%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.