Wybierz region

Wybierz miasto

  Polska i Belgia wzięły ślub

  Autor: Ewa Lubińska

  2000-05-22, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Polska Dziennik Bałtycki

  Dwa kraje, wcale nie sąsiedzkie, wzięły symboliczny ślub w Kościele Wniebowzięcia NMP w Szczytnie. Na pomysł ceremonii wpadli nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im.

  Dwa kraje, wcale nie sąsiedzkie, wzięły symboliczny ślub w Kościele Wniebowzięcia NMP w Szczytnie.


  Na pomysł ceremonii wpadli nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Szczytnie i Technisch Instituut Sint-Josef w Geel w Belgii. Obie placówki rozpoczęły współpracę w ramach programu Socrates Lingua E. Jej wynikiem była inscenizacja ślubu kościelnego i mazurskiej biesiady weselnej.


  - Chcieliśmy umożliwić młodzieży polskiej i belgijskiej poznanie tradycji i obrzędów kultury mazurskiej - mówi dyrektor szczycieńskiego zespołu szkół Urszula Filipowicz.


  Uczniowie z belgijskiej szkoły przebywając w Szczytnie poznają polskie krajobrazy, zabytki i kulturę. Przygotowując inscenizację wesela dbali o to, by ślub i biesiada odbyły się zgodnie z polską tradycją. Państwo młodzi - Alicja Golon (uczennica ZSZ nr 2 w Szczytnie) i Tom Luckx (uczeń VTI w Geel) - zostali więc pobłogosławieni przez rodziców, po czym udali się do ślubu ukwieconymi bryczkami. Tam odbyło się nabożeństwo, które celebrował ks. Zbigniew Czerniak, on też udzielił symbolicznego ślubu młodej parze. Podczas wesela przygrywała kapela, a uczniowie ze Szczytna odtańczyli tradycyjne tańce ludowe.

  Sonda

  Co powinno zostać wyremontowane?

  • Hala Urania (55%)
  • Stadion Stomilu (45%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.