Wybierz region

Wybierz miasto

  Trudny sprawdzian umiejętności

  Autor: ZAK, ems

  2000-05-23, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Polska Dziennik Bałtycki

  Część ósmoklasistów zamiast egzaminów wstępnych do szkół średnich zdaje testy kompetencji. Za dwa lata będą się z nim zmagać się wszyscy absolwenci podstawówek.

  Część ósmoklasistów zamiast egzaminów wstępnych do szkół średnich zdaje testy kompetencji. Za dwa lata będą się z nim zmagać się wszyscy absolwenci podstawówek.


  Osiem tysięcy ósmoklasistów ze szkół podstawowych w powiatach: Bartoszyce, Lidzbark Warmiński, Braniewo, Iława, Nowe Miasto Lubawskie i Elbląg pisało wczoraj test kompetencyjny z języka polskiego.


  Test zawierał 30 zadań, do których dołączone były cztery możliwe odpowiedzi oraz trzy tematy wypowiedzi pisemnej (należało wybrać jeden).


  - Testy oparte zostały głównie na tekstach źródłowych - mówi polonistka jednej z elbląskich szkół. - Pytania dotyczyły m.in. ,Szachów" Bursy, co nas zdziwiło. Aby dobrze zrozumieć metafory autora, trzeba mieć sporo wiedzy o literaturze i czasie w którym powstawał ten utwór.


  Wątpliwości przy rozwiązywaniu testów mieli również uczniowie. - Nie wiedziałem, czy sposób opowiadania w ,Szachach" to narracja autorska, czy pierwszoosobowa - mówi Dariusz Makowczyński, ósmoklasista.


  Większość uczniów jednak sądziła, że test, choć najtrudniejszy z dotychczasowych, udało im się napisać dobrze.


  Ósmoklasiści ze lidzbarskich, iławskich, bartoszyckich nie czuli się zaskoczeni. Z taką formą rekrutacji już się spotkali.


  - Uczniowie dwukrotnie pisali próbny test, byli więc oswojeni z nową formą sprawdzianu - mówi Ewa Kapusto, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Bartoszycach.

  Sonda

  Co powinno zostać wyremontowane?

  • Hala Urania (55%)
  • Stadion Stomilu (45%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.