Wybierz region

Wybierz miasto

  Żuławy ponad podziałami

  Autor: Rafał Gruchalski

  2000-05-24, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Polska Dziennik Bałtycki

  Dzięki porozumieniu władz województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego znajdą się pieniądze na odbudowę i modernizację urządzeń melioracyjnych na Żuławach Wiślanych.

  Dzięki porozumieniu władz województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego znajdą się pieniądze na odbudowę i modernizację urządzeń melioracyjnych na Żuławach Wiślanych.


  W przyszłym roku ma ruszyć program odbudowy podzielonych między dwa województwa Żuław Wiślanych. List intencyjny o współpracy w tej sprawie podpisali wczoraj wojewodowie oraz marszałkowie województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.


  Program ma trwać dziesięć lat i doprowadzić do odbudowy i modernizacji istniejących na Żuławach urządzeń melioracyjnych oraz zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców. Ten dokument ma być włączony do strategii rozwoju obu województw.


  - Porozumienie marszałków i wojewodów było konieczne - twierdzi Janusz Soroka, rzecznik prasowy marszałka warmińsko-mazurskiego. - Dzięki niemu oba województwa będą mogły otrzymać pieniądze z rezerwy budżetu państwa na zwalczanie skutków powodzi. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie rząd rozdzieli te środki, między innymi na Żuławy.


  Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe na Żuławach z roku na rok się zmniejsza. Na jego poprawę nie ma pieniędzy. Na elbląską cześć Żuław przeznaczono w tym roku około 2,5 mln zł. To tylko połowa potrzebnej kwoty. Stan urządzeń na Żuławach pracownicy Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych określają jako zaledwie dostateczny.


  W tym rok z pomocą Żuławom przyjdą bezrobotni. Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu dostał pieniądze na zatrudnienie przy pracach melioracyjnych 162 osób.

  Sonda

  Co powinno zostać wyremontowane?

  • Hala Urania (55%)
  • Stadion Stomilu (45%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.