Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warsztaty drzeworytnicze z Marie-Luise Salden

Redakcja
Źródło: Informacja prasowa
Źródło: Informacja prasowa
Już od 8 sierpnia będzie można poznać tajniki najstarszej techniki graficznej, jaką jest drzeworyt. I to pod okiem fachowca najwyższej klasy – Elbląg ponownie odwiedzi Marie-Luise Salden, która z powodzeniem prowadziła już warsztaty w Galerii EL. W tym roku zajęcia będą odbywały się w dwóch blokach: od 8 do 10 oraz od 12 do 14 sierpnia.

Drzeworyt jest znany już 8 w. n.e. Początkowo rozwijał się głównie na Dalekim Wschodzie: w Korei, Japonii i Chinach. Do Europy dotarł w XIV w. po upowszechnieniu umiejętności wytwarzania papieru, a najstarsze zachowane drzeworyty pochodzą z około 1400 roku z terenu Francji i Niemiec. Były to wykonywane w opactwach pojedyncze obrazki ze scenami religijnymi. W pierwszej połowy XV wieku technika drzeworytnicza znalazła zastosowanie w wydawaniu książek. Powstała tzw. książka blokowa, w której całe stronice (zawierające jednocześnie tekst i ilustracje) były wycinane i odbijane z jednej deski (klocka). Książki blokowe są niezwykle rzadkie i cenne (zachowało się jedynie około 100 egzemplarzy). Od poł. XVI w. drzeworyt rozwijał się również w Polsce. Drzeworyt powszechnie wykorzystywano do ilustrowania książek, których ilość narastała w związku z rozwojem drukarstwa. W okresie tym techniką drzeworytu ilustrowano książki religijne, przyrodnicze, geograficzne, opowiadania moralizatorskie i historyczne, kalendarze, wzorniki ornamentów, portrety, widoki miast, karty do gry, kopiowano obrazy, wykonywano druki ulotne o charakterze religijnym, politycznym, satyrycznym itp. Formą drukarską jest tu drewniana płyta wycięta wzdłużnie z pnia. Płytę opracowuje się ostrymi dłutami i nożami w ten sposób, że powstają w niej zagłębienia, które nie mają drukować. Rysunek wystaje ponad pozostałą masę drewna i po nałożeniu farby tworzy element drukujący.

Marie-Luise Salden urodziła się w roku 1939 w Elblągu. Tutaj także, w ówczesnym kościele Najświętszej Marii Panny (obecnej Galerii EL), została ochrzczona. Jest artystką oraz pedagogiem. Studia artystyczne odbyła w Flensburgu, Hamburgu, Kiel i Paryżu. Od 1990 w Käthe-Kollwitz-Museum w Kolonii prowadzi praktyczne kursy muzealne. Jest członkinią Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytniczego XYLON.
W 1997 roku otrzymała stypendium Uniwersytetu Kioto Seika na wydziale drzeworytu i papiernictwa, 1998 r została profesorem rezydentem na Akademii Sztuk Pięknych w Kanazawie. Marie-Luise Salden już dwukrotnie prowadziła w Galerii EL warsztaty artystyczne: w 2008 przy okazji retrospektywnej wystawy artystki „Inspiracje" odbyły się warsztaty drzeworytu, natomiast rok temu poprowadziła ona warsztaty z rysunku węglem i akwareli.

W dniach 8-10 sierpnia (poniedziałek-środa) warsztaty odbędą się w godzinach od 10.00 - 13.00, natomiast w dniach 12-14 sierpnia w godzinach: piątek (16.00 - 19.00) oraz sobota i niedziela (11.00 - 14.00).

Koszt udziału w trzech dniach warsztatowych to 70 złotych.

Zachęcamy do zapisów telefonicznych: 55 232 53 86 oraz mailowych: [email protected]. Zostały ostatnie wolne miejsca.

Źródło: Informacja prasowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto