Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

5 hitów zdrowego jedzenia. Co mają w sobie te produkty

Materiał Partnera Zewnętrznego
Choć niektóre z tych produktów mogą wydawać ci się egzotyczne i dziwne, warto je poznać, bowiem ich spożywanie nie jest jedyniemodne, ale przede wszystkim bardzo zdrowe!

Na pewno znasz podstawowe zasady żywienia oraz przynajmniej mniej więcej wiesz, które produkty są zdrowe, a których lepiej unikać. Jednak o ile nie masz problemu z kupnem,dajmy na to, pomarańczy (nawet dziecko wie, że zawierają mnóstwo witaminy C), czy otrębów (to przecież doskonałe źródło błonnika), o tyle ktoś przekonujący cię o tym, że jakieś tam jagody goji są rewelacją, wydaje ci się podejrzany. „Gdzie to kupić?” – myślisz. „I czy to naprawdę działa?”. Nie zastanawiaj się dłużej! My odpowiadamy – działa!

Oto lista pięciu produktów, które mimo iż mogą brzmieć tajemniczo, są cennymi i sprawdzonymi składnikami wzbogacającymi dietę. Na ich punkcie zwariowały modelki, aktorki i blogerki, ale rozliczne korzyści płynące z włączenia ich do jadłospisu zauważyli najpierw dietetycy i specjaliści od żywienia!

Jagody goi (znane także jako wilcze jagody, jagody kolcowoju, LycuimBarbarum i GouJiZi) uprawiane są na wzgórzach chińskiego regionu Ningxia i wykorzystywane w tradycyjnej mongolskiej, tybetańskiej i chińskiej medycynie. Na ich punkcie oszalało całe Hollywood, a topowe modelki takie jak: Miranda Kerr, czy Adriana Lima wyznają, że te niepozorne, suszone owoce na stałe zagościły w ich codziennym jadłospisie. Nie ma w tym z resztą nic dziwnego - naukowcy odkryli, że są to jedne z najzdrowszych owoców naszej planety! Zawierają 6 podstawowych witamin (głównie C, której zawartość jest nawet do 500 razy większa niż w pomarańczach!), wiele minerałów (m.in.: żelazo, wapń, potas, cynk, selen) i aminokwasów, a także karotenoidy (w tym beta-karoten, luteinę i likopen) oraz wiele innych, cennych składników takich jak chociażby nienasycone kwasy tłuszczowe i antyutleniacze. Jagody goji wspomagają regenerację komórek i trawienie, wykazują działanie antynowotworowe, działają wzmacniająco oraz zapobiegają starzeniu się. Dodatkowo są przepyszne, delikatne i można łączyć je z wieloma potrawami np. musli, czy jogurtem.

Równie modnym dodatkiem jest ostatnio młody jęczmień występujący najczęściej po zmieleniu liści w formie proszku. Można go dodawać do koktajlu, jogurtu, sałatki. Zawiera bardzo dużą ilość aminokwasów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu oraz szerokie spektrum witamin: C, E, B1, B2, B6, beta-karoten, kwas foliowy, potas, wapń, żelazo, magnez, mangan, cynk, krzem, chlorofil. Chroni przed powstawaniem wolnych rodników i ponoć jest hitem w dietach odchudzających. Sok z jęczmienia, znany przede wszystkim z amerykańskich seriali i diet gwiazd, nazywany jest najzdrowszym fast foodem na świecie. Polecany kobietom w ciąży, w okresie karmienia, a nawet niemowlętom i dzieciom. Wystarczy jedna łyżeczka na dobę, jednak trzeba pamiętać, że nie wolno go łączyć z gorącymi posiłkami, ponieważ straci swoje właściwości.

Z kolei różowa sól himalajska, która powstała miliony lat temu za sprawą wysuszenia mórz i ogromnego ciśnienia, to idealna alternatywa dla zwykłej soli kamiennej. Jest bowiem zdecydowanie od niej zdrowsza i uchodzi za najczystszą sól dostępną na ziemi. Produkt jest całkowicie naturalny i wolny od zanieczyszczeń środowiska, wydobywa się go tradycyjną metodą. Zawiera aż 84 minerały w formie koloidalnej, które są bardzo cenne dla naszego organizmu.

Doskonałym zamiennikiem tradycyjnego produktu może być także mąka z nasion amarantusa, która odnajdzie wiele zastosowań w twojej kuchni. Jej główną zaletą jest wysoka wartość odżywcza i dietetyczna. Przede wszystkim produkt zawiera dużą ilość białka i cennych składników mineralnych (m.in.: żelazo, wapń, magnez i fosfor) oraz jest bogaty w witaminy (głównie z grupy B, ale także A, E i C), a także niezbędne kwasy tłuszczowe. Specjaliści od żywienia podkreślają również fakt, że mąka z nasion amarantusa reguluje biosyntezę cholesterolu. Jest to kolejny bezglutenowy produkt. Amarantus można znaleźć też pod postacią poppingu, czyli ekspandowanych nasion. Są pyszne na przekąskę i jako dodatek do śniadania.

Ostatnim produktem, na który chcemy zwrócić uwagę, jest wysokiej jakości substancja słodząca pochodzenia naturalnego, którą produkuje się w Finlandii z kory brzozy. Ksylitol, bo o nim mowa, z powodzeniem zastąpi cukier – nadaje się do słodzenia napojów, deserów i ciast, bowiem jest słodki tak, jak on, ale jednocześnie zawiera aż o 40% mniej kalorii i charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym [IG=9], przez co może być używany także przez diabetyków.

Na szczęście produkty ekologiczne i bardziej wyszukane składniki są dostępne w coraz większej ilości sklepów. Część z nich trafiła już na stałe do oferty popularnych supermarketów, inne można z powodzeniem zamówić w sklepie internetowym. M.in. sklep www.agito.pl wprowadził do swojej oferty produkty spożywcze, w tym część asortymentu stanowią właśnie produkty z sektora tzw. zdrowej żywności. Nie ma się co bać nowych elementów diety, ponieważ wspomniane produkty są równie smaczne, co ich tradycyjne odpowiedniki, a przy tym dużo zdrowsze. Ich ceny stały się bardziej atrakcyjne i nie powodują już zawrotu głowy. Dalej zastanawiasz się, czy warto?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto