Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W podróży Polacy są tradycjonalistami

Redakcja
Źródło: Informacja prasowa
Źródło: Informacja prasowa
Gotówka kupiona w kantorze to według Polaków najwygodniejszy sposób finansowania wydatków w trakcie podróży zagranicznej. Ponad 40 proc. respondentów wskazało właśnie taką odpowiedź w sondażu przeprowadzonym przez Instytut Homo Homini dla Deutsche Bank PBC. Jednocześnie aż 35 proc. respondentów wybrało karty płatnicze.

Polacy w podróży są tradycjonalistami – niezależnie od wieku czy płci respondenci uważają gotówkę wymienioną w kantorze za najlepszy sposób regulowania wydatków w czasie podróży. Ale także, jak pokazuje badanie, coraz chętniej korzystamy za granicą z kart płatniczych. Kartę debetową lub kredytową wskazało 35 proc. badanych.

Co ważne Polacy wiedzą, że wiele banków umożliwia wypłatę z zagranicznych bankomatów bez prowizji i właśnie takich maszyn będą szukać. Pobranie środków z bezprowizyjnego bankomatu wskazało jako preferowaną formę zdobycia gotówki 18 proc. respondentów.
Z kolei 17 proc. woli za wakacyjne zakupy zapłacić kartą kredytową.

Bezgotówkowe pokolenie Y

Czy te proporcje mają szansę się zmienić, a karty staną się realną konkurencją dla z kantorów? - W Polsce jest obecnie w obrocie ok. 31 mln kart płatniczych, z czego 9 mln to karty kredytowe. Choć karty są coraz powszechniejsze, nie spodziewałbym się radykalnie szybkiego rozstania z gotówka. Zbyt wiele jest osób, które gotówkę po prostu lubią. Taka forma płatności jest dla nich bezpieczna, pewna i wygodna – mówi prof. Remigiusz Kaszubski ze Związku Banków Polskich. - Z drugiej strony mamy w Polsce 10 mln dobrze wykształconych, młodych ludzi. Im więcej osób
z pokolenia Y będzie na rynku pracy, tym szybciej będziemy się jako społeczeństwo rozstawać z gotówką. Nowe pokolenie wymusi taką zmianę – prognozuje prof. Kaszubski.

Jak pokazuje badanie IHH dla Deutsche Bank PBC, faktycznie osoby między 25, a 29 rokiem życia, są najbardziej skłonne do korzystania w trakcie podróży z karty kredytowej.

O czym warto pamiętać jadąc na wakacje

Co według ekspertów lepiej sprawdzi się w podróży – kieszenie wypchane gotówką, czy portfel pełen kart? Szymon Kuchciak, Dyrektor Centrum Rozwoju Kart Kredytowych Deutsche Bank PBC radzi, aby pamiętając o ryzyku kradzieży w podróży mieć ze sobą trochę gotówki i co najmniej dwie karty. Bezpieczniej jest unikać noszenia przy sobie większych sum. – Najlepiej jeszcze przed wyjazdem sprawdzić, w których bankomatach nasz bank umożliwia wypłatę bez prowizji i pobierać gotówkę na bieżąco, według potrzeb – mówi Szymon Kuchciak. Wiele banków daje już swoim klientom w pakietach z kontami taką możliwość we wszystkich bankomatach na świecie (m.in. Deutsche Bank, BZ WBK, PKO BP, Alior Bank itd).

Jak bank przeliczy wydatki wakacyjne z lokalnej waluty na złotówki? Mechanizm ten jest dwuetapowy - najpierw kwota wypłaty lub zakupów jest przeliczana na euro (rzadziej na dolary amerykańskie) i dopiero z tej, tzw. waluty rozliczeniowej, na złotówki. Koszt przewalutowania nie jest duży, ale można go też dodatkowo minimalizować. - Przed wyjazdem do Eurolandu dobrze jest upewnić się, że posiadamy kartę, która ma walutę rozliczeniową w euro, analogicznie powinno się postępować jadąc do U.S.A. Wtedy nasze zakupy będą przewalutowane tylko 1 raz – mówi Szymon Kuchciak. - Inną metodą może być otwarcie rachunku walutowego, na którym rozliczenia są prowadzone w konkretnej walucie, np. w jenach w czasie podróży do Japonii.

Oszczędności na urlopie

– Nowoczesne technologie wprowadzają wiele ułatwień do naszego codziennego życia. Planując wakacje warto jest z nich umiejętnie korzystać – mówi Kuchciak. – Płacąc za wakacje kartą kredytową możemy „rozłożyć” koszt urlopu na dłuższy czas. Dzięki okresowi bezodsetkowemu faktycznie koszt poniesiemy już po powrocie – dodaje.

W wielu krajach osoba podróżująca na własną rękę wręcz nie może obejść się bez karty – jest ona podstawą rezerwacji w hotelu czy wynajmu samochodu. Warto też pamiętać o dodatkowych funkcjonalnościach. W ramach programów lojalnościowych klienci mogą liczyć na zniżki na bilety lotnicze, w restauracjach i hotelach (np. w Deutsche Bank PBC dostępny jest 50-cio procentowy rabat płacąc kartą kredytową za bilety u jednego z największych operatorów promowych na świecie).

Z kartą kredytową bezpieczniej

Ale co najważniejsze karty kredytowe bardzo często wyposażone są w pakiet usług assitance i ubezpieczenie (medyczne lub NNW). A jak pokazują badania przeprowadzone dla TU Europa ubezpieczenie jest kwestią, o której jadąc za granicę większość Polaków zwyczajnie zapomina. Przed wyjazdem warto więc sprawdzić, czy w ramach naszej umowy na kartę bank udostępnia nam ubezpieczenie. Jeśli nie, w ostatniej chwili można teraz skorzystać z jednego z tzw. wirtualnych marketów ubezpieczeniowych (np. market ubezpieczeniowy online Deutsche Banku). - W Internecie ubezpieczenie można kupić w ostatniej chwili, polisę otrzymamy emailem wraz z informacją, co zrobić w przypadku wystąpienia potrzeby kontaktu z ubezpieczycielem – wyjaśnia Szymon Kuchciak.

Na koniec optymistyczna informacja – tegoroczne lato, zgodnie z prognozami Ekoradia, ma być jednym z najcieplejszych w ciągu ostatnich 100 lat. Tak więc możemy liczyć, że po zastosowaniu się do powyższych rad, nic nie stanie na przeszkodzie udanemu wypoczynkowi.

Sondaż telefoniczny przeprowadził na zlecenie Deutsche Bank PBC Instytut Homo Homini 12 czerwca 2011 r. na losowej, reprezentatywnej dla ogółu mieszkańców Polski próbie respondentów.

Źródło: Informacja prasowa

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto