Agnieszka Przybysz Agnieszka Przybysz

Agnieszka Przybysz, ekspert relacji, pionierka coachingu, autorka książek m.in. "Przyciągnij miłość", "Przyciągnij Sukcesy z Pasją" i wielu skutecznych programów rozwojowych i coachingowych (© Archiwum prywatne)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Z Agnieszką Przybysz, pionierką coachingu, autorką książek "Przyciągnij miłość" i "Przyciągnij Sukcesy z Pasją" rozmawialiśmy o współczesnym romantyzmie i najlepszych miejscach na randkę.

Trwa Akcja Ulica.naszemiasto.pl . Tym razem chcemy, oczywiście z Waszą pomocą, odkryć najbardziej romantyczne miejsca w mieście. Zgłoście kandydatury do naszego plebiscytu Najbardziej romantyczne miejsce w mieście. Na Wasze zgłoszenia czekamy do 24 sierpnia. Do 27 sierpnia potrwa głosowanie. Tego samego dnia poznamy też zwycięzców.

W ramach naszej Akcji Ulica.naszemiasto.pl postanowiliśmy porozmawiać z coachem relacji Agnieszką Przybysz o tym, jak to właściwie jest z tym dzisiejszym romantyzmem.

http://s18.postimg.org/otyy2zg3d/ulica_naszemiasto_logo.jpg


Dziś wszyscy za czymś gonimy, za karierą, szczęściem, pieniędzmi. Czy my mamy jeszcze czas na romantyzm?

Czasu jest coraz mniej, stąd większość ludzi ma go dla siebie niewiele i ponosi tego bolesne koszty w postaci nieporozumień, kłótni z byle powodu, emocjonalnego oddalenia, rozwodów i rozstań, a nawet bolesnej zdrady. Każdy z nas ma romantyzm w sercu. Trzeba sobie na niego tylko pozwolić.

Portal Home Broker stworzył ranking najbardziej romantycznych miast w Polsce. W pierwszej trójce znalazły się Kraków, Zakopane i Gdańsk. Dlaczego jedne miasta wydają nam się lepsze na miłość niż inne?

Moim zdaniem, to czy dane miasto jest mniej lub bardziej romantyczne wyznaczają wspomnienia i doświadczenia, jakie wiążą się z danym miastem albo marzenia i fantazje, o których czytaliśmy w książkach lub oglądaliśmy w romantycznych filmach. To gra umysłu i sposobu postrzegania przez pryzmat zakodowanych skojarzeń i emocji, związanych z danym miejscem lub miastem.

Gdańsk i Wrocław znalazły się też w rankingu najbardziej romantycznych małych miast w Europie. W tych miastach łatwiej być romantycznym?

To nie miasto czyni związek bardziej lub mniej romantycznym. Ono może mieć wpływ na atmosferę, ale nie na to, co czujesz w sercu, czy jesteś w stanie odsunąć urazy, te drobne lub większe nieporozumienia i wybaczyć partnerowi, czy jesteś otwarty na dawanie i przyjmowanie miłości.

Jakie cechy musi mieć przestrzeń, żeby nazwać je najbardziej romantyczną miejscówką?


Przystań miłości jest tam, gdziekolwiek jesteśmy ze swoim partnerem. To może być mały wiejski domek z kominkiem na mazurskiej wsi, w otoczeniu jezior lub lasów, albo hotel w wielkim mieście, w którym da się doświadczyć luksusu i relaksu. Dla jednych par romantyczne są wspólne sporty np. żagle, wspinaczki górskie, dla innych leżenie na plaży w małym nadmorskim kurorcie. Takie romantyczne miejsce powinno spełniać podstawowe kryteria: poczucie bezpieczeństwa, zaufania, miłości, radości i wzajemności, spełnionych oczekiwań i pragnień. Dawać poczucie bycia dopieszczonym i szczęśliwym.

Jakie według Pani jest najlepsze miejsce na randkę?

Najlepsze miejsce na randkę to takie, które jest nam znane i mamy z nim dobre skojarzenia, w którym czujemy się dobrze. Idąc na pierwszą randkę jest wiele niewiadomych, więc warto spotkać się w takim miejscu, które wydaje się nam przyjazne, byśmy podświadomie czuli się bezpiecznie.

Dlaczego jedne miejsca obdarzamy większym ładunkiem emocjonalnym niż inne?

Nasze emocje zależą od naszych doświadczeń i skojarzeń, jakie wiążą się z danym miejscem, mogą mieć na nie wpływ opowieści innych osób, to co przeczytaliśmy na ich temat lub historie z filmów.

Miłość zakłada nam na nos różowe okulary. Wtedy wszystko postrzegamy inaczej. Czy nasze oceny chociażby stopnia romantyczności miejsca mogą być obiektywne?

Oceny stopnia romantyczności miejsca są bardziej subiektywne niż obiektywne. W istocie tak jest, że miłość łagodzi obyczaje, ale i łagodzi oceny miejsc, w których jesteśmy. Jeśli jesteśmy tam szczęśliwi z ukochaną osobą, to miejsce postrzegamy przez pryzmat własnego szczęścia.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zmieniło przepisy dotyczące ślubów cywilnych. Można je zawierać nie tylko w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale i w dowolnym, stosownym do okoliczności miejscu. Czy dzięki temu będzie więcej romantycznych miejscówek?

To znakomity pomysł na zmiany przepisów dotyczących ślubów cywilnych. W ten sposób pary, które zechcą powiedzieć sobie ‘”tak” będą mogły to uczynić w wybranym przez siebie miejscu i wybranej scenerii. To daje znacznie większe możliwości i kreatywności w stworzeniu niepowtarzalnych wspomnień i romantyzmu.

Rozmawiała: Agnieszka Gałczyńska
Najbardziej romantyczne miejsce

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!