Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobry wzrok ucznia. Gadżety elektroniczne nie wpływają dobrze na oczy

Katarzyna Kuniczuk
123RF
Dzieci spędzają coraz więcej czasu przed komputerem, tabletem czy telefonem. Nie wpływa to korzystnie na wzrok, który przecież musimy zachować do końca życia.

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Dla najmłodszych oznacza to powrót do szkolnej ławki i kilka godzin wytężonej nauki każdego dnia, co stanowi duże wyzwanie dla wzroku. Oprócz skompletowania nowej wyprawki warto więc wybrać się z dzieckiem na profilaktyczne badanie wzroku, aby wykluczyć ewentualne nieprawidłowości.
- Jak się bowiem okazuje, odsetek nieskorygowanych wad wzroku wśród dzieci w wieku szkolnym wynosi aż 30 proc. - wyjaśniają specjaliści z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok. - Uczniowie z nieleczonymi zaburzeniami wzroku osiągają gorsze wyniki w nauce, ponieważ wada często utrudnia im pisanie i czytanie. W efekcie dziecko potrzebuje więcej czasu na rozwiązanie zadań, nie nadąża za resztą klasy, co potęguje stres i niechęć do nauki. Niezdiagnozowane problemy wzroku mogą doprowadzić do sytuacji, w której nauczyciel błędnie zaklasyfikuje ucznia jako słabego i mało zdolnego. Bardzo ważne jest więc stałe monitorowanie wzroku dziecka, aby wykryć wadę na jak najwcześniejszym etapie.

Ograniczmy zabawki
Zwłaszcza w dobie gadżetów elektronicznych ważne jest, aby rodzic kontrolował czas spędzany przez dziecko przed komputerem czy z komórką. Okuliści alarmują - coraz więcej dzieci w wieku szkolnym skarży się na bóle głowy i zmęczenie oczu spowodowane zbyt długim korzystaniem z tabletu i smartfona. Uczniowie trafiają do gabinetu z problemem nasilonej krótkowzroczności i skurczu akomodacyjnego czyli sytuacji, w której oko przystosowane do ciągłego patrzenia z bardzo bliska np. na ekran telefonu, nie potrafi szybko dostosować się do patrzenia w dal. Specjaliści radzą, aby dzieci w wieku szkolnym nie korzystały z małych urządzeń elektronicznych dłużej niż godzinę dziennie. Najbezpieczniejszy dla wzroku małego ucznia jest duży monitor i zachowanie odpowiedniej odległości od niego - 70 cm. Nie wolno też pozwolić, aby monitor, przed którym siedzi dziecko, było jedynym źródłem światła w pokoju. Lekarze okuliści podkreślają, że bardzo ważne jest, aby zachęcić dziecko, które pracuje na komputerze, do częstego robienia przerw, podczas których popatrzy w dal i pomruga oczami.

Dieta
W profilaktyce narządu wzroku dziecka niezwykle istotna jest prawidłowa dieta. Do jadłospisu najmłodszych koniecznie należy włączyć produkty zawierające dużą ilość luteiny i zeaksantyny, które chronią siatkówkę oka przed poważnymi schorzeniami i szkodliwym promieniowaniem. Największą ilość luteiny znajdziemy w ciemnozielonych warzywach liściastych - kapuście włoskiej, szpinaku, jarmużu, pietruszce i szczypiorku. Najlepszym źródłem zeaksantyny są natomiast kukurydza, groszek i szpinak. Bardzo ważna dla oczu najmłodszych jest również witamina A, której niedobór grozi wystąpieniem kurzej ślepoty i zespołu "suchego oka". Na talerzu ucznia powinny znaleźć się m.in. marchew, morele, papryka, a także produkty pochodzenia zwięrzęcego - masło, mleko i jajka.
Kiedy podejrzewamy lub dostaliśmy taki sygnał od nauczyciela, że nasze dziecko ma problemy ze wzrokiem, powinniśmy jak najszybciej wybrać się z nim do okulisty. Lekarz zdiagnozuje problem i przepisze szkła korekcyjne.

tekst Marcin Kamiński

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto