Moderator: Witamy naszego Gościa na czacie :-) E_Chorazy: Witam serdecznie. ~pytania-od-czytelnikow: moj syn jest w piatej klasie technikum, po osmioletniej podstawowce.

Masz zdjęcie do tego tematu?

WyślijModerator: Witamy naszego Gościa na czacie :-)


E_Chorazy: Witam serdecznie.~pytania-od-czytelnikow: moj syn jest w piatej klasie technikum, po osmioletniej podstawowce. Jaka mature bedzie zdawal?


E_Chorazy: Jeżeli jest w szkole ponadpodstawowej, to będzie zdawał egzamin dojrzałości, czyli starą maturę.


E_Chorazy: ...


E_Chorazy: W tym roku do egzaminu maturalnego przystepują uczniowie, którzy kończą szkołę ponadgimnazjalną.~pytanie_od_czytelnika_2: czy na ?wiadectwie maturalnym bedzie podane w % na ile zaliczylem mature z j. polskiego?


E_Chorazy: Tak, to będą tzw. punty procentowe, czyli wszystkie przedmioty podane będą w procentach. W przypadku j. polskiego wyniki będą podane dla poziomu podstawowego i rozszerzonego osobno, o ile zdający wybierze oba przedmioty lub jeden z nich. Próg zaliczenia to 30%.~Dax: jakie będą zasady przyjmowania uczniów na szkoły wyższe zdających starą maturę?


E_Chorazy: Z tego co się orientuję- uczelnie przygotowywują 2 róźne rekrutache - dla osób zdających stare i nowe matury. Mniej-więcej 80% uczelni uwzględnia wyniki nowej matury. W przypadku kandydatów zdających starą maturę - uczelnie będą przygotowywać testy we własnym zakresie. Ten stan (podwójnych kryteriów rekrutacji) może trwać nawet kilka lat.~mirka_85: Jakie sa przeslanki wprowadzenia nowej matury, przeciez przez lata mlodziez zdawala egzamin wg starego systemu i wszytsko bylo w porzadku, po co to zmieniac?


E_Chorazy: Dlatego że od '99 roku zmienił się system edukacji i zmienił się sposób i reść nauczania w szkołach. Obowiązują "podstawy programowe uczenia", czyli badanie materiału przez umiejętności. Skoro młody człowiek zdaje egzamin gimnazjalny to trudno byłoby mu zdawać "starą" maturę, ponieważ był uczony w inny sposób. Standardy wymagań egzaminacyjnych zostało opracowane na podstawie osiągnięć z podstawy..


E_Chorazy: ...programowej. Nowa matura jest konsekwencją zmian w programie edukacji.owadobójca: czy jeśli na maturze z języka polskiego zaliczymy poziom podstawowy, a nie uda nam się tego z poziomem rozszerzonym to matura jest zdana?


E_Chorazy: Tak, jeżeli z poziomu podstawowego każdego przedmiotu obowiązkowego otrzymamy przynajmniej 30%, to matura uważana jest za zaliczoną.~Lolas: jakie beda przedmioty obowiazkowe


E_Chorazy: Język polski, język obcy nowożytny (np. angielski, niemiecki itd) oraz jeden przedmiot z listy: matematyka, fizyka, chemia , biologia, geografia, historia, WOS, historia muzyki, wiedza o tańcu (dla szkół baletowych ;-) ).~mirka_85: Co sie stanie z maturzyst? w przypadku nie zdania egzaminu pisemnego a co w przypadku oblania jednego z egzaminow ustynych?


E_Chorazy: W przypadku oblania egz. ustnego przystępuje się do matury pisemnej, a ten egzamin oblany może być zdany w kolejnej sesji (będa dwie sesje w roku - zimowa i wiosenna). To samo dotyczy egzaminu pisemnego - nie trzeba powtórnie zdawać egzaminów już zaliczonych, a tylko te "oblane".~i_co_ja_mam_zrobic?: czy istnieje jakas strona na ktorej mozna znalezc jakies przyklady zadan na nowa mature?


E_Chorazy: Tak. Wszystkie zadania które do tej pory znalazły się w arkuszach sesji znajdują się na stronach komisji okręgowej i centralnej. Adres: www.cke.edu.pl .~madlen_18: czy to prawda ze na maturze pisemnej z jezyka polskiego bedzie tylko 1 temat na prace pisemna??


E_Chorazy: Matura z polskiego będzie złożona z 2 części; przy poziomie podstawowym to będzie rozumienie tekstu czytanego (test) i część sprawdzająca umiejętność pisania własnego tekstu (2 tematy do wyboru). Przy rozszerzonej: sprawdzanie pisania własnego testu (o kulturze), maturzysta otrzyma do wyboru 2 tematy na wypracowanie.~pytanie_od_czytelnika_1: Kiedy odbędą się egzaminy próbne i jaki przedmioty będą obejmować?


E_Chorazy: Egz. próbne w woj. śląskim będa organizowane przez szkoły ponadgimnazjalne, natomiast Komisja Okręgowa przygotowuje dla szkół egzaminy na poz. podstawowym z j. polskiego, j. obcego i dla każdego z podanej wcześniej listy. ten materiał przekazany będzie szkołom, która na początku stycznia przeprowadzą u siebie egzamin próbny.~kiki_1: Czy mozna zdawac jezyk obcy na dwoch roznych poziomach tzn. ustny podstawowy a pisemny rozszezony?


E_Chorazy: Można.~Stefan_1: Które z wydawnictw poleciłaby Pani w zakresie zbiorów zadań maturalnych dostosowanych do nowej matury? WSiP wydał beznadziejne zbiory inne wydawnictwa też się ścigają, które Pani zdaniem są najlepsze?


E_Chorazy: ...do poprzedniego pytania: gdyby j. obcy był przedmiotem dodatkowym, to całość egzaminu jest zdawana na poziomie rozszerzonym.


E_Chorazy: Bardzo trudne pytanie i trudno mi na nie odpowiedzieć. Wydawnictw jest b. dużo i wszystkich nie znam. Jako priorytet zalecam rozwiązanie wszystkich zadań z informatora podstawowego. Polecam również rozwiązywanie zadań ze stron internetowych komisji - to są zadania które były na maturach, czyli niejako tworzone przez system.~escabar: czy planowane sa dalsze zmiany w przyszlosci, zeby uformowac nowa mature na wzor amerykanskich SAT i SATII? - testy te sa bardzo szczegolowe i mozna do nich podchodzic w dowolnym wieku i terminie (nie tylko na koniec szkoly sredniej ale nawet wczesniej)


E_Chorazy: Nasz system egzaminacyjny budowany jest w oparciu o doświadczenia europejskie - np. j. obce sa budowane wg standardów europejskich. Korzystaliśmy z doświadczeń francuskich, holenderskich, szkockich. Na razie nie planujemy upadabniania naszego systemu do wzorca amerykańskiego.~Nokia!: Prawdopodobnie nowa matura bedzie na punkty wiec ile najwiecej bedzie mozna zdobyc punktow? i le nalezy miec tych punktow aby zdac mature?


E_Chorazy: Najwyższa nota to 100%, warunkiem minimum jest 30% dla przedmiotów podstawowych, przedmiot rozszerzony można "zaliczyć" nawet na 1%.badboy.nm: Czy to prawda że po zdaniu egzaminu o nazwie First Certificate można nie podchodzić do matury z jezyka angielskiego?


E_Chorazy: Nie, to nieprawda. Z egzaminu maturalnego zwalnia tylko i wyłącznie olimpiada przedmiotowa i tytuł laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej.~anioleczek_ona: a praca ktora trzeba napisac przed maturą ustną i której temat trzeba wybrac teraz do 30 wrzesnia i pracowac nad nia przez te pol roku musi byc bardzo dluga , ile powinna miec minimalnie stron ?


E_Chorazy: Nie piszemy pracy, tylko na wybrany temat przygotowujemy prezentację. Egzamin ustny zakłada badanie umijętności mówienia, przedstawiania tematu, przygotowania źródeł - a nie pisania. Od tego jest egzamin pisemny.~pytanie_od_czytelnika_2: Jak bedzie wygladala nowa matura z j. obcego? Czy bedzie rowniez egz. ustny z j. obcego? mam na mysli mature podst. dla ucznow zaczynajacych nauke j. niemieckiego.


E_Chorazy: Egzamin z j. obcego składa się z części ustnej i części pisemnej. Część ustna zorganizowana w szkole będzie polegała na odpowiedzi na pytania zawarte w zestawach. Będa to: 3 rozmowy tzw. sterowane, opis ilustracji i odpowiedzi na pytanie. Egzamin pisemny w którym będzie praca z tekstem, dodatkowo część "słuchana" z materiałem dźwiękowym. Dla rozszerzonego - dłuższa praca pisemna._.=!*MaRcIn_GdYnIa_18*!=._: ja chodzę teraz do szkoły zaocznej ''matura w 2 lata" i mam teraz maturę w styczniu do kiedy musze wybrać przedmioty i w jakich terminach to teraz będzie ??


E_Chorazy: Organizacją egzaminu dojrzałości zajmuje się na Śląsku - śląskie kuratorium oświady. W Gdańsku znajdują się również odpowiednie placówki.~michał18: dlaczego nie będzie można w przyszłym roku zdawać na maturze filozofii?


E_Chorazy: Dlatego, że została dopiero zgłoszona przez szkoły i będzie zdawana dopiero za dwa lata. W rozporządzeniu dot. tego roku szkolnego nie zgłoszono filozofii. Prawdopodobnie wkrótce rozpoczniemy prace nad informatorem dot. filozofii.Moderator: ***y_Robotnik_Aswalt> A teraz pytanie odnośnie pytań zamkniętych , ile odpowiedzi będzie w każdym zadaniu?? Albo czy może się trafić , że żadna z podanych odpowiedzi nie jest poprawna?


E_Chorazy: Nie może się trafić pytanie bez poprawnej odpowiedzi. Przeważnie będą to 4 odpowiedzi do wyboru. Dla innych zadań (np. dot. łączeń) może być więcej możliwości. proszę się nie bać, nie będzie żadnych "haków" ani pułapek.~GOLLUM: mam pyt jak matura wyglada w szkolach wieczorowych czy tez obowiazuje nowa??


E_Chorazy: W szkołach ponadgimnazjalnych. Jeżeli szkoła jest ponadgimnazjalna, to tak. Jeżeli jest ponadpodstawowa - to nie.~Ona_18_Opatów: ilu egzaminatorów zewnętrznych będzie obecnych w danej szkole?


E_Chorazy: W każdej komisji będzie jeden egzaminator spoza szkoły.~Rahhelka: a co z egzaminami na studia? czy za 2 lata stara matura nie będzie honorowana?


E_Chorazy: Będzie honorowana - uczelnie określają warunki rekrutacji dla zdających i po starej, i po nowej maturze. Uczelnia ma prawo ustalać warunki rekrutacji samodzielnie.~NiEtYkAlNa: czy dyslektycy będą mieć problemy z nową maturą ?


E_Chorazy: Nie sądzę. Mają pewne specjalne sposoby oceniania w przypadku języków, natomiast w przypadku tzw. dysleksji rozwojowej, jeśli nie są w stanie czytelnie napisać, maja nawet prawo do pisania pracy na komputerze. Oczywiście trzeba posiadać stosowne zaświadczenia do przedstawienia dyrektorowi szkoły przed maturą (w tym roku do 30 listopada, w następnych do 15 października).~Dax: chciałbym pisać maturę z historii(starą) co znaczy matura z tekstem zródłowym?


E_Chorazy: Do tekstu źródłowego budowane są pytania, które badają rozumienie tekstu, umiejętność korzystania z wiadomości w nim zawartych.~dfdsf: CZY CZAS ZADAWANIA NOWEJ MATURY NIEZALEŻNIE Z JAKIEGO PRZEDMIOTU BEDZIĘ ZAWSZE TAKI SAM CZY TEŻ KAŻDY PRZEDMIOT BEDZIĘ DYSPONOWAŁ INNĄ ILOŚCIĄ CZASU


E_Chorazy: Przedmioty dysponują różną ilościa czasu. Dla przykładu: j. polski, poziom podstawowy 170 min, rozszerzony 130 minut. Historia: 120 podstawowy, 150 rozszerzony. geografia, biologia, (mat-chem) 120 i 120 minut. Są jak widac pewne różnice.Moderator: Dziękujemy naszemu Gościowi za udział w czacie :-)


E_Chorazy: Dziękuję również. Ponieważ jestem dośc długoletnim nauczycielem, również szkoły średniej, myślę że egzamin w nowej formie jest ciekawy, przydatny w życiu, w większości aprobowany przez wyższe uczelnia - a zatem dobrze że taki będziemy mieć. Życzę wszystkim wielu sukcesów i dziękuje za rozmowę.


Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!