Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fontanna posadzkowa i na Placu Słowiańskim w Elblągu [ZDJĘCIA]

Robert Orzechowski
Fontanna posadzkowa i na Placu Słowiańskim w Elblągu
Fontanna posadzkowa i na Placu Słowiańskim w Elblągu Łukasz Mierzejewski
W upalne dni przyciągają elblążan i turystów, gdy jest nieco chłodniej cieszą swoim widokiem i przyjemnym szumem wody. Mowa oczywiście o miejskich fontannach.

Fontanna posadzkowa i na Placu Słowiańskim w Elblągu

Posadzkowa, zabytkowa, centralna
Największą atrakcją jest oczywiście fontanna posadzkowa otwarta w ubiegłym roku na skwerze katedralnym.

Warto wspomnieć, że w fontannie posadzkowej nie ma zakazu kąpieli, a w ciepłe dni zwłaszcza dzieci oblegają ten obiekt. Prosimy jednak o zachowanie ostrożności na mokrej posadzce i niewyrzucanie w szczeliny fontanny drobnych śmieci (papierków i niedopałków papierosów). W ubiegłym sezonie, poza naniesionym piaskiem, to właśnie drobne papierki i niedopałki były jedną z przyczyn zapchania pomp. Oczywiście w obrębie skweru ustawione są kosze na śmieci.

Informacje na temat pracy fontanny posadzkowej:
Fontanna jest czynna sezonowo od godz. 9.00 do 22.00.
- godz. 9.00-17.00 – praca dzienna (strumienie niskie, kontakt z wodą)
- godz. 17.00-22.00 – praca popołudniowo-wieczorna (strumienie wysokie)

Dodatkowo zaplanowano cztery, około 10-minutowe, pokazy:
- dzienne o godz. 12.30 i 16.00
- nocne, z efektami świetlnymi o godz. 19.00 i 21.30

Drugim obiektem, który znajduje się na granicy Starego Miasta i centrum, jest powstała w 1908 roku zabytkowa fontanna zlokalizowany na Placu Słowiańskim. Fontanna była nieczynna przez dwa lata, kiedy w tym rejonie miasta trwała przebudowa drogi wojewódzkiej 503. Obiekt został uruchomiony w czerwcu ubiegłego rokupo wykonaniu doraźnych prac zabezpieczających. W zakres tych prac wchodziło m.in. uszczelnienie dolnej
i górnej misy (wykonanie wykładziny wodoszczelnej z gładzi cementowej, wypełnienie starych, wykruszonych połączeń kamieni).

Zamontowane w zabytkowej fontannie urządzeniaodpowiadające za jej pracę są starego typu, oznacza to, że spadek poziomu wody, spowodowany jej stopniowym wyparowywaniem i rozbryzgiwaniem poza misę, może być przyczyną przerw w obiegu wody. Dopiero gdy pompa podniesie lustro wody, fontanna ponownie rozpoczyna swoją pracę.

Ostatnią miejską fontanną jest ta zlokalizowana przy ulicy 1 Maja, z racji położenia można ją roboczo nazwać fontanną centralną.
Do zapełnienia jej zbiornika potrzebne jest 316 m3 wody. Bieżącą jej eksploatacją i konserwacją, w tym spuszczaniem i napełnianiem niecki wodą zajmuje się EPWiK Sp. z o.o. Natomiast bieżącym utrzymaniem czystości Skweru Mariana Sawicza, na którym jest fontanna zajmuje się administrator terenu, tj. Zarząd Zieleni Miejskiej. Przed ubiegłorocznym sezonem niecka fontanny została gruntownie wyczyszczona przez specjalistyczną firmę. Koszt tego czyszczenia wyniósł 6 150,00 zł brutto. W bieżącym roku z uwagi na zadowalający stan niecki nie było potrzeby usuwania kamienia z dna i ścianek bocznych fontanny. Natomiast jeszcze w tym tygodniu fontanna została umyta specjalistycznym sprzętem (pod ciśnieniem).

W ubiegłym roku, tuż po pierwszym napełnieniu fontanny, wandale wlali do niej środek spieniający, który zanieczyścił nieckę, rury oraz dysze. Wymagało to spuszczenia wody, wypłukania wszystkich elementów fontanny i jej ponownego napełnienia. Koszt jednorazowego napełnienia fontanny wodą wynosi między 2 a 3 tysiące złotych.

Dodatkowo, podczas standardowegoczyszczenia i wymiany wody w fontannienajczęściej znajdowane są: butelki plastikowe, worki, kartoniki po napojach, części ubrań i inne odpady, które zatrzymują się na elementach fontanny. Dlatego, tak jak w przypadku fontanny posadzkowej, apelujemy o utrzymywanie porządku wokół fontanny centralnej, tym bardziej, że w obrębie Skweru Mariana Sawicza również ustawione są kosze na śmieci.
Przypominamy również, że w fontannie przy ulicy 1 Maja obowiązuje zakaz kąpieli.

Nie posiada ona odpowiednich wejść, nie jest wyposażona filtry, a dysze które są zainstalowane na dnie mogą być niebezpieczne dla osób kąpiących się.

Jak to pracuje?
Wszystkie trzy fontanny pracują w obiegu zamkniętym, co oznacza, że raz napełniona fontanna korzysta z tej samej wody. Dodatkowo fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym wyposażona jest w specjalne filtry, które podczyszczają i uzdatniają krążącą wodę. Wymiana wody w fontannach odbywa się w zależności od potrzeb.Tak jak już wspomniano powyżej, bieżącą konserwacjęwszystkich fontann prowadzi Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Poidełko?
- Fontanną ścienną, a nie poidełkiem jest natomiast obiekt zlokalizowany na ścianie budynku przy ul. Stary Rynek w Elblągu. Z uwagi na koszty eksploatacyjne (obiekt nie został wyposażony w zamknięty obieg wody) fontanna włączana jest okazjonalnie, ponieważ lejąca się cały czas czysta woda pitna jest dużym marnotrawstwem i wiąże się z wysokimi opłatami ponoszonymi przez Miasto. W przyszłości do rozważenia jest zamontowanie na fontannie urządzeń odcinających wodę tak, aby elblążanie i turyści mogli z niej korzystać i gasić pragnienie.

- Referat Gospodarki Komunalnej UM nie ma informacji nt. fontann osiedlowych, należy je uzyskiwać u administratorów.

źródło: Łukasz Mierzejewski
Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fontanna posadzkowa i na Placu Słowiańskim w Elblągu [ZDJĘCIA] - Elbląg Nasze Miasto

Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto