18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Ryn

red.
Zamek w Rynie ma swoje tajemnice. Być może jest nawet starszy niż się przyjmuje. Mógł też spiskować w tych murach z zakonnymi rycerzami książę Witold. Tak mówi legenda, wprowadzająca do zamku białą damę. Duch księżnej Anny, żony Witolda, poniewierką ma płacić za mężowe grzechy. Fakt faktem, księżna bywała w Rynie.

Skrzydło do skrzydła

Przyjmijmy więc, że budowa murowanego zamku między jeziorami Orłów i Ryńskim rozpoczęła się ok. 1377 roku. Warownia wzniesiona na planie prostokąta miała jedno skrzydło od południowego wschodu, czworoboczną wieżę i mury obwodowe. Oszczędną formę zachowywała do końca krzyżackiego panowania. Skrzydła południowo-zachodnie i północno-zachodnie stanęły dopiero w połowie XVII wieku (z tego czasu pochodzi również okrągła wieża schodowa), kiedy dawna twierdza pełniła rolę rezydencji myśliwskiej księcia elektora. Krwawo zdobytej i spalonej w odwetowej wyprawie na Prusy (1657 r.) przez oddział tatarski dowodzony przez hetmana Gosiewskiego.

Czwarty element

Czwarte, północno-wschodnie skrzydło zamku pochodzi z połowy XIX wieku. Po wykupieniu budowli z rąk prywatnych urząd Rejencji Gąbińskiej utworzył tutaj ciężkie więzienie dla kobiet. W 1881 r. budowla spłonęła. Odbudowana w stylu neogotyckim, z charakterystycznymi narożnymi wieżyczkami zwieńczonymi krenelażem, mieściła i więzienie, i urzędy. Po II wojnie światowej była siedzibą Urzędu Miasta. Aż do 2001 r., kiedy spod państwowej opieki przeszła w prywatne ręce. Dziś jest tu elegancki hotel, z podświetlonymi basenami w piwnicach, ale też trochę miejsca dla miłośników zwiedzania.

Zwiedzamy

skrzydło Rycerskie i Komturskie, zadaszony dziedziniec (tylko z przewodnikiem);

elementy gotyckich portali i sklepień, bogaty zbiory oryginalnych elementów uzbrojenia, charakterystycznych dla wojsk prominencji wschodniej i wojska słowiańskiego, m.in. hełmy i szyszaki normańskie (X-XI w.), topory, czekany (IX-X w.), topory rycerskie, włócznie na zwierza (VIII-XII w.), miecze półtoraręczne, będące na uzbrojeniu wojsk krzyżackich i polskich (XII-XIII w.);

w okolicy - wiatrak holenderski z 1873 r., na wzgórzu po lewej drogi prowadzącej do Giżycaka.

Mazurskie Centrum Kongresowo-Wypoczynkowe Zamek Ryn
, pl. Wolności 2, tel. 87 429 70 09, 429 70 00. Zwiedzanie w dni powszednie – godz. 11.00 i 13.00, w soboty i niedziele – na zamówienie (tel. 87 429 70 09). Bilety (do nabycia w recepcji hotelu): normalny - 10 PLN, ulgowy - 5 PLN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto