18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Ostródzie

red.
Muzeum w Ostródzie
Gród położony nad Drwęcą ma swoje miejsce w pałacu wersalskim – na obrazie Marie Nicolas'a Ponce – Camus'a, zatytułowanym "Napoleon zapewnia łaskę mieszkańcom Ostródy. Marzec 1807". Reprodukcję możemy oglądać w ostródzkim muzeum. Po krwawej bitwie pod Pruską Iławką cesarz kwaterował na zamku przez czterdzieści dni. Tu był jego sztab, tu kwitł romans z Marią Walewską.

Czworoboczną warownię z wysoką wieżą i przedbramiem wznieśli Krzyżacy na początku XV wieku. Po pięćdziesięciu latach od wmurowania pierwszej cegły. Wcześniej mieli tutaj gród drewniany – od 1341 r. siedzibę komtura. W południowym skrzydle murowanej budowli była komnata zarządcy komturii, kaplica i refektarz. Od zachodniej strony przylegało do warowni rozległe przedzamcze.

Z rąk do rąk

Po bitwie grunwaldzkiej, w której zginął ostródzki komtur, zamek miał swój polski epizod i gospodarza w osobie księcia mazowieckiego Janusza. W 1454 r. rycerzy zakonnych wyparły stąd na krótko wojska Związku Pruskiego. Dwa wieki później w ostródzkim zamku kwaterował król szwedzki Gustaw Adolf, a w latach 1633-1639 warownią zarządzał potomek Piasta, książę śląski na Legnicy i Brzegu - Jan Chrystian. I tak przechodziła z rąk do rąk. Zanim pojawił się tutaj francuski cesarz, w 1788 r. miasto ucierpiało od wielkiego pożaru. Płomienie zajęły wschodnie skrzydło twierdzy, gdzie magazynowane były zapasy prochu... Odbudowany zamek miał już mniej skrzydeł i był też niższy o jedną kondygnację. Na ceglanych murach pojawiły się tynki. W XIX wieku była tu siedziba starostwa i sądu, a także mieszkania dla urzędników.
Spalony w 1945 roku przez czerwonoarmistów na trzy dekady popadł w ruinę. Odbudowa zamku trwała od 1974 roku aż do lat 90. XX wieku. Dziś mieści się w nim muzeum, Centrum Kultury, galeria i biblioteka.

Zwiedzamy

ekspozycja stała „Z dziejów Ostródy i okolic”, m.in. makiety urbanistyczne miasta z XIV w., meble, kolekcja broni średniowiecznej, elementy wykopalisk archeologicznych, narzędzia rolnicze, ceramika – w przyziemiu skrzydła południowego;

dziedziniec zamkowy;

fundamenty danskera (latryny) obok murów zamkowych.

Muzeum w Ostródzie, ul. Al. Mickiewicza 22, 14-100 Ostróda, tel. 89 646 26 02, 646 32 31. Zwiedzanie: wtorek – piątek 9.00–16.00, sobota – niedziela 10.00–14.00, w poniedziałki nieczynne; w lipcu i sierpniu - wtorek – piątek 9.00–17.00, sobota – niedziela10.00 – 16.00, w poniedziałki nieczynne.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto