18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Reszlu

red.
zamek-reszel.com
zamek-reszel.com zamek-reszel.com
W murach XIV-wiecznej siedziby biskupów warmińskich króluje dziś sztuka współczesna. Galeria zajmuje blisko 900 metrów kwadratowych południowego skrzydła zamku. Od 2001 r. jest tutaj także hotel z restauracją. A do zwiedzania – dzieciniec, wieża i lochy.

Gotycki zamek w Reszlu stanął na miejscu drewnianej strażnicy, w zakolu rzeki Izery. Nie od razu. Budowa biskupiej siedziby trwała pół wieku. Najstarsze, wschodnie skrzydło mieściło kaplicę oraz komnaty gościnne. W narożu stanęła masywna, cylindryczna wieża. Refektarze i apartamenty biskupie znajdowały się w skrzydle południowym, które z rozmachem wznosił pod koniec XIV wieku biskup Henryk III Sorbom. Z tego samego okresu pochodziły krużganki.

Potop, więzienie i pożar

Na mocy traktatu toruńskiego z 1466 r. Reszel wraz z całą Warmią przeszedł pod opiekę króla polskiego. Zamek pozostawał w rękach dostojników kościelnych aż do pierwszego rozbioru w 1772 r. Na początku XVI wieku zyskał wprawdzie nowe mury obwodowe, przystosowane do obrony z użyciem broni palnej, jednak z czasem zaczął tracić znaczenie militarne, coraz bardziej przypominając rezydencję myśliwską. W 1648 i 1704 r. plądrowali reszelski zamek Szwedzi. Sto lat później ucierpiał w wielkim pożarze, który ogarnął całe miasto. Ogień mieli podłożyć zbuntowani skazańcy. Była bowiem od 1780 r. dawna rezydencja biskupów pruskim więzieniem.

Zrujnowaną budowlę król Fryderyk Wilhelm II przekazał gminie ewangelickiej. Odbudowa zatarła w dużym stopniu średniowieczny charakter zamku. Zniknęły piętrowe krużganki, przekształcone w zbór skrzydło południowe zyskało nowe, odbiegające stylem od gotyckiego zwieńczenie. W dwudziestoleciu międzywojennym było tu muzeum regionalne, a po wojnie – dom pracy twórczej i galeria sztuki.

Zwiedzamy

wystawy Galerii Sztuki Współczesnej – malarstwo i rzeźba

wieża zamkowa, lochy, malowniczy dziedziniec, zakamarki międzymurza

odrestaurowany gotycki Most Wysoki na rzece Sajnie (Cynie), służący niegdyś także jako akwedukt

Galeria Zamek w Reszlu
, ul. Podzamcze 3, tel. 89 755 07 59, 755 02 16. Bilety do Galerii Sztuki Współczesnej: normalny – 6 PLN, ulgowy – 4 PLN. Bilet na wieżę i do lochów – 3 PLN (2 PLN dla grup liczących powyżej 20 osób). Wieżę i lochy zwiedzać można codziennie w godz. 9.00-19.00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto