Pierwsza nazwa Tour de Pologne, to Bieg Kolarski dookoła Polski. Wyścig pierwszy raz odbył się w 1928 roku, a kolarze do tej pory ścigali się 71 razy.

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY TOUR DE POLOGNE 2015I Bieg Kolarski dookoła Polski powstał z inicjatywy Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów oraz "Przeglądu Sportowego". Miał być wzorowany na Tour de France. Wyścig wystartował 7 września, a na starcie stanęło 71 kolarzy. Po przejechaniu 1500 km na najwyższym stopniu podium stanął Feliks Więcek z Bydgoskiego Klubu Kolarskiego. Przez następne 10 lat odbyły się jeszcze cztery edycje wyścigu.

Do idei wyścigu wrócono w 1947 roku. Aż do połowy lat 90. wyścig jednak nie uzyskał odpowiedniej rangi - ówczesne władze promowały w tym czasie Wyścig Pokoju. W 1993 roku Czesław Lang objął funkcję dyrektora wyścigu. Od tego czas zawody stopniowo zyskiwały na renomie. W 2005 roku Tour de Pologne włączono do cyklu najważniejszych imprez UCI ProTour.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego


Tour de Pologne

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Ha, ha, ha. (gość)

Nie bójcie się wspomnieć Wyścigu Pokoju. To on był kuźnią polskiego kolarstwa po wojnie. Boicie się funkcjonariuszy IPN? Odwagi. Ten wspomniany wyścig to Polska Rzeczpospolita Ludowa. Odmóżdżanie i strach przed pamięcią rządzi polskimi elitami solidarnościowymi.

gość (gość)

Szanowny panie "redaktorze". Ten po środku na 1 miejscu podium (zdjęcie 8/9) to na pewno nie jest Hanusik. Jeżeli Hanusik to ten z brodą, A poza tym Hanusik wygrał TdP w 1969 ale Szurkowski nie był trzeci tylko czwarty, drugi był holender Mat van Venroij, a trzeci był Zbigniew Czechowski. Pisząc takie artykuły warto byłoby zajrzeć do ogólnodostępnych źródeł, no ale czego spodziewać się po dzisiejszych "dziennikarzach