Zazwyczaj certyfikacja przeprowadzona przez mniej znaną firmę jest tańsza i łatwiejsza. Burmistrzowie, dyrektorzy szpitali czy producenci ostrzegają jednak, że certyfikacja taka warta jest tyle, ile papier, na którym ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Zazwyczaj certyfikacja przeprowadzona przez mniej znaną firmę jest tańsza i łatwiejsza. Burmistrzowie, dyrektorzy szpitali czy producenci ostrzegają jednak, że certyfikacja taka warta jest tyle, ile papier, na którym została poświadczona.

Jak wybrać dobrą, ale tanią jednostkę certyfikującą?

* Zapytanie ofertowe o koszty certyfikacji można złożyć do kilku jednostek i po rozmowach wybrać najkorzystniejszą ofertę.

* Zawsze będziemy pytani o wielkość firmy, filie, oddziały, zatrudnienie, rodzaj działalności podlegającej certyfikacji - to decyduje o wycenie oferty.

* Podczas wyboru oferty cenowej należy zwrócić uwagę nie tylko na koszt pierwszego audytu certyfikującego, ale również, koszty ponoszone w dłuższej perspektywie - odpłatność za audyty kontrolne i odnowieniowe.

Rodzaje kosztów

* wydatki na wdrożenie systemu (faktury od firmy doradczej wdrażającej system lub koszty szkoleń zewnętrznych);

* wydatki na certyfikację (odrębny koszt audytu przeprowadzonego przez jednostkę certyfikującą);

* koszty utrzymania systemu w kolejnych latach (przede wszystkim wynagrodzenie pełnomocnika ds. systemu jakości oraz coroczne zewnętrzne audyty sprawdzające funkcjonowanie systemu).

W przypadku systemu HACCP czy innych systemów jakości, niezbędne mogą być również wydatki na poprawienie infrastruktury zakładu, by była ona zgodna z istniejącymi wymaganiami prawnymi.

Za dwie pierwsze pozycje (bez wydatków na personel wewnętrzny - wynagrodzenie pełnomocnika i członków zespołu wdrożeniowego) dla małej firmy zatrudniającej do 50 pracowników zapłacić trzeba około 20 tys. zł (tani doradca i firma certyfikująca). Do tego doliczyć należy co roku koszty zarządzania jakością.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!