Na pytania odpowiadała Izabela Bara, kierownik Instytutu Szkoleniowo-Doradczego Górniczej Agencji Pracy. Moderator: Witamy na czacie naszego gościa :) I_Bara: Witam serdecznie ~geniusz_z__srodmiescia: ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Na pytania odpowiadała Izabela Bara, kierownik Instytutu Szkoleniowo-Doradczego Górniczej Agencji Pracy.


Moderator: Witamy na czacie naszego gościa :)


I_Bara: Witam serdecznie~geniusz_z__srodmiescia: Zwolniłem sie na własne zyczenie z kopalni. Czy obejmuja mnie przywileje dla zwolnionych górników?


I_Bara: Nie, nie przysluguja Panu zadne przywileje~Krecik_26: Czy są darmowe szkolenia dla osób chcących się przekwalifikować? Jakie uprawnienia mogę nabyć?


I_Bara: Jest mozliwosc przekwalifikowania dla wszystkich pracownikow powierzchni, ktorzy beda chcieli skorzystac ze stypendium na przekwalifikowanie. Dysponujemy szeroka gama kursow, w zaleznosci od indywidualnego zapotrzebowania.~terminator_45: mam 45 lat, przepracowałem 23 lata. Czy mogę skorzystać z urlopu przedemerytalnego?


I_Bara: Swiadczenie gornicze moze zostac przyznane jezeli pracownik przedsiebiorstwa gorniczego nabedzie prawo do emerytury przed dniem 1 stycznia 2007. dotyczy to tylko pracownikow dolowych.~analityk: Pracuje na sortowni i chciałabym zmienić kwalifikacje. Czy Agnecja organizuje dla tkaich jak jakies kursy?


I_Bara: Jezeli zdecyduje sie Pan na odejscie z gornictwa i skorzystanie z ktoregos z instrumentow oslonowo-adaptacyjnych (stypendium na przekwalifikowanie lub kontrakt na przekwalifikowanie) przysluguje Panu sfinansowanie szkolenia.~maly_przedsiębiorca: Czy mogę wystąpić o zrefundowanie z państwa funduszy szkolenia w prywatnej firmie?


I_Bara: Jezeli zechce Pan zatrudnic pracownika odchodzacego z gornictwa na tzw. kontrakt na przekwalifikowanie przysluguje Panu sfinanowanie jego szkolenia, refinansowanie kosztow jego zatrudnienia przez 12 miesiecy oraz zwrot kosztow stworzenia nowego miejsca pracy do 20 tys zlotych.~Stefan_67: Na jakie szkolenia jest największy popyt?


I_Bara: Na administracyjno-biurowe, komputerowe, z zawodowego prawa jazdy.~geniusz_z__srodmiescia: Coraz więcej ludzi wyjezdza za pracą za granice. Nie sądzi Pani , ze w ten sposób opuści nas najzdolniejsza i najlepiej wykwalifikowana część społeczeństwa?


I_Bara: W zupelnosci sie z Panem zgadzam.~terminator_45: Pracuje Pani w Instytucie Szkoleniowo-Doradczym Górniczej Agencji Pracy. Czy to oznacza, ze szkolicie tylko ludzi związanych z górnictwem?


I_Bara: Przeprowadzamy roznego rodzaju szkolenia, rowniez dla osob spoza gornictwa, z tym, ze w tym przypadku nie sa one bezplatne. Uczestniczymy rowniez w projektach szkoleniowych finansowanych ze srodkow Unii Europejskiej.~Krecik_26: Większość górników przejadło swpje odprawy. Czy orientuje się Pani ilu otwarło własną działalność gospodarczą lub przekwalifikowało sie?


I_Bara: W ramach programow szkoleniowych UE Inicjatywa I i Inicjatywa II przekwalifikowalo sie ponad 4 tys gornikow. Okolo 800 bylych pracownikow kopaln stalo sie przedsiebiorcami. Nie mamy informacji ile z tych firm przetrwalo.~bezrobotny_student: To moze śmiesznie zabrzmi ale nie wiem co to są urlopy przedemerytalne?Zechciałaby Pani wyjaśnić?Komu przysługuja na jakich warunkach?


I_Bara: Chodzi Panu o swiadczenia gornicze? przysluguja one gornikom, ktorzy nabeda uprawnienia do emerytury przed dniem 1 stycznia 2007.~Sebastian_54: Czy dostępne sa równiez jakies programy osłonowe dla zwalnianych hutników? jelsi tak to jakie i jak mozna z nich skorzystac


I_Bara: Gornicza Agencja Pracy zajmuje sie w glownej mierze pracownikami gornictwa i nie dysponujemy danymi dotyczacymi oslon hutnikow.~ALF: mam przepracowane w PKP 21 lat obecnie pracuje w prywatnej firmie - czy mam prawo do emerytury w wieku 60-ciu lat teraz mam 50


I_Bara: Jezeli Pan ma przepracowane 20 lat w pierwszej kategorii zatrudnienia to ma Pan prawo do emerytury w wieku 60 lat.~Stefan_67: Co Pani sądzi o ślaskim rynku pracy?


I_Bara: Jest to rynek na pewno coraz trudniejszy, ale jednoczesnie otwiera sie na nim duzo nowych mozliwosci.~eleonora: jestem pracownicą powierzchni. Chciałabym skorzystac z pakietu osłonowego. W jaki sposób Agencja moze mi w tym pomóc?


I_Bara: Prosze o zgloszenie sie do dzialu kadr swojej kopalnii i poinformowanie o checi skorzystania z ktoregos z instrumentow oslonowo- adaptacyjnych. Po akceptacji wstepnego wniosku przez kopalnie Gornicza Agencja Pracy pomoze Pani w wyborze odpowiedniego przekwalifikowania jezeli korzystac Pani bedzie ze stypendium na przekwalifikowanie. W przypadku korzystania z kontraktu na przekwalifikowanie...


I_Bara: postaramyy sie znalesc odpowiedniego pracowdawce. Gornicza Agencja Pracy oferuje pomoc w zakresie doradztwa zawodowego, organizacji szkolen oraz posrednictwa pracy.~robus: gdzie można się zgłosić po pomoc do Agencji?


I_Bara: Prosze zglosic sie do ktoregos z naszych 29-ciu biur pomocy zawodowej, dzialajacych przy kopalniach wegla kamiennego. Ich adresy mozna znalezc na stronie www.gap.org.pl.~gornik_ze__slaska: Pracuje w prywatnej firmie proeadzacej roboty przygotowawcze na kopalni. Czy mnie równiez obejmuje pakiet osłonowy dla górników zwalnianych z kopalń?


I_Bara: Pakiet oslonowy obejmuje tylko pracownikow bezposrednio zatrudnionych w zakladach gorniczych wymienionych w ustawie o restrukturyzacji gornictwa wegla kamiennego w latach 2003- 2006 z dnia 28 listopada 2003 r.~Ballad_Of_a_Dead_Soulja: czy wie pani jaka zapowiada sie przyszłość górników w naszym kraju?


I_Bara: W chwili obecnej niektore ze spolek maja niedobor pracownikow dolowych, z tego tez wzgledu otwiera sie nowe szkoly gornicze.~robus: Czy Górnicza Agencja Pracy oferuje zatrudnienie za granicą?


I_Bara: Mamy bardzo dobry kontakt z firmami posredniczacymi w zatrudnianiu bylych pracownikow gornictwa za granica. W ostatnim czasie za naszym posrednictwem guza grupa bylych gornikow wyjechala do pracy do Islandii.~On40: mam 41 lat ,w czerwcu minely mi 22 lata pracy pod ziemia ,czyli do konca 2006 roku na emeryture sie nie kwalifikuje,KIEDY BEDZIE WIADOMO COS WIECEJ,CO Z TYMI CO SIE NIE KWALIFIKUJA NA EMERYTURE DO KONCA 2006 ROKU?


I_Bara: Zgodnie z obecnie obowiazujaca ustawa swiadczenie moze zostac przyznane jezeli pracownik przedsiebiorstwa nabedzie uprawnien do emerytury przed 1 stycznia 2007.~maly_przedsiębiorca: W ramach działań osłonowych górnicy mogą przechodzić na urlopy przedemerytalne. Kto i na jakich zasadach moze korzystać z tych urlopów?


I_Bara: Ze swiadczenia gorniczego moga korzystac pracownicy, ktorzy nabrali uprawnien do emerytury przed dniem 1 stycznia 2007. W czasie przebywania na swiadczeniu pracownik otrzymuje 75 proc. miesiecznego wynagrodzenia i okres swiadczenia traktuje sie na rowni z okresem pracy gorniczej uprawniajacymi do nabycia uprawnien emerytalnych. W okresie korzystania ze swiadczenia pracownik zwolniony ...


I_Bara: jest z obowiazku swiadczenia pracy.~RUDI-NIEMCY: Prosze pani mieszkam w Niemczech juz 20 lat, przed wyjazdem pracowalem 10 lat na kopalni jako gornik stczalowy, za 2 lata chce wrucic do kraju.Prosze niech pani mi powie czyi jak to bedzie wygladac w przyszlosci z moja renta.


I_Bara: Prosze o skontaktowanie sie z odpowiednim oddzialem ZUSu.~nie_wiem_co_zrobic: Skończyłam studia i jestem bezrobotna. Chciałabym sie dalej uczyć, by zdobyć w koncu pracę. jaki kierunek by Pani poleciła?W jakiej branży najlepiej o pracę?


I_Bara: Prosze o skorzystanie z uslug doradcy zawodowego powiatowego Urzedu Pracy i skonsultowanie ewentualnego kierunku podniesienia kwalifikacji.~problem_z_czyms: Jakie zarobki mogą otrzymać górnicy wyjeżdżający za granice?


I_Bara: W zaleznosci od wynegocjowanych warunkow pracowych i kraju, w ktorym podejmuja prace.~Dorka: Polsko_Amerykańska Fundacja Wolności, w ramach realizowanego do 2000 r. programu"Bezrobocie - co robić? finansuje min szkolenia realizatorów programów outplacementowych. Jakie w związku z tym podejmowane sa działania na Sląsku i kto moze z nich skorzystac


I_Bara: W chwili obecnej Gornicza Agencja Pracy prowadzi na Slasku szkolenia w ramach Akademii Outplacementu. Mamy nadzieje, ze wiedza nabyta przez uczesnikow Akademii pozwoli na propagowanie idei outplacementu a w efekcie realizacje programow na Slasku.Moderator: Dziękujemy naszemu gościowi za udział w czacie. Zapraszamy ponownie! :)


I_Bara: Dziekuje bardzo :-)


Czat realizowany w ramach Programu Edukacji Ekonomicznej NBP
Organizatorzy: Narodowy Bank Polski, Trybuna Śląska, NaszeMiasto.pl

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

    Więcej na temat: