Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak się bawić na emeryturze?

Redakcja
archiwum
Obecny okres to świetny moment na snucie wiosenno-letnich planów. Wielu seniorów ma ich sporo, dysponują również wolnym czasem. Gorzej z funduszami. Są jednak sposoby, by ciekawie i niedrogo spędzać dni.

Podczas gdy emeryci z Niemiec czy Wielkiej Brytanii mogą pozwolić sobie na kilkumiesięczny pobyt lub nawet zakup domu w jednym z ciepłych krajów, polskich seniorów często nie stać nawet na podstawowe rzeczy: lekarstwa czy odpowiednią żywność. O ile sporo atrakcji, takich jak kluby seniora, osiedlowe domy kultury czy kółka i stowarzyszenia, dostępne są dla nich za darmo, to jednak inne, jak choćby kino, teatr czy kilkudniowe wyjazdy, są już poza ich możliwościami. Na wszystko jest jednak sposób!

Do kawiarni (prawie) za darmo

Kto powiedział, że na emeryturze można tylko czytać książki z biblioteki i oglądać telewizję? Czas skończyć z tym stereotypem. Nadchodząca wiosna jest doskonałą okazją do podejmowania wyzwań i określania nowych celów. Basen, nauka języków, kurs garncarstwa, a może taniec? No właśnie, tylko jak za to wszystko zapłacić?

Wiele instytucji organizuje specjalne akcje promocyjne dla starszych osób. Na przykład warszawski, częstochowski i sopocki MOPS (kolejne miasta również włączają się w tę akcję) postanowiły zachęcić seniorów do częstszych wyjść do kawiarni. Mogą oni w wybranych lokalach i we wskazanych godzinach (zazwyczaj do południa) zamówić kawę lub herbatę za symboliczną złotówkę. – Chcemy przełamywać stereotypy na temat starości – mówi Agnieszka Niedałtowska, rzecznik sopockiego MOPS-u. – Osoba starsza jest przecież pełnowartościowym człowiekiem i ma prawo uczestniczyć w życiu społecznym. Pójść do kawiarni czy do kina – dodaje. Dodatkowo w Przemyślu osoby powyżej 50 roku życia mogą korzystać ze zniżek u fryzjera i kosmetyczki. Współpracę z Urzędem Miasta podpisało kilkanaście lokali, w których seniorzy mogą liczyć na zniżki od 5 do 15 proc. na przykład na strzyżenie, farbowanie, masaże i inne atrakcje dla ciała i ducha.

Na Costa Brava z dotacją
Również biura podróży oferują seniorom wiele zniżek, głównie poza sezonem, czyli właśnie w obecnym okresie roku. Z myślą o wypoczynku osób starszych, rząd Hiszpanii uruchomił specjalny program aktywizujący. Dzięki Europe Senior Tourism osoby po 55. roku życia i należące do krajów członkowskich Unii, mogą skorzystać ze specjalnie organizowanych wyjazdów do Hiszpanii. Wypoczynek jest w całości zaplanowany przez rząd hiszpański, który również pokrywa część kosztów wyjazdu. Program ma ułatwić zorganizowanie wolnego czasu emerytów poprzez zapoznawanie ich z kulturą Hiszpanii i poszerzanie grona znajomych. Polscy seniorzy mogą skorzystać z projektu w biurach Neckermann, Jaguar Travel, czy Euro 90 Travel. O programie można przeczytać na stronach internetowych tych biur. Podobne dotacje rozważa w tej chwili cała Unia Europejska, chcąc wprowadzić specjalny program obejmujący wszystkich seniorów krajów członkowskich.

Będąc na emeryturze można również uczestniczyć w wykładach i seminariach organizowanych przez Uniwersytety Trzeciego Wieku, redagować gazetę, współtworzyć audycję radiową dla swoich rówieśników czy też udzielać się kulturalnie. W kraju działa już wiele stowarzyszeń senioralnych, które propagują aktywny tryb życia.

Finanse pod ręką

Mimo wszystko, by wyjechać na wakacje lub zapisać się na kurs włoskiego, potrzebne są wolne fundusze. Jak wygospodarować dodatkowe pieniądze, jeśli portfel świeci pustkami, a w szufladzie hula wiatr? Można oczywiście liczyć na pomoc rodziny. Jednak wszystkie babcie i dziadkowie wiedzą, że to od nich wnuczęta oczekują prezentów. Dlatego warto zwrócić uwagę na nową możliwość „dorabiania” do emerytury, jaką stwarza hipoteka odwrócona. Popularna w Stanach Zjednoczonych czy krajach Zachodniej Europy pozwala podbudować budżet emeryta.

W Polsce jest już dostępna w wyspecjalizowanych instytucjach finansowych. Warunki usługi zakładają, że do końca życia senior otrzymuje miesięczną rentę hipoteczną w zamian za przekazanie prawa własności posiadanego lokalu. Oczywiście do momentu śmierci mieszka bez żadnych zmian w swoim domu. Jak zapewniają specjaliści, rozwiązanie jest bardzo wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne. – Hipoteka odwrócona działa w Polsce w oparciu o kodeks cywilny, w ramach umowy o dożywocie. To ona gwarantuje, że jeżeli senior nie otrzyma renty, to własność nieruchomości zostanie mu zwrócona, a umowa rozwiązana – tłumaczy Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego Dom. Warto wiedzieć też, że wypłacone do tego momentu renty nie muszą być zwracane przez świadczeniobiorcę.

Socjolodzy podkreślają, iż starzenie się społeczeństw oznacza głęboką zmianę w niemal wszystkich istotnych dla nas relacjach – jako członków rodzin, sąsiadów, obywateli państw i świata. Starzejące się populacje zmieniają także gospodarkę i ofertę produktowo-usługową. Otwarcie się na nowe rozwiązania może przynieść niespodziewane dotąd korzyści i znacznie ułatwić „jesień życia”.

Regionalne potrawy województwa podlaskiego
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Napisz!
Poinforuj nas o swojej imprezie
Dodaj za darmo swoją firmę do naszej bazy
Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. **

Zapisz się do newslettera

**!

Informacja prasowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto