Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaką drukarkę do biura wybrać? – test Epson WorkForce Pro WF-R5690DTWF

red
Jaką drukarkę do biura wybrać? – test Epson WorkForce Pro WF-R5690DTWF
Jaką drukarkę do biura wybrać? – test Epson WorkForce Pro WF-R5690DTWF Conowego.pl
W ostatnim z pięciu testów przyglądamy się urządzeniu wielofunkcyjnemu Epson WorkForce Pro WF-R5690DTWF. Po raz kolejny sprawdzamy, jak atramentowy system drukowania sprawdza się w biurze. Czy jest równie dobry, co technologia laserowa?

To już ostatni z pięciu testów urządzeń drukujących, w którym chcieliśmy przedstawić wiele możliwości, spośród których użytkownicy mogą wybierać w chwili zakupu maszyny dla swojego biura. Tym razem powracamy do technologii atramentowej, której orędownikiem jest firma Epson. Urządzenie 4 w 1 WorkForce Pro WF-R5690DTWF obsługujące arkusze w rozmiarze A4 jest już jednak znacznie bardziej zaawansowanym modelem niż prezentowany w pierwszym teście L605. Zobaczmy jak sprawdza się w czasie pracy.

Wygląd obudowy jest już pierwszą rzeczą wyróżniającą urządzenie spośród konkurentów. WF-R5690 to model o kształcie prostopadłościanu, który został rozszerzony o dwa obłe zbiorniki, znajdujące się po jego prawej i lewej stronie. To właśnie w nich znajdują się wkłady z atramentem – kolejna autorska technologia firmy Epson nazwana Replaceable Ink Pack System (RIPS). O niej jednak później. Same wymiary urządzenia są dość duże, szczególnie jeśli mówimy o urządzeniu atramentowym – 66,4 x 43,5 x 47,2 cm. Jest to także ciężka maszyna – waży około 27,2 kg. Przenosić powinny ją tylko dwie osoby.

Na górze urządzenia znajduje się podajnik automatyczny ADF (maks. 35 arkuszy papieru do 85 g/m2)umieszczony na klapie skanera. Bliżej przedniej krawędzi urządzenia znajdziemy lekko pochylony panel sterowania. Na nim znajduje się niewielki zestaw przycisków oraz spory (przekątna 4,3 cala) kolorowy ekran dotykowy.

Front urządzenia składa się z przedniej tacy wyjściowej, która znajduje się w zagłębieniu. Pod nią znajdziemy dwie wysuwane kasety na papier. Każda z nich jest w stanie pomieścić 200 arkuszy papieru w rozmiarze A4. Po jednym zapełnieniu (wszystkich podajników) urządzenie jest w stanie zmieścić do 580 arkuszy standardowego papieru. Na przednim panelu znajdziemy także dodatkowy port USB.

Tylna strona urządzenia została w większości zagospodarowana przez pokrywę umożliwiającą dostęp do środka modułu drukującego. Nad nią znajduje się uniwersalny podajnik papieru, który jest w stanie pomieścić maksymalnie 50 arkuszy A4 o gramaturze do 256 g/m2. Umiejscowienie podajnika w tym miejscu jest bardzo korzystne, ponieważ ma on prostą drogę do głowicy drukującej i ostatecznie do wyjścia. Arkusz papieru nie musi być obracany w czasie druku dlatego będziemy mogli wydrukować dokumenty na materiałach o większej gramaturze niż w urządzeniach konkurencyjnych podobnej klasy. Z tyłu znajdziemy jeszcze zestaw gniazd obsługujących działanie maszyny: Ethernet, USB (+ dodatkowy serwisowy), LINE, EXT oraz zasilające.

Obsługa urządzenia marki Epson jest bajecznie łatwa. Dzięki ekranowi dotykowemu wszystkie funkcje urządzenia zostają zgromadzone w jednym miejscu, co (po chwili wprawy) pozwala na bardzo szybkie opanowanie wszystkich funkcji urządzenia.  Wygląd menu widocznego na ekranie został dopasowany do obsługi dotykowej – przyciski są duże, a tekst wyraźny. W mojej ocenie całość została rozwiązana bardzo intuicyjnie, a nauczenie się obsługi wszystkich funkcji nie powinno zająć dużo czasu. Oczywiście menu urządzenia jest w całości przetłumaczone na język polski.

Firma Epson dostarcza do swojego urządzenia garść aplikacji komputerowych, które pomogą wycisnąć z niego jak najwięcej. Dzięki nim łatwo wykonamy skanowanie, w prosty sposób dostosujemy wszelkie ustawienia zadania drukowania.

Do komunikacji z urządzeniem możemy użyć połączeń przewodowych i bezprzewodowych. W przypadku tego modelu dostajemy pełen zestaw rozwiązań bez konieczności dokupowania dodatkowych modułów. Przewodowo możemy połączyć się za pomocą USB lub Ethernet. Bezprzewodowe połączenie zapewni nam moduł Wi-Fi.
Urządzenie wspiera wiele technologii, które pozwolą na bezprzewodowe drukowanie z urządzeń mobilnych (aplikacja producenta), a także na drukowanie z każdego miejsca na ziemi poprzez sieć (Google Cloud Print, Apple AirPrint, Epson Connect)także poprzez wysłanie emaila na adres zarejestrowany dla drukarki. Bezprzewodowe komunikowanie się z urządzeniem będzie także możliwe bez konieczności łączenia się z routerem. W tym przypadku wystarczy wykorzystać technologią Wi-Fi Direct.
Źródłem plików do druku, a także miejscem, na którym będzie można zapisać zeskanowane dokumenty jest pamięć flash, czy też dysk twardy, który będzie można podłączyć do portu USB z przodu urządzenia.

Jakość i szybkość druku

WF-R5690DTWF jest drugim testowanym urządzeniem korzystającym z technologii atramentowej. W tym modelu zastosowano najnowsze rozwiązanie firmy Epson – głowicę PrecisionCore, której największymi zaletami są bardzo duża szybkość drukowania oraz najwyższa dokładność (drukowanie w rozdzielczości 1200 dpi). Element ten jest także bardzo wytrzymały – poradzi sobie nawet z 45000 stron miesięcznie. Drukarka korzysta ona ze specjalnego atramentu DURABrite Ultra  , który jest nie tylko odporny na wodę, ale przede wszystkim trwały. Dzięki niemu wydruki tworzone przez WF-R5690DTWF mogę być używane także do archiwizacji dokumentów, ponieważ ich jakość nie powinna się zmienić przez co najmniej 200 lat.

Urządzenie drukuje z dużą prędkością, jak na drukarkę atramentową. Zgodnie z deklaracją producenta jest to odpowiednio 34 i 30 str./min. dla wydruków monochromatycznych i kolorowych. Zgodnie z normą ISO/IEC 24734 wartości te spadają do 20 stron na minutę.

Wydruki tworzone przez WF-R5690DTWF są, co tu dużo mówić, prawie doskonałe. Urządzenie drukuje nie tylko bardzo precyzyjnie, ale także z bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów, jak na druk atramentowy przystało. Urządzenie drukuje w trzech różnych trybach dokładności. Podobnie jak to było w przypadku „mniejszego brata” spod znaku Epson, tryb najszybszy wyraźnie różni się od standardowego i najdokładniejszego. Druk jest wtedy bardzo mało widoczny i dość nieostry. Kolejne dwa tryby wyglądają już jednak bardzo dobrze i nie można im praktycznie niczego zarzucić.Urządzenie doskonale radzi sobie z drukowaniem obrazów. Kolory są dobrze wyważone i dobrze odwzorowują te, jakie widzimy na ekranie komputera. Wydruk zdjęcia, które zajmuje całą stronę A4 zajmuje naprawdę niewiele czasu, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest to urządzenie atramentowe. Na taką fotografię poczekamy zaledwie niecałe 20 sekund od rozpoczęcia zadania. Co ważne, dzięki zastosowaniu atramentu  DURABrite Ultra  stworzonego na bazie pigmentu pokrytego żywicą,  kartki bezpośrednio po wydruku nie są tak bardzo wilgotne, jak to bywa w przypadku standardowych tuszy wodnych, a ich schnięcie następuje w bardzo krótką chwilę.

Urządzenie jest wyposażone w możliwość automatycznego drukowania dwustronnego, które działa bez żadnych problemów. Inną funkcją, która pozwoli na obniżenie kosztów jest możliwość drukowania paru dokumentów na jednej stronie.

Pełna recenzja Epson WorkForce Pro WF-R5690DTWF na Conowego.pl

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto