mural Jana Długosza mural Jana Długosza

mural Jana Długosza (© olsztyn.eu)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jan Długosz zstał przedstawiony na muralu który powstał między Centrum Konferencyjnym, a Wydziałem Humanistycznym w Kortowie. Przygotowanie projektu trwało około tygodnia, natomiast samo wykonanie muralu - 10 dni.

Jan Długosz na muralu- To historyczny, dwukolorowy motyw - opisuje prezes Klubu Sportowego Olsztyn Lakers, Bartosz Bania. - W naszym statucie zapisaliśmy promocję kultury, zdecydowaliśmy się robić to w ten sposób. Poza tym uważamy, że w mieście brakuje streetartowej sztuki.

Grafika przedstawia podobiznę jak i symbole twórczości Jana Długosza, czyli kompas i zarys Polski z początku dziejów. To nie pierwszy mural wykonany przez Lakersów. W poprzednim roku - również w Kortowie, w pobliżu najnowszej pracy - przygotowali dzieło poświęcone ćwierćwieczu zmiany ustroju w Polsce. Obie propozycje finansowo wsparło miasto. W przypadku muralu przy okazji Roku Jana Długosza było to 9 tys. złotych.

- W Olsztynie nie brakuje zdolnych artystów - zachwala Gabriela Konarzewska z Biura Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta. - Kłopotem może być brak ścian do realizacji ich pomysłów. Te, które byłyby doskonałym miejscem pod takie murale, często są zabytkowymi obiektami. Staramy się jednak wygospodarować ich jak najwięcej do twórczego malowania.

Pierwszy mural w Olsztynie powstał w październiku 2009 roku. Malowidło przedstawiające najbardziej charakterystyczne obiekty naszego miasta pokryło zaniedbany szczyt jednej z kamienic przy ul. 11 Listopada. Później tego typu prace znalazły się m.in. na budynku Planetarium i BWA od strony al. Piłsudskiego, na pływalni przy ul. Głowackiego, a ostatnio także na dawnej zajezdni trolejbusowej przy Tartaku Raphaelsohnów.

źródło: olsztyn.eu

Mural "Tato nie płacz" zdobi budynek w Zabrzu

źródło: TVN24/x-news

Wiadomości Olsztyn, Wydarzenia Olsztyn

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!