41 lat temu, 26 lipca Telewizja Polska wyemitowała pierwszy odcinek serialu "Janosik", jednej z najważniejszych produkcji telewizyjnej czasów PRL. Serial w reżyserii Jerzego Passendorfera okazał się punktem przełomowym dla występujących w nim aktorów.

Ten artykuł należy do serwisu Seriale - części portali naszemiasto.pl. Kliknij i sprawdź!


Fabuła kultowego serialu luźno nawiązywała do postaci karpackiego zbójnika Juraja Jánošíka, który żył na przełomie XVII i XVIII wieku. Wbrew powszechnej opinii, główny bohater serialu nie jest legendarnym Janosikiem, a tylko nazywany jest jego imieniem.

Serial kręcono od maja 1972 do marca 1973 roku. Zdjęcia realizowano w rezerwacie przyrody Przełom Białki pod Krempachami koło Nowej Białej, w Dolinie Chochołowskiej, w zamku na Pieskowej Skale, w Zamku Ogrodzieniec, w zamku Orawskie Podzamcze, w Dębnie, w okolicach Ojcowa, na Podkarpaciu, a także w atelier w Warszawie i Pradze, gdzie czechosłowaccy dekoratorzy urządzili, często pojawiającą się w serialu, grotę skalną.

Z powodu ogromnej popularności 13-odcinkowego serialu, w 1974 roku powstała wersja kinowa przygód Janosika i jego zgrai. Co ciekawe, serial był emitowany również w niemieckiej telewizji MDR pod tytułem Janosik – Held der Berge (pol. Janosik – bohater gór).

Po ponad czterech dekadach przypominamy, kto u boku Marka Perepeczki dzięki serialowi "Janosik" na stałe wszedł do panteonu polskich aktorów.

Hallo

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!