Zapis czatu z prof. Jerzym Buzkiem, byłym Premierem RP, kandydatem do Parlamentu Europejskiego. ~trexx: Czy wierzy Pan, że Polska będzie miała coś do powiedzenia w parlamencie UE przy tak małej liczbie ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Zapis czatu z prof. Jerzym Buzkiem, byłym Premierem RP, kandydatem do Parlamentu Europejskiego.
~trexx: Czy wierzy Pan, że Polska będzie miała coś do powiedzenia w parlamencie UE przy tak małej liczbie mandatów?


prof_Jerzy_Buzek: Liczba mandatów Polski w Parlamencie jest proporcjonalna do wielkości naszego kraju. Jeśli będą to parlamentarzyści dobrze przygotowani, a także znani w Europie, to będą mogli wpłynąć na wiele decyzji parlamentu.~Misi: Jak pan ocenia warunki polskiego przystąpienia do UE? Sukces czy klęska rządów L. Millera?


prof_Jerzy_Buzek: Nie powinniśmy oceniać wyniku w tych kategoriach. Uzyskaliśmy mniej niż zakładano, ale tak jest zawsze w negocjacjach. To co uzyskaliśmy, może dobrze służyć Polsce i naszemu rejonowi - jeśli to odpowiednio wykorzystamy.singielek: Jakimi sprawami chciałby Pan zająć się w Parlamencie Europejskim?


prof_Jerzy_Buzek: Polityka regionalna i decyzje decentralizacyjne: jak najwięcej pieniędzy w regionach i samorządach lokalnych; nowoczesne technologie sprowadzane do regionów poprzemysłowych, a więc gospodarka oparta na wiedzy; współpraca międzynarodowa.~trexx: Aby przeprowadzać skuteczne decyzje polityczne trzeba będzie wchodzić w koalicje. Z jakimi krajami i w jakich sprawach sądzi Pan Polska powinna współpracować?


prof_Jerzy_Buzek: Nie ma stałych koalicji - trzeba je zmieniać w zależności od potrzeb. Dlatego kluczowe znaczenie mają dobre relacje z państwami Unii Europejskiej i z przywódcami tych państw, tak jak to było jeszcze kilka lat temu.~tamara22: Jak ocenia Pan frekwencje na wyborach do parlamentu UE. Czy Pana zdaniem dużo społeczeństwa przyjdzie do urn wyborczych?????


prof_Jerzy_Buzek: Boję się, że frekwencja będzie niska. Jest to także wynik rozczarowania ostatnimi miesiącami naszej, polskiej polityki wewnętrznej. Ale lokale wyborcze otwarte są do 22:00 !!!!!~mann: Czy kompromis w sprawie Nicei jest nieunikniony? Dokąd możemy ustąpić?


prof_Jerzy_Buzek: Nicea była bardzo dobrym rozwiązaniem systemu głosowania, nie tylko dla Polski. System podwójnej większości będzie zapewne wprowadzony, ale powinniśmy z tym poczekać, najpierw solidnie i uczciwie wypróbować "Niceę".~aoeka: Panie Premierze spotykam się z głosami, że nie trzeba na Pana głosować bo i tak da sobie Pan radę a należy głosować na pozostaych kandydatów z listy PO. Co mam robić w tej sytuacji?


prof_Jerzy_Buzek: reguły demokracji pokazały, że lista musi mieć swojego lidera i on decyduje o wyniku listy, a także o tym, ilu wejdzie parlamentarzystów z tej listy, oraz z naszego regionu. Im większa frekwencja, tym więcej nasz region będzie miał parlamentarzystów. Pamiętajmy - głos na lidera to głos na wszystkich kandydatów listy. ... do poprzedniego: W Platformie mówią: "Buzek w formie pomoże Platformie" ;-)
To jest teoria, ale ja osobiście radzę Państwu głosować zgodnie z własnym przekonianiem.wróg_klasowy: Czy konstytucja UE organiczy naszą suwerenność i wagę głosu wyborczego jednego obywatela III RP ?


prof_Jerzy_Buzek: Nie. jeśli uzyskamy odpowiedni wynik w negocjacjach nad ostatecznym kształtem Konstytucji.~sowa121: Czy lewica będzie miała duży wpływ na konstytucję europejską?


prof_Jerzy_Buzek: W Parlamencie Europejskim najsilniejszą partią jest Chrześcijańska Centroprawica, a druga w kolejności to Socjaldemokracja. Platforma Obywatelska należy do tej pierwszej grupy partii, a więc będziemy mieli większy wpływ na unijne prawo, budżet, a także konstytucję.~sowa121: Jak pan sądzi, co będzie z odwołaniem do chrześcijaństwa w premabule?


prof_Jerzy_Buzek: Nie jest to łatwe zadanie, Połowa państw Unii stawia twardo tę sprawę, w tym Polska zdecydowanie najsilniej.~Poszukujący: Czy Konstytucja Europejska nie zablokuje Polsce szans na rozwój własnej tożsamośći?


prof_Jerzy_Buzek: Absolutnie nie. Da natomiast szansę sprawnego zarządania Unią, a na tym nam przecież zależy. Chcemy żyć w przyjaznej Unii, w przyjaznym, dobrze zarządzanym regionie.~Poszukujący: W Rudzie Śląskiej i Świętochłowicach tworzy się Śląski Park Technologiczny , czy ten pomysł może stać sie Polską Doliną Krzemową, czy Parlament Europejski ze swym orężem w postaci Konstytucji Europejskiej jest nas w stanie powstrzymać w rozwoju?


prof_Jerzy_Buzek: Na pierwsze pytanie - zdecydowanie tak. mamy już dobre przykłady podobnych działań. kiedyś były to specjalne strefy ekonomiczne. UE chętnie inwestuje w Parki, Agencja Rozwoju Przemysłu wyraziła wielkie zainteresowanie inicjatywą Rudy Sląskiej i Świętochłowic. Brawo!!! UE zdecydowanie popiera rozwój parków. Ale równocześnie musimy walczyć o dobrą przyszłośc w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, bo ona mają żywot ograniczony.
~kiler2: czy Pan jako były premier może powiedzieć dlaczego UE boi sie napływu taniej siły roboczej z Polski?~George: Jak Pan widzie obecne miejsce prawicy w naszym ładzie politycznym?


prof_Jerzy_Buzek: Centroprawica silna, dobrze zorganizowana jest potrzebna w każdym układzie demokratycznym. W Polsce zaś szczególnie. A dot. poprzedniego pytania: to sa obawy obywatelii Unii o utratę pracy. Nie są one uzasadnione. Już kilka państw europejskich otwiera dla nads granice. Rozumiem za to obawy przed nasza zaradnością i pracowitością, przed dobrze wykształconymi Polakami.~sowa121: Jak prowadzić lobbing w sprawie Nicei czy też traktatu ponicejskiego?


prof_Jerzy_Buzek: Wymaga to dobrych, osobistych kontaktów na najwyższym szczeblu, a także informowania szerokiej opinii publicznej w krajach członkowskich, dlaczego Traktat Nicejski jest po prostu dobry. czasami trzeba też uderzyć pięścią w stół w jego obronie.~George: Czy Polska ma szanse doścignąć Irlandię pod względem tempa rozwoju gospodarczego?


prof_Jerzy_Buzek: Tak.~Loe_24: Czy nie sądzi Pan, że "umieranie za Niceę" było tylko politycznym chwytem, zręczną marketingową zagrywką mającą przynieść nam więcej korzyści?


prof_Jerzy_Buzek: Nie tylko. Był to także wyraz woli i opinia wielu Polaków. Rok temu głosowaliśmy przecież w referendum, a wtedy obowiązywała "Nicea"!wróg_klasowy: Czy w PE zamierza Pan stosować się do zasad poprawności politycznej, czy raczej mówić otwarcie, nawet jeśli Pat Cox sobie tego nie życzy?


prof_Jerzy_Buzek: Kultura polityczna jest zawsze na miejscu, ale absolutnie konieczne jest jasne stawianie sprawy. Nie będę ukrywał niczego.~Kola-Wroclaw: Czy walczac o Niceę nie bedziemy nazywani ,,buntownikami Europy" ?


prof_Jerzy_Buzek: Gdybyśmy o nia nie walczyli, nazywani bylibysmy "słabeuszami".~mann: Czy władza Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej będzie rosła?


prof_Jerzy_Buzek: Zdecydowanie tak.~Kola-Wroclaw: Co Pan myśli o Europie Ojczyzn?


prof_Jerzy_Buzek: Że jest najlepszym rozwiązaniem dla europejskiej integracji. I najlepszym rozwiązaniem dla Polski.~trexx: Co zamierza Pan zrobić na rzecz szerszego otwarcia europejskich rynków pracy?


prof_Jerzy_Buzek: Wykształceni, zaradni i przedsiębiorczy Polacy na pewno znajdą miejsce na europejskim rynku. Nasza szansa to właśnie dobra edukacja, a także własny, szybki rozwój, bo to oznacza dobrą reklamę dla polskich pracowników.~cosaq: Czy mniejsze zakłady mają szansę na rozwój w powiększonej europie??


prof_Jerzy_Buzek: Unia Europejska rozwija się w oparciu o małą i średnią przedsiębiorczość. Gigantów przemysłowych potrzeba niewiele i muszą być "obudowane" lokalną przedsiębiorczością. To największa szansa dla naszego regionu.mateush_18_BxT1: A czy uwaza ze polska edukacja jest wystarczajaco dobra?


prof_Jerzy_Buzek: Mamy dobrą edukację, ale trzeba dokończyć przemiany na poziomie gimnazjum i szkoły średniej, ostatnio zablokowane i opracować nowoczesną ustawę o szkolnictwie wyższym. Potrzebna jest jeszcze szersza pomoc dla studiujących. Nasi młodzi absolwenci świetnie sprawdzają się np. w londyńskim City, o czym mi sami powiedzieli.~sowa121: Co według Pana jest teraz najważniejszą kwestią związaną z obecnością Polski w Unii Europejskiej?


prof_Jerzy_Buzek: Dobre zagospodarowanie funduszy unijnych.~M@ster_Bl@ster: A czy będziemy uczyć sie na terenie unii?~Związkowiec: Co Pan położył na szli kiedy uzyskał Pan dla Polski takie warunki traktatowe w Nicei?


prof_Jerzy_Buzek: Tak. Liczę że młodzi mieszkańcy Unii będą się uczyć w Polsce. A warto! Następne pytanie: rozmowy trwały kilkanaście miesięcy. prowadzili je ministrowie spraw zagranicznych Gieremek i Bartoszewski, negocjatorzy Kułakowski i Saryusz-Wolski. Uruchomiłem wszystkie moje dobre relacje z premierami piętnastki. To najbardziej przydało się w ostatnich godzinach przed podjęciem ostatecznych decyzji: 29 głosów dla Niemiec, 27 głosów dla Polski.wróg_klasowy: Czy na ataki unijnych socjalistów z innych krajów będzie Pan odpowiadał kontratakiem, czy tylko obroną pasywną?


prof_Jerzy_Buzek: Zawsze energicznie i merytorycznie.~cIeN_WaTpLiWoScI: co bedzie z polska turystyka??mamy przeciez warunki ale nie mamy pieniedzy na jej rozwoj!!


prof_Jerzy_Buzek: Niezbędna jest indywidualna inicjatywa, bo wsparcie z funduszy unijnych może być znakomite. Beskidy i Jasna Góra to perły, ale zabytki techniki przemysłowej to wschodzące gwiazdy polskiej turystyki. Przykład: Szyb Wilsona, świetne muzeum, świetna galeria sztuki, miejsce konwencji i zebrań w niepowtarzalnym klimacie pieknej cechowni.~mann: Czy kontakty, jakie Pan ma w Europie są aktualne? Czy przełożą się na zdobywanie poparcia dla naszych postulatów?


prof_Jerzy_Buzek: Wielu byłych premierów mozna spotkać w Parlamencie Europejskim, kilku z tych sprzed kilku lat nadal rządzi. Przyjaźnie sa trwałe, w przeciwieństwie do pogody.~mann: Czy na spotkaniach z wyborcami padają pytania o Niceę i Konstytucję? ;-)


prof_Jerzy_Buzek: Tak.~Kola-Wroclaw: Z jakimi frakcjami w PE moglby Pan wspolpracowac?


prof_Jerzy_Buzek: Z Europejska Partią Obywatelską (Ludową) do której od dawna należę i do której należy Platforma Europejska. To frakcja chrześcijańska, największa w parlamencie.~Andrzej_Bański: Panie Profesorze, czy Pana zdaniem Unia powinna stworzyć instytucje umożliwiające prowadzenie jednolitej, unijnej, polityki zagranicznej, nawet kosztem zasady konsensusu?


prof_Jerzy_Buzek: Nie jest to niezbędne tak długo jak mamy oparcie w silnym Sojuszu Północnoatlantyckim. To gwarancja stabilności i bezpieczeństwawróg_klasowy: Skoro pozostawanie poza Unią jest niekorzystne, to czy można rozumieć, że Unia jest wrogo nastawiona do sąsiadów?


prof_Jerzy_Buzek: Absolutnie nie. Będąc w Unii wpływamy na europejską, a więc i naszą, regionalną przyszłość. I na tym nam zależy. Na tym zależy tez innym, którzy wstępują do Unii.~Tomekl: Co się wreszcie poprawi po wejściu do UE?


prof_Jerzy_Buzek: uzyskamy szanse rozwoju, których nie mieliśmy dotąd. Rozwiniemy infrastrukturę: autostrady, drogi, oczyszczalnieścieków i powietrza, których dotąd nam brakowało. Rozwiniemy przedsiębiorczość i stworzymy nowe miejsca pracy, bo tylko kraj dobrze zorganizowany, z dobrą infrastrukturą może się szybko rozwijac i konkurowac z innymi. Będziemy mieli więcej pieniędzy na edukację i na przekształcenia polskiej wsi na stworzenie nowoczesnego przemysłu w naszym regionie. Ale to wszystko nie będzie możliwe bez naszej własnej, dobrej organizacji i rzetelnej pracy. Polska przyszłość jest w Europie, Europa potrzebuje Polski jak rolada potrzebuje klusek i modrej kapusty.Moderator: Dziękujemy Panu prof. Jerzemu Buzkowi za udział w czacie i życzymy powodzenia :-)


prof_Jerzy_Buzek: Dziękuję za rozmowę. Spotkajmy się w lokalach wyborczych 13 czerwca.


Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!