Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest coraz bezpieczniej. Policjanci podsumowali pierwsze dwa miesiące

red
Jest coraz bezpieczniej. Policjanci podsumowali pierwsze dwa miesiące
Jest coraz bezpieczniej. Policjanci podsumowali pierwsze dwa miesiące Filip Kowalkowski
Policjanci ruchu drogowego podsumowali co działo się na drogach regionu w ciągu minionych dwóch miesięcy. Było bezpieczniej niż w analogicznym okresie 2016 roku.

Od początku roku do końca lutego odnotowano 172 wypadki drogowe- to o 8 mniej niż w ubiegłym roku. W wyniku tych zdarzeń 12 osób zginęło ( mniej o 3), a 208 zostało rannych ( mniej o 22). Policjanci odnotowali ponad 2500 kolizji drogowych- to o blisko 350 więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Najczęstszą przyczyną wypadków było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Nadmierna prędkość może być przyczyną tragicznych w skutkach zdarzeń, ale może także skutkować zatrzymaniem prawa jazdy.

Średnio dwa przypadki dziennie kierowców jadących ponad 100 km/h na godzinę w obszarze zabudowanym

Od początku roku policjanci odnotowali 112 przekroczeń prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Tylu kierowcom w myśl przepisów zatrzymano prawo jazdy na 3 miesiące. W tym samym okresie policjanci przekazali starostom 3 informacje o ujawnieniu faktu kierowania pojazdem w 3- miesięcznym okresie, na jaki zatrzymano prawo jazdy za przekroczenie prędkości pow. 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Mł insp. Robert Zalewski Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie: - Obrazowo rzecz ujmując, każdego dnia średnio 2 kierowcom dziennie zatrzymywano uprawnienia, kiedy pędzili w obszarze zabudowanym ponad 100 km/h.

Cofnięte uprawnienia do kierowania lub brak uprawnień

Zgodnie z art.180a Kodeksu Karnego kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy policjanci ujawnili 66 takich przypadków, a więc tylu kierowców odpowie za popełnione przestępstwo.

Warto zwrócić uwagę na zapisy artykułu 94§1 Kodeksu Wykroczeń. Zgodnie z nim: „ Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny(..) Zgodnie z par. 3 wyżej cytowanego przepisu: „W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, można orzec zakaz prowadzenia pojazdów”. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2017 roku policjanci odnotowali 161 przypadków kierowania samochodem przez osoby, które nigdy nie posiadały uprawnienia do kierowania pojazdami.

- Kierowcy, którzy nie posiadają prawa jazdy, lub kierując pojazdem nie posiadając wymaganej kategorii a mimo to wsiadają za kierownicę bardzo często myślą, że ryzykują otrzymaniem mandatu w wysokości do 500 złotych. Tymczasem zgodnie z przepisami policjant może odstąpić od nałożenia mandatu i skierować wniosek do sądu o ukaranie i orzeczenie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku policjanci skierowali 36 takich wniosków- mówi mł. insp. Robert Zalewski

W przypadku, gdy sąd orzeknie taki środek, a kierowca zostanie zatrzymany do kontroli będzie odpowiadał już nie z kodeksu wykroczeń, ale za popełnienie przestępstwa określonego w art. 244 kodeksu karnego : „ Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu (..) prowadzenia pojazdów(..) podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto