Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kandydaci na prezydenta 2015. Sprawdź, kto startuje w wyborach

Arkadiusz Gołka
Kto zostanie gospodarzem Pałacu Prezydenckiego? Kandydatów jest wielu
Kto zostanie gospodarzem Pałacu Prezydenckiego? Kandydatów jest wielu POLSKA PRESS
10 maja dokonaliśmy wyboru spośród 11 kandydatów na najwyższy urząd w państwie. Żaden z kandydatów nie przekroczył 50 proc. poparcia. Do drugiej rundy weszli Andrzej Duda i prezydent Bronisław Komorowski.

W niedzielę, 24 maja, rozegra się druga tura wyborów prezydenckich. O najwyższy urząd w państwie będą rywalizować Andrzej Duda z Prawa i Sprawiedliwości oraz urzędujący prezydent Bronisław Komorowski, starający się o reelekcję z poparciem Platformy Obywatelskiej. Wybory wygra ten kandydat, który zdobędzie więcej głosów.

Oto sylwetki kandydatów, zobaczcie ich też w naszej fotogalerii.

Czytaj także: Wybory prezydenckie 2015. W drugiej turze Duda kontra Komorowski

Andrzej Duda (ur. 16 maja 1972 w Krakowie), kandydat Prawa i Sprawiedliwości - to polski polityk i prawnik, od 2006 do 2007 roku podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W 1996 r. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także członkiem Trybunału Stanu i posłem. Wcześniej działał w Unii Wolności, czym jednak nie chwali się w swoim oficjalnym biogramie. Za czasów rządu PiS współtworzył m.in. ustawę lustracyjną, ostatecznie zablokowaną przez Trybunał Konstytucyjny. Obecnie jest europarlamentarzystą. Żonaty, ma 20-letnią córkę.

Sprawdź: Jak głosować w wyborach prezydenckich 2015?

Bronisław Komorowski - (ur. 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich), kandydat Platformy Obywatelskiej, obecny prezydent Polski. W 1977 r. ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie PRL-u działał w opozycji, m.in. w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Przez długi czas był związany z ruchem harcerskim. W 1980 r. został skazany razem z innymi działaczami ROPCiO na miesiąc aresztu za zorganizowanie manifestacji przed Grobem Nieznanego Żołnierza w stolicy. W tym samym roku wstąpił do Solidarności, w czasie stanu wojennego został internowany i przez pół roku przetrzymywany w ośrodku w Jaworzu. Od 1989 r. pełnił funkcje posła, wiceministra obrony narodowej, ministra obrony narodowej, wicemarszałka sejmu i marszałka sejmu. Po katastrofie smoleńskiej przez trzy miesiące pełnił funkcję głowy państwa. Działał w partiach: Unia Demokratyczna, Unia Wolności, Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe, Akcja Wyborcza Solidarność i Platforma Obywatelska. Z członkostwa w tej ostatniej zrezygnował po objęciu urzędu prezydenta. Bronisław Komorowski od 1977 jest żonaty, ma pięcioro dzieci.

Źródło: TVN24/x-news

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto