Jak firma może starać się o unijne zamówienia? Jakie są zasady obowiązujące podczas przetargów organizowanych w instytucjach europejskich? Gdzie znaleźć potrzebne informacje? Na te i inne pytania Czytelników odpowiadał ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Jak firma może starać się o unijne zamówienia? Jakie są zasady obowiązujące podczas przetargów organizowanych w instytucjach europejskich? Gdzie znaleźć potrzebne informacje? Na te i inne pytania Czytelników odpowiadał Michał Janasik z firmy "Ekogeneracja" oraz Sylwia Skiba i Iwona Matuszczyk z firmy "Libra Konsulting".


Moderator: Witamy na czacie naszych gosci - Michała Janasika, Sylwię Skiba i Iwonę Matuszczyk. Nasi goście odpowiadali będą na pytania dotyczące zamówień i procedur przetargowych instytucji europejskich.


Eksperci_DZ: Witamy serdecznie~Max_1: Mam firmę zajmującą się robotami budowlanymi, zatrudniam 8 osób. Czy takie małe firmy mają szansę na udział w projektach europejskich?


Eksperci_DZ: Oczywiscie, ze maja, przy zalozeniu, ze chodzi o zamowienia publiczne. Dyrektywy Unii okreslaja zasady udzialu firmy w przetargach i jedna z takich zasad jest zasada rownosci firm startujacych w przetargach. Kazdy przedsiebiorca ma szanse na rynku europejskim.~Max_1: Skąd mogę się dowiedzieć, na jakie usługi jest zapotrzebowanie?


Eksperci_DZ: Podstawowym zrodlem informacji na temat tego, jakie sa przetargi, czego dotycza a wiec na jakie uslugi jest zapotrzebowanie jest Dziennik Urzedowy Wspolnot Europejskich oraz strona internetowa Tender European Daily i mozna takze znalezc inf. na stronie www.uzp.gov.pl~TwiceAsNice: Jak wygląda, krok po kroku, postępowanie przetargowe?


Eksperci_DZ: Jest kilka trybow prowadzenia postepowania [przetargowego [7 trybow] - odsylamy do lektury Prawa zamowien publicznych DZ.U. Nr 19 poz. 177~Leader: Czy każdy przetarg ma ten sam termin składania ofert, czy każdy inny?


Eksperci_DZ: W specyfikacji istotnych warunkow zamowienia zamawiajacy okresla termin skladania ofert, przy czym istnieja pewne ramy okreslone w ustawie, w zaleznosci od trybu - zamawiajacy musi sie trzymac pewnych terminow. Np. w przetargu nieograniczonym gdy wart. zamowienia nie przekracza 60 000 euro - nie moze byc krotszy niz 15 dni od dnia ogloszenia~Krecik_26: czy można składać dowolną liczbę ofert przetargowych? Przecież, jeśli wygrałbym w tym samym czasie 2 lub 3 przetargi, to nie zdołam się wywiązać w terminie ze zobowiązań. Z drugiej strony - im więcej złożonych ofert - tym większa szansa na wygraną.


Eksperci_DZ: Generalnie nie ma przeciwskazan, by startowac do kilku przetargow. Wygrywajacy przetarg musi byc jednak swiadomy, ze zamowienie musi byc mozliwe do zrealizowania w kazdym przypadku.~Samson_Miodek: Kwoty wadium w przetargach dot. projektów europejskich sa olbrzymie! czy nie sądzi Pan, że dyskryminuje to większość dynamicznych, ale młodych i niewielkich firm?


Eksperci_DZ: To prawda, ze warunki sa dla polskich przedsiebiorcow trudne do spelnienia dlatego proponujemy tworzenie konsorcjow z innymi malymi przedsiebiorcami. To daje wieksze szanse na spelnienie tych wysokich wymagan~analityk: jesteśmy dla Europy "tanią siłą roboczą". Czy droższe firmy "rodzime" stosują jakieś praktyki by nie tracić kontraktów na rzecz tańszych wykonawców?


Eksperci_DZ: Sadze, ze nie stosuja zadnych praktyk - sa drozdze ale wygrywaja wiekszym doswiadczeniem, kapitalem, sprzetem. Najtansze nie zawsze znaczy najlepsze~TwiceAsNice: Czy koszta uczestnictwa w przetargu można refundować z funduszy pomocowych UE?


Eksperci_DZ: Tak, mozna. Niemniej jednak zalezy to od programu. np. w ZPORR dopuszcza sie koszty przygotowania przetargu do refundacji. Temat jest bardzo szeroki - zapraszamy do biura Libra Konsulting Skiba & Matuszczyk s.c. Mikolow ul. Pszczynska 4~Lobber: Jak wygląda w UE kwestia lobbingu, jeśli chodzi o zlecenia?


Eksperci_DZ: Lobbing swoje korzenie ma w Unii Europejskiej ;) Korzystanie z lobbingu nie jest niczym zlym.~FlatUan: W jakim języku składa się dokumentacje przetargową? Czy państwa-zleceniodawcy, które nie operują Euro, operują w ofercie przetargowej walutą rodzimą?


Eksperci_DZ: Zazwyczaj postepowania przetargowe prowadzone sa w jezyku ojczystym zamawiajacego - to on decyduje o jezyku i okresla to w specyfikacji. To samo dotyczy waluty - okresla sie ja w specyfikacji np. Francja zastrzegla sobie, ze oferty nie moga byc u nich skladane w jezykach obcych~Browser: Czy firmy z Europy mają takie same prawa i warunki do startowania w naszych (polskich) przetargach, co my w zagranicznych?


Eksperci_DZ: Tak. Znow ta sama zasada - swobodnej wymiany uslug i towarow i rownoczenie rownosci podmiotow startujacych~Qwerty: Jakie branże moga liczyc na zlecenia z UE? Czy tylko budownictwo?


Eksperci_DZ: Nie tylko budownictwo - mozna startowac w roznych przetargach - czy to dotyczy budownictwa czy uslug, dostaw itp.~Franko: Nie sądzą Państwo, że przez to że jesteśmy jednym z najmłodszych państw UE, stoimy na z góry straconej pozycji? Przecież lepiej skorzystać z ofert sprawdzonych wykonawców.


Eksperci_DZ: Trzeba probowac, poprzez startowanie nabywamy doswiadczenia i uczymy sie skladac oferty w innych krajach - dzieki temu nasze szanse rosna.~Maja_3: Czy istnieja jakies firmy zajmujące się doradztwem w zakresie pozyskiwania zleceń z Europy?


Eksperci_DZ: Takich firm powstaje coraz wiecej - tworza nawet baze danych zamowien publicznych. Aby sprawdzic ktora jest naprawde dobra nalezy wziasc pod uwage ile lat jest na rynku, jakie ma doswiadczenie, referencje i wyniki~analityk: Czy są jakieś regulacje dot. wykonywania zlecenia? Czy budując np. most w Niemczech, muszę zatrudniać niemieckich robotników i kupować niemieckie materiały?


Eksperci_DZ: Prawnie jest to niedopuszczalne. Dopuszczane sa tylko parametry techniczne w zamowieniach.~Franko: Jakie dokumenty musi dołączyć do oferty firma biorąca udział w przetargu?


Eksperci_DZ: Jest cala lista dokumentow, ktore moze zadac zamawiajacy. Odsylamy do Rozporzadzenia Rady Ministrow z dnia 7.04.2004r.~Dorka: Czy Polska postrzegana jest jako solidny wykonawca? Czy nie tracimy przez niechlubną renomę leni i defraudatorów?


Eksperci_DZ: Wrecz przeciwnie, polscy wykonawcy sa postrzegani jako dobrzy kontrahenci.~Tissaia: Na jakie usługi jest obecnie największe zapotrzebowanie?


Eksperci_DZ: Nie prowadzimy statystyki w tych sprawach. Prosze zajrzec na strone Urzedu Zamowien Publicznych. Wydaje nam sie, ze sa to roboty budowlane~Browser: Jakie procedury zabezpieczające inwestycje stosują instytucje europejskie? Chodzi mi o upewnienie się, że zlecona praca zostanie wykonana właściwie i terminowo?


Eksperci_DZ: Na pewno jest to poprzedzane wstepna weryfikacja poprzez bank - udzielajac kredytu na czesc zamowienia musi zweryfikowac kredytobiorce w calosci. Moga wymagac poteczen czy gwarancji. Wymagania dot, dokumentow sa tak przemyslane, ze gwarantuja skuteczna weryfikacje. Dla bardzo duzych projektow czasami wymagana jest gwaracja rzadowa~Feainnewedd: Czy jeśli moja oferta zostanie odrzucona, to dowiem się dlaczego? Czy poznam szczegóły oferty zwycięskiej?


Eksperci_DZ: Postepowanie jest jawne - kazdy ma prawo wgladu w dokunemtacje i uczestniczyc w proc otwarcia. Po drugie zamawiajacy musi podac podstawe odrzucenia oferty.~Maja_3: Jakie polskie firmy realizują obecnie zadania zlecone przez UE?


Eksperci_DZ: Jest ich zbyt wiele, zeby wymieniac - mozna je znalezc na stronie www.uzp.gov.pl~koc: Czy jesli firma bierze udzial w przetargu zleconym przez polski rzad, ale finansowanym z funduszy UE, to gdzie musi skladac wniosek przetargowy? Do UE czy do nas?


Eksperci_DZ: Wniosek w tym wypadku sklada sie do zamawiajacego lub do jednostki, ktorej zamawiajacy zlecil ogloszenie o przetargu. W ogloszeniu o przetargu na pewno sie taka informacja znajduje~Proch: Jakie szanse ma startowac do przetargu osoba, ktora mteszka na stale zagranica i ma polskie i amerykanskie obywatelstwo?


Eksperci_DZ: znowu wracamy tutaj do zasady unijnej , ktora mowi o rownosci uczestnikow przetargu - obywatelstwo nie ma wplywu na dopuszczenie do udzialu w postepowaniu - liczy sie to, gdzie zarejestrowana jest siedziba firmy przystepujacejclaudia: Od czego zalezy kwota wadium? Od wartosci zlecenia czy od "widzimisie" zlecajacego?


Eksperci_DZ: Kwota wadium jest unormowana dyrektywami Unii, natomiast szczegolowe progi sa sprawa poszczegolnych krajow~piękna: Jakie są konsekwencje niewywiązania się ze zobowiązań przetargowych? Np. przekroczenia terminu wykonania pracy?


Eksperci_DZ: Kary umowne przewidzianie w umowie. Z reguly sa bardzo restrykcyjne jesli chodzi o kraje zachodnie. W polskiej ustawie jest zapis, ktory mowi, ze w razie np niedotrzymania terminu i w zwiazku z tym powstania szkody firma moze zostac wykluczona z nastepnego postepowania.~czek: Czy dopuszcza sie mozliwosc skladania roznych wariantow ofertowych dla jednego przetargu?


Eksperci_DZ: Jezeli zamawiajacy dopuszcza mozliwosc zlozenia oferty wariantowej - to jak najbardziej. Niemniej jednak - jeden wykonawca moze zlozyc tylko jedna oferte.~Tissaia: Kto kontroluje postepowanie przetargowe w ramach UE? Bo polskie przetargi są często "ustawiane" tak, żeby wygrał konkretny oferent.


Eksperci_DZ: Komisja Europejska moze wszczac postepowanie kontrolne gdy uzna, ze podczas procedury przyznawania zamowienia doszlo do naruszenia prawa wspolnotowego i moze to zrobic do momentu zawarcia umowy przez zamawiajacego.

Czat organizowany w ramach Programu Edukacji Ekonomicznej Narodowego Banku Polskiego.


Organizatorzy: NBP, Dziennik Zachodni, NaszeMiasto.pl


Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!