Mężczyźni boją się dentysty bardziej niż kobiety. Mniej też dbają o zęby. Strach przed stomatologiem sprawia, że nie zawsze zgłaszają się do niego ze swoimi problemami.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Mężczyźni boją się dentysty bardziej niż kobiety. Mniej też dbają o zęby. Strach przed stomatologiem sprawia, że nie zawsze zgłaszają się do niego ze swoimi problemami. Narażają się w ten sposób nie tylko na choroby zębów, ale i przyzębia.


UWAŻAJ NA PARADONTOZĘ

Skutkiem rezygnacji z kontrolnych wizyt u dentysty może być np. paradontoza, która jest najczęstszą przyczyną utraty zębów w podeszłym wieku. Rozwój tej popularnej choroby najczęściej jest poprzedzony zapaleniem dziąseł. Powstaje ono na skutek infekcji bakteryjnej, która rozpoczyna cały proces zapalny.

Zawarte w nieusuniętej (na skutek nieodpowiedniej higieny) płytce nazębnej drobnoustroje atakują zdrowe dziąsła. W początkowej fazie choroby, dziąsła mogą wyglądać prawidłowo, czasem są tylko lekko zaczerwienione, nadwrażliwe, sprawiają ból i krwawią np. podczas mycia zębów. Tego rodzaju zmiany chorobowe mogą występować w obrębie jednego lub kilku zębów, a także obejmować całe łuki zębowe.


NIE LEKCEWAŻ TEJ CHOROBY

Nieleczone i zlekceważone zapalenie może prowadzić do nieodwracalnych zmian w obrębie jamy ustnej.

Jeżeli zapalenie dziąseł nie zostanie poddane leczeniu, mogą zostać uszkodzone włókna przyzębne, utrzymujące dziąsło wokół zębów. W efekcie choroba rozwija się dalej. Z czasem powstają patologiczne kieszonki, zanikają kości, korzenie zębów zostają odsłonięte. W tym czasie dochodzi do rozchwiania, a z czasem wypadania zębów.

Jeżeli zaobserwowaliśmy u siebie powyższe (chociażby tylko początkowe) objawy, powinniśmy udać się do dentysty. Przeprowadzi on kontrolę uzębienia i rozpocznie leczenie. Udzieli nam też koniecznych wskazówek, jak należy dbać o higienę jamy ustnej.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!