Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze narty. Na co zwrócić uwagę?

Materiał Partnera Zewnętrznego
Jeśli raz spróbujesz jazdy na nartach, to z niecierpliwością będziesz wyczekiwać każdego następnego sezonu, bo jazda na dwóch deskach uzależnia! Jednak żeby nie zrobić sobie krzywdy, musisz wybrać odpowiedni sprzęt. Jak odnaleźć się w olbrzymiej ilości rodzajów nart? Spieszymy z pomocą. Przede wszystkim, musisz realnie ocenić swoje umiejętności. Sprzęt dobieramy również do wzrostu i wagi.

Jeśli narty miałeś na nogach dawno lub wcale, to jesteś początkujący. Gdy masz za sobą kilka sezonów i więcej jeździsz niż się wywracasz – to poziom średnio zaawansowany. A gdy żaden stok Ci nie straszny, nie tracisz równowagi i wszyscy z podziwem podziwiają Twoją technikę – to znak, że jesteś już zaawansowanym narciarzem. Tak też wybieraj narty. Bo nawet gdy masz sprzęt wart tyle, co wyjazd w Alpy dla czteroosobowej rodziny, nie świadczy to o tym, że wykorzystasz jego możliwości i będziesz umiał na nim jeździć. Dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa, bądź w swojej ocenie szczery.

POCZĄTKUJĄCY
Gdy stawiasz swoje pierwsze kroki na stoku, wybierz deski krótsze od Twojego wzrostu o 10 – 15 centymetrów. Osoby lekkie mogą odjąć jeszcze większą wartość. Narty powinny być też miękkie, żeby łatwiej nimi manewrować i wprowadzać je w zakręt. Dzięki temu mniej odczujesz zmęczenie i dłużej będziesz rozkoszować się jazdą. Na początek najlepiej wybrać narty all-mountain, czyli takie, które nadają się zarówno na przygotowaną trasę, jak i na miękki, nieubity śnieg poza nią. Dobrze jeśli będzie to również typ Rocker. To przełomowa technologia, która sporo pozmieniała w narciarstwie. Charakteryzuje się tym, że dzioby (i często piętki) nart są progresywnie uniesione na dłuższym odcinku. To ułatwia zarówno jazdę - mniejsza powierzchnia podczas ruchu na wprost, jak i manewrowanie - zwiększająca się przy wejściu na krawędź, która wtedy całą długością przecina śnieg i poprawia zwrotność. Świetnie sprawdzą się narty Rossignol Experience 76 Ca Xelium z wiązaniami Xelium 110 – model bardzo wytrzymałyi bardzo uniwersalny. Świetna kontrola prędkości i prosta inicjacja skrętu czynią z nich idealne deski do nauki.

ŚREDNIO ZAAWANSOWANI
W doborze długości tych nart sotsuje się zasadę: wzrost narciarza minus 10 centymetrów. Jednak jeśli jesteś szczupły i lubisz ostrzejszą jazdę, wybierz jeszcze krótsze deski. Osoby, które już miały do czynienia z nartami, ale zamierzają kupić swój sprzęt, powinny wybierać nieco bardziej sztywny niż amatorzy. Dobrze, jeśli mają utwardzony rdzeń ramy, czyli "wnętrze", które przykryte jest okleiną i laminatami. W sprzęcie Dynastar Outland 80 Fluid z wiązaniami NX 11 Fluid jest on wyfrezowany w miejscach sztywniejszych, nienarażonych na większe napięcia, np. na środku. To zmniejsza ich wagę. Wzmocniono go natomiast przy krawędziach, co ułatwia pewne wchodzenie w zakręty. Bardzo szybko reaguje na zmiany kierunku jazdy, co daje narciarzowi więcej pewności i stabilności przy większych prędkościach.

ZAAWANSOWANI
Jeśli na nartach jeździłeś często i radzisz sobie wyśmienicie w każdych warunkach, ale dopiero teraz podjąłeś decyzję o zakupie własnych desek, to ich długość powinna być równa Twojemu wzrostowi, a może być tym większa, im szybszą jazdę preferujesz. Postaw na modele o dużej twardości. Są jednak narty, których sztywność możesz regulować i dostosowywać do rosnących umiejętności i zmieniających się preferencji. Np. model Voelkl Racetiger SC PSI z wiązaniami sMOTION ma bardzo odporny na zniekształcenia drewniany rdzeń z prętem z włókna węglowego wewnątrz. Biegnie wyżłobionym przez całą nartę kanałem i odpowiada za technologię Power Switch Indyvidual. Dzięki niej, użytkownik może dopasować sztywność desek do swoich postępów, wzrostu, wagi oraz preferowanego stylu. Ten sprzęt pozwala na jazdę wyczynową po przygotowanych trasach, a ułatwia to profil Full Camber (wybrzuszenie narty ku górze w części, gdzie przypięty jest but), który pozwala dynamicznie oraz bez straty prędkości i balansu pokonywać zakręty.

Do oceny swoich możliwości powinieneś podejść najbardziej obiektywnie, bo wszelkie przekłamania będą odpowiedzialne za zły dobór sprzętu. To oczywiście może skończyć się dla Ciebie boleśnie. Lub kosztownie, bo leczenie zagraniczne jest drogie, a polisa nie zawsze obejmuje zwrot wszystkich jego kosztów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto