Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po czym poznać dobre żelazko?

Materiał Partnera Zewnętrznego
Każdy facet, prócz zapewnienia sobie męskiego potomka, wybudowania domu i zasadzenia drzewa, powinien również umieć wyprasować sobie koszulę. Czasy, kiedy podrzucałeś do rozprostowania swoje rzeczy komuś innemu, już dawno powinny być za Tobą. Jeśli chcesz wyglądać elegancko, jak prawdziwy mężczyzna, musisz zaopatrzyć się w odpowiedni oręż.

W jednym markecie elektronicznym znajdziesz zapewne kilkanaście modeli, w jednym centrum handlowym – kilkadziesiąt, w internecie – kilkaset. Jak wybrać odpowiednie? Zwróć uwagę na kilka parametrów, dzięki którym prasowanie stanie się nie tylko przyjemniejsze, ale i szybsze.

Stopa to najistotniejszy element żelazka. Do wyboru są spody stalowe – dobrze prasują, ale są ciężkie w utrzymaniu (raz zabrudzone, ciężko doprowadzić do porządku); teflonowe – łatwe w utrzymaniu, zapewnią dobry poślizg, ale są wrażliwe na zadrapania; szafirowe – bardzo odporne na zarysowania, ale ciężko się prowadzą; ceramiczne – uważane za najbardziej praktyczne, bo łatwo je wyczyścić w razie zabrudzenia, a także gładko się prowadzą i świetnie radzą sobie z zagnieceniami.

Moc żelazka nie powinna być mniejsza niż 2000 W. Im wyższa wartość, tym wcześniej od włączenia urządzenie będzie gotowe do działania. To również przyspieszy wytwarzanie pary, niezbędnej do efektywnego prasowania.

Podawanie pary to kolejny istotny parametr. Ważne, jaka jej ilość wytwarzana jest na bieżąco – 40 g/min to wystarczająca ilość, by komfortowo rozprostować zagniecenia. Jeśli materiał jest wyjątkowo oporny i pozałamywany, przyda się uderzenie pary, bardzo pomocne przy większych nierównościach. Otwory na stopie powinny być rozmieszczone jak najgęściej, by podawały lotną wodę w każdy zakątek prasowanego miejsca. Jeśli to nie załatw sprawy, trzeba posłużyć się spryskiwaczem wbudowanym w żelazko.

System antywapienny pomoże utrzymać żelazko w dobrym stanie od wewnątrz. Filtr oczyści wodę z kamienia, a otwory spryskiwacza z przodu urządzenia i parowe w stopie pozostaną drożne bez konieczności oczyszczania.

Przewód żelazka jest również dość istotny. Powinien być długi na 2 – 3 metry. To zapewni Ci wygodne prasowanie, bez obaw, że strącisz żelazko z deski albo zaplączesz się w nie i wylądujesz ze stopą urządzenia na swoim policzku. Odpowiedni kabel umożliwi Ci również wpięcie się do gniazdka w każdy kącie w domu.

Jeśli będziesz trzymał się tych wytycznych, Twoje poszukiwania nie będą tak czasochłonne. My zawęzimy je jeszcze bardziej, podając trzy bestsellerowe żelazka z najlepszymi funkcjami w różnych przedziałach cenowych.

Philips GC 4410 Azur Precise – oprócz wszystkich cech dobrego żelazka, ma końcówkę Steam Tip z otworami parowymi na samym czubku stopy, co pozwoli rozprasować najdrobniejsze nawet zagniecenia w najbardziej zawiłych zakamarkach prasowanej koszuli. Przy niskich temperaturach przydaje się blokada kapania, która nie pozwala wodzie spływać otworami na tkaninę. Ozdobna powłoka na spodzie zapobiega gromadzeniu się kurzu – przydatna funkcja, jeśli nie chowasz urządzenia do szafki. No i oczywiście specjalna konstrukcja ceramicznej stopy SteamGlide szybko i bezpiecznie wyprostuje zagniecenia.

Bosch TDA 7680 SensorSecure – urządzenie dla roztargnionych. Zapewne jeśli nie masz zbyt dużej wprawy w prasowaniu, będzie Ci się zdarzało zostawiać bez opieki żelazko przylegające stopą do materiału. W najlepszym wypadku skończy się to spaleniem koszuli. W najgorszym – interwencją strażaków. Dlatego to urządzenie ma wyłącznik bezpieczeństwa zlokalizowany w uchwycie. Żelazko będzie się nagrzewać tylko wtedy, gdy będziesz je trzymał za uchwyt. Kulkowo przyczepiony do korpusu kabel, ułatwi manewrowanie urządzeniem i zapobiegnie plątaniu się przewodu. Ceramiczno – emaliwana stopa łączy w sobie co najlepsze – odporność na zarysowania i płynne prowadzenie. Pionowe uderzenie pary pomaga w prasowaniu delikatnych lub wiszących tkanin.

Philips GC 4870 Azur – tam, gdzie inne żelazka nie dają sobie rady z nierównościami, ten model z łatwością rozprostowuje zagniecenia. Dzięki systemowi Ionic DeepSteam, wytwarzana para ma mniejsze cząsteczki, które wnikają w materiał głębiej, tym samym skuteczniej wspomagają prasowanie. Również i w tym modelu szczyt stożka stopy jest usiany otworami. Ekstremalnie mocne uderzenia pary wspomagają wspomnianą już technologię i nie zostawią za sobą ani jednego załamania. Ma też zabezpieczenie, jeśli zdarzy Ci się zostawić urządzenie bez nadzoru. Gdy nie używasz go przez dłuższą chwilę, zasilanie zostanie odcięte. Przy tych wszystkich funkcjach jest bardzo lekkie, ale zaawansowana technologia nie zmusza Cię do dociskania go. Możesz je przesuwać jednym palcem i upora się ze wszystkimi nierównościami. Również w pionie, ale tu już przy użyciu całej dłoni.

Żelazko kupujesz raz na kilka lat, zatem warto wydać więcej, aniżeli przez te kilka lat żałować niepotrzebnych oszczędności i męczyć się podczas każdego prasowania. Tym bardziej, że ten wydatek pomoże kupić Ci czas. No może bardziej zaoszczędzić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto