Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poczuj wiosnę i daj się wciągnąć w miejskie szaleństwo

Materiał Partnera Zewnętrznego
"Wiosna, cieplejszy wieje wiatr" śpiewali głosząc uniwersalną prawdę Skaldowie. Nie da się ukryć, słońce wysoko, ptaki śpiewają, coraz więcej zieleni, na ulicach, chodnikach, placach czy skwerach. Jest już sucho, a co za tym idzie, pojawiła się możliwość aktywnego korzystania ze świeżego powietrza. Ruch to zdrowie, a forma ruchu może być dowolna. Bieganie czy jazda na rowerze to najpopularniejsze sposoby wykorzystania siły mięśni nóg zwłaszcza u dojrzałej części społeczeństwa. Wśród młodzieży królują inne trendy – skating.

Łyżworolki to świetne zastępstwo zimowych łyżew, a jazda na deskorolce jest podobna do jazdy na snowboardzie. My skupimy się jednak na sprzęcie wykorzystywanym na dworze podczas ciepłych miesięcy. Łyżworolki to nic innego jak jednośladowe wrotki, które wymyślił ponad...250 lat temu Belg Jean-Joseph Merlin. Pod koniec XVIII wieku van Lede skonstruował rolki z dwoma kółkami. Z kolei po kilku latach francuski wynalazca Petibled dołożył kółko trzecie. W 1823 roku pewien Anglik dodał do tego przedni hamulec. Wszystkie modele miały drewniane kółka. Dopiero w XX wieku, w roku Olimpiady w Moskwie (1980) Amerykanin Richardson zastosował łożyska kulkowe, a kółka pokrył gumą. Obecnie gumę zastąpiono poliuretanem, co zapobiega ścieraniu się kółek. W 1983 roku były hokeista Scott Olson założył firmę Rollerblade, która rozpoczęła produkcję łyżworolek z butami dołączonymi do kółek. W roku 1989 sznurówki zastąpiono trzema klamrami, a rok później Rollerblade zastosował termoplastyczną żywicę z włókna szklanego co zmniejszyło wagę rolek o prawie połowę. W 1993 roku wprowadzono ABT, czyli technologię aktywnego hamowania. Słupek z włókna szklanego doczepiony do góry buta z jednej strony i zakończony gumową kostką, działa jak zawias doczepiony do tylnego kółka. Osoba używająca łyżworolek musi wyprostować jedną nogę, aby się zatrzymać. Przed wprowadzeniem hamulca typu ABT rolkarze musieli nachylać nogę, aby hamulec zaczął działać.

Natomiast deskorolka to o wiele młodszy wynalazek niż łyżworolki. Deskorolka to deska wykonana zwykle z siedmowarstwowej sklejki, pokryta papierem ściernym, ułatwiającym stanie na desce (przyczepność). Deskorolka posiada 4 kółka i 8 łożysk mocowanych do dwóch osiek, a służy do jazdy i wykonywania ewolucji. Historia deskorolki sięga lat 30-stych XX wieku, gdy w Kalifornii surferzy doczepili do desek kółka, by doskonalić technikę surfowania na suchym podłożu. Obecnie deskorolki robi się z wielu materiałów takich jak włókno szklane, metal, plastik czy drewno. Może więc warto zamienić rower na łyżworolki czy deskorolkę i wciągnąć się w miejskie szaleństwo w inny niż dotychczas sposób? Oto trzy produkty, które polecamy.

Chcesz poczuć wiatr we włosach? Nie musisz jechać kabrioletem, motocyklem czy nawet rowerem. My proponujemy o wiele tańszą i bardzo zdrową formę ruchu. Dodatkowo dzięki produktowi, który polecamy można w przyjemny sposób kształtować siłę mięśni i pięknie je wyrzeźbić. Jakość chodników i ulic poprawia się z roku na rok. Powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych czy skateparków. Nie ma co siedzieć w domu. Dobrym wyborem mogą być łyżworolki Rollerblade Spark SC 82W, które przeznaczone są dla młodzieży i dorosłych do jazdy rekreacyjnej. But jest sznurowany, zapinany na jedną plastikową klamrę. Dodatkowo można ścisnąć go paskiem na rzep. Przeszycia wykonane są z dużą dokładnością co daje niekwestionowany komfort jazdy, na który wpływ ma także jakość materiałów z jakich wykonany jest produkt. Odpowiedniej szybkości nabierzecie dzięki czterem kółkom o średnicy 82mm, które przymocowane są do aluminiowej płozy 265/285mm. Łożyska wchodzące w skład tego produktu to model SG 5. Nazwa SG pochodzi od wykorzystanego wewnątrz łożyska specjalnego smaru (SiliconGel). SG5 to najlepsza propozycja dla początkujących rolkarzy, którzy wytrzymałość stawiają zdecydowanie ponad szybkość. Polecany produkt jest rozmiaru 24cm w kolorze grafitowo-zielonym. Gotowi do jazdy?

Mężczyzno !!! A może randka na rolkach? Masz problem z prezentem dla swojej ukochanej? Może stylowe i funkcjonalne łyżworolki zadowolą wybrankę Twego serca? Oczywiście ostateczny wybór należy do Ciebie ale myślimy, że warto poświęcić chwilę czasu, aby zapoznać się z tą ofertą. Blackwheels Slalomto niezawodny, wytrzymały i wygodny model. Na tym sprzęcie może jeździć początkujący stawiający na rekreację, ale także bardzo zaawansowany rolkarz i każdy z nich będzie miał poczucie bezpieczeństwa. Łyżworolki Blackwheels Slalom charakteryzują się świetnymi parametrami jezdnymi, dzięki czemu spokojnie można kontrolować dynamikę jazdy. Stopa utrzymana jest bardzo stabilnie, co daje pełen relaks i możliwość złapania odpowiedniego rytmu. Rolki posiadają lekką płozę aluminiową Frame Power EVO 3D łączącą lekkość i wytrzymałość aluminium. Posiada wzmocnioną konstrukcję z nisko położonym środkiem ciężkości. Sztywna bryła płozy efektywnie przenosi energię na kółka, dzięki czemu rolki są dynamiczne, szybkie i responsywne. Na płozie osadzono kółka Blackwheels Power Speed z 5-ramiennym rdzeniem, o twardości 82A, z łożyskami ABEC 7 Carbon Steel. Określenie ABEC z numerem oznacza normę, jakość zastosowanych materiałów, parametry toczenia oraz stopień dokładności wykonania łożysk. ABEC 7 jest średnio odporne na zniszczenie mechaniczne i nie wymaga częstego serwisowania. Inne detale gwarantujące wysoką jakość tego produktu to BW Power Resist zapewniający doskonały balans między sztywnością i odpornością skorupy, a efektywna transmisja mocy gwarantuje utrzymanie maksymalnej wydajności podczas jazdy. Nitowana konstrukcja z lekkiego materiału syntetycznego zapewnia niezbędny zapas mocy oraz zwiększoną transmisję energii. Z kolei BW Calssic Comfort Deliver to wygodny but wewnętrzny z klasycznym, regularnym sznurowaniem. Anatomiczny profil kołnierza oraz wnętrza buta zapewnia precyzyjne dopasowanie, które przekłada się na stabilną pozycję stopy podczas jazdy. Wnętrze buta wykończone zostało miękkim welwetem. Zapięcie składa się ze sznurowania, klamry i paska na rzep. Na korpusie rolek znajdują się panele wzmacniające. Na języku znajdziesz neoprenową kieszonkę na sznurówkę. Na prawej rolce jest hamulec. Ten model rolek dostępny jest w czarno-niebieskim kolorze. Rolki na nogę i w drogę!!!

Nie da się ukryć, że jazda na deskorolce wymaga większych umiejętności technicznych i większego doświadczenia niż chociażby jazda na łyżworolkach. Nie znaczy to, że deskorolka nie ma swoich zwolenników. Z pewnością większość z Was widziała popisy jazdy i ewolucji deskorolkowców, jak nie na ulicy czy w parku, to na przykład w telewizji i w internecie. Przyznacie, że jest na co popatrzyć. Deskorolka składa się z decka (miejsce na nogi) pokrytego papierem ściernym (gripem). Decki aktualnie są one robione ze sklejki. Czasem do konstrukcji decka włączane są inne materiały, takie jak włókno szklane, włókno węglowe czy kevlar, aby zmniejszyć wagę decka i zwiększyć jego wytrzymałość. Szerokość decka to 19-23cm. Kolejnym elementem jest truck, który umożliwia montaż kółek do deski oraz kierowanie nią przez balans ciała. Do decka przyłączane są dwa metalowe trucki, które łączy się z kółkami. Kółka, które są zakładane na trucki z wykorzystaniem łożysk i tulejek dystansowych to kolejna składowa deskorolki. W każdym kółku znajdują się dwa łożyska toczne rozdzielone tulejką dystansową. Inne ważne elementy to podkładki, które są umieszczane pomiędzy deckiem a truckiem, aby amortyzowały uderzenia o podłoże oraz śruby (montażówki), które trzymają razem deck i trucki. Deskorolka to ciekawy pomysł na spędzanie wolnego czasu, a dodatkowo znakomity trening w kształtowaniu równowagi i refleksu. Deskorolka, którą polecamy ma wymiary 31x8x11mm, a jej kółka 54x36mm. Pod spodem deski znajduje się kolorowa grafika nadająca oryginalny wygląd. Deska wykonana jest z chińskiego klonu i ma dziewięć warstw. Truck jest z aluminium. Łożyska typu ABEC 5 powstały z myślą o konkretnym zastosowaniu w danym modelu, zwykle chodzi o jazdę rekreacyjną. Mają niższy moment prędkości obrotowej, ale tym samym są bardziej wytrzymałe. Może czas wcielić się w rolę skatera? Polecamy więc deskorolkę Axer Sport.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto