Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policyjne akcja ZNICZ 2009 w Olsztynie

oprac. (ganark)/KWP Olsztyn
Infografika. mat. KWP Olsztyn
Kilkuset policjantów będzie czuwać nad bezpieczeństwem ludzi, którzy podczas Wszystkich Świętych i Zaduszek będą odwiedzać groby najbliższych.

Funkcjonariusze spodziewają się nasilenia ruchu na drogach Warmii i Mazur, tym samym utrudnień i ewentualnych zagrożeń. Akcja ZNICZ 2009 rozpocznie się 30 października i potrwa do 2 listopada. Codziennie kilkuset funkcjonariuszy prewencji, ruchu drogowego, policjantów operacyjnych będzie pomagało odwiedzającym groby bezpiecznie dotrzeć i wrócić z cmentarzy.

Policyjni eksperci doradzają, jak w te wyjątkowe dni zapewnić bezpieczeństwo sobie i najbliższym.

Na drodze najważniejsze są zdrowy rozsądek i trzeźwość umysłu
asp. Andrzej Reszka specjalista Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.
- Te najbliższe kilka dni to okres wzmożonego ruchu na drogach. Aby bezpiecznie dojechać na miejsce warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Nie zapominajmy jednak, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek i trzeźwość.
Planując wyjazd w dłuższą trasę należy sprawdzić stan techniczny auta. Warto zbadać stan opon i oświetlenia. Należy sprawdzić stan hamulców, układu kierowniczego. Bądźmy przed długą podróżą wypoczęci.
Pamiętajmy, że jesienna aura może być zdradliwa. Nad ranem pojawiają się mżawki, mgły, często pada deszcz. Może być ślisko na drogach. Uważajmy, szczególnie poza miastem na liście na drogach. Mokre są bardzo śliskie, co może wydłużyć drogę hamowania lub wprowadzić auto w poślizg. Dostosowujmy, więc prędkość do warunków na drodze. Zdejmijmy nogę z gazu. Przez kilka dni spotkamy na drogach więcej policjantów ruchu drogowego. Na trasy wyjadą również nieoznakowane radiowozy z videorejestratorami, laserowymi miernikami prędkości. W najniebezpieczniejszych punktach ustawiane będą fotoradary. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, kilkusetzłotowego mandatu, warto zwolnić.
Przed podróżą w Internecie sprawdźmy, gdzie na trasie możemy napotkać utrudnienia w ruchu. Informacje o remontach dróg, objazdach możemy znaleźć na stronach internetowych regionalnych dyrekcji dróg. Informacji przede wszystkim należy szukać na stronach internetowych właściwych zarządów dróg.
Jadąc w większych kolumnach należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznego odstępu od poprzedzającego nas pojazdu. To samo tyczy się jazdy w korku.
W najbliższym czasie w wielu miejscach pojawią się nowa tymczasowa organizacja ruchu. Zwracajmy, więc uwagę na znaki drogowe. Szczególnie w rejonie cmentarzy. Nie jedźmy na pamięć. Może się zdarzyć, że droga, którą codziennie dojeżdżamy do pracy ze względów bezpieczeństwa w tym okresie zostanie zamknięta. To samo może się tyczyć miejsc do parkowania. Przy niektórych ulicach zostaną ustawione dodatkowe znaki informujące o zakazie parkowania. Pamiętajmy, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i gdzie utrudnia to ruch lub zagraża bezpieczeństwu, będą usuwane na koszt właściciela.
Często spotkaniom rodzinnym towarzyszy alkohol. Niestety niektórzy po jego wypiciu wsiadają "za kółko". Uczulam, że policjanci ze szczególną uwagą podczas kontroli będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących. Radzę się więc dobrze dwa razy zastanowić niż potem ponosić surowe konsekwencje. Tylko trzeźwość może nas ustrzec od tragedii.
Priorytetem działań policjantów ruchu drogowego na drogach w okolicach cmentarzy, jak i na głównych drogach krajowych i wojewódzkich, jest zachowanie płynności ruchu. Dlatego też w miejscach, w których będą występować utrudnienia, ruchem kierować będą funkcjonariusze. Przypominam, bezdyskusyjnie stosujmy się do ich poleceń.
Aby uniknąć korków, zachęcam do korzystania ze środków komunikacji miejskiej. Autobusy, specjalnymi trasami, dojeżdżają pod same bramy cmentarzy, czyli tam gdzie nie dotrzemy prywatnym samochodem.
Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na niezmotoryzowanych uczestników ruchu. Zwłaszcza po zmroku, kiedy ci stają się mniej widoczni.

Zobacz organizację ruchu wokół cmentarzy w Olsztynie:
- przy ul. Poprzecznej

- przy ul. Wadąskiej na Dywitach

Dla osób poruszających się pieszo
Korzystajmy z chodników. Kiedy nie ma takiej możliwości chodźmy poboczami, jak najbliżej skraju drogi zachowując szczególną ostrożność. Nie przebiegajmy przez drogi, nie wybiegajmy zza samochodu. Przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
Szczególnie uważajmy o zmroku i nocą. Starajmy się nie ubierać się w ciemne rzeczy. Jeżeli to możliwe nocą zabierajmy ze sobą elementy odblaskowe. W takie elementy w szczególności powinniśmy wyposażać najmłodszych.

Zakazy ruchu
Na drogach będzie obowiązywał zakaz ruchu pojazdów lub zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12t (z wyjątkiem autobusów oraz pojazdów wymienionych w treści § 2 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 lipca 2007r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach). I tak:
- 31 października w godz. 18 - 22,
- 1 listopada w godz. 8 - 22.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Policyjne akcja ZNICZ 2009 w Olsztynie - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto