Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnik. Najważniejsze parametry zmywarki. Sprawdź je przed zakupem

Materiał Partnera Zewnętrznego
Zmywarka już dawno przestała być ekskluzywnym sprzętem, dostępnym dla nielicznych, a jest urządzeniem, które za rozsądne pieniądze wyręczy nas w zmywaniu oraz pozwoli zaoszczędzić na zużyciu wody. Tak więc zaczyna pracować na siebie już od samego początku.

Podczas jednego cyklu mycia z pełnym wsadem, zmywarka zużyje około 10 - 15 litrów wody. Człowiek podczas czyszczenia takiej samej ilości naczyń, potrzebuje około 50 litrów. Jest więc ewidentna różnica w wydajności. Choć niektórzy nadal żyją w przeświadczeniu, że zmywarka zużywa więcej wody.

Innym argumentem, jaki rodzi się w głowach sceptyków tego rozwiązania jest to, że nie mają wystarczającej ilości kompletów naczyń, by zapełnić zmywarkę i jeszcze mieć na czym zjeść w międzyczasie. Otóż część urządzeń ma program „połowa wsadu”, więc nie musisz za każdym razem zużywać wody i energii na pełen cykl. Poza tym „komplet” nie oznacza „zastawa” i w jego skład wchodzą: talerz głęboki, talerz płaski, mały talerzyk, kubek i sztućce – widelec, nóż, łyżka i łyżeczka.

WIELKOŚĆ I POJEMNOŚĆ
Wielkość zmywarki dobierasz przede wszystkim pod kątem ilości miejsca, którym dysponujesz w kuchni. Bo nawet, jeśli masz dużą rodzinę, a małą kuchnię, to możesz nie zmieścić największego z dostępnych urządzeń. Druga kwestia to właśnie liczba domowników, która brudzi naczynia. Według założenia, co do zawartości kompletu naczyń, w powyższym akapicie, zmywarki dzielimy na:
- kompaktowe - idealne dla singli lub dwóch osób. Mają wysokość 40 – 50 cm i szerokość 60 cm. Jednorazowo zmyją od 4 do 6 kompletów naczyń.
- standardowe małe – to rozwiązanie dla 3 – 4 osób. Mają wysokość 80 cm i szerokość 45 cm. Pełny wsad to 8 – 10 kompletów naczyń.
- standardowe duże – dla większych rodzin niż wymienione powyżej. Wysokie również na 80 cm, ale szerokie na 60 cm. Na raz zmieści się w nich 12 – 15 kompletów naczyń.
Ważne, by wnętrze zmywarki dało się modyfikować i aranżować tak, aby móc zmieścić wewnątrz większe naczynia jak garnki, brytfanny, a nawet blachę do pieczenia.

KOSZTY EKSPLOATACJI I EFEKTYWNOŚĆ
1. Zużycie wody to jeden z najważniejszych parametrów zmywarki. Oszczędne urządzenia potrzebują około 10 litrów wody na pełny cykl.
2. Klasa energetyczna zmywarki informuje nas o poziomie zużycia energii elektrycznej. Podobnie jak w przypadku innych sprzętów domowego AGD, tu również oznaczana jest literą alfabetu. Jest 7 klas energetycznych: A+++ to najbardziej oszczędna, a D najmniej (nawet dwukrotnie mniej ekonomiczna niż A+++).
3. Klasa efektywności mówi o tym, z jak trudnymi do zmycia zabrudzeniami upora się urządzenie. Oznacza się literami alfabetu od A (najdokładniejsza) do G.
4. Klasa suszenia to w uproszczeniu informacja, jak suche naczynia wyciągniesz po ich zmyciu. Również oznaczana literami alfabetu – od A (najdokładniejsze suszenie) do G.
5. Kultura pracy, czyli głośność zmywarki to kolejny ważny parametr. Poza pralką nie potrzebujesz kolejnego urządzenia, które będzie zakłócało Twój spokój, rozpraszając uwagę i zakłócając relaks. Urządzenia o głośności czterdziestu kilku decybeli są ciche i do zaakceptowania. Ludzka rozmowa słyszana z odległości 1 metra generuje 50 – 60 dB.

FUNKCJONALNOŚĆ
Warto zwrócić uwagę na dodatkowe parametry zmywarek, które ułatwiają ich obsługę. Niektóre urządzenia wyposażone są w specjalne sensory, które sprawdzą ilość naczyń oraz stopień ich zabrudzenia, po czym wybiorą odpowiednią dawkę wody, jej temperaturę oraz czas trwania cyklu, by „porcelanowe pranie” lśniło później na stole.
Funkcja połowy wsadu przyda się, jeśli nie masz zbyt pokaźnej zastawy stołowej lub jeżeli potrzebujesz czystych naczyń szybciej niż do uzbierania kompletnego załadunku. Za tę ostatnią kwestię odpowiada również program skrócony lub przyspieszony. Gdy wsad nie wymaga nadmiernego szorowania, urządzenie nie będzie przeprowadzało pełnego cyklu.
Opcją wpływającą na oszczędność i wygodę jest również opóźniony start. W przypadku, gdy masz podwójną taryfę opłat za energię elektryczną, ustawisz początek zmywania na tę tańszą.
Szeroka rozpiętość regulacji temperatury wody daje dużą elastyczność w kontrolowaniu jakości zmywania. Wysokie będą dobre do wyparzania dziecięcych butelek oraz neutralizowania zarazków, natomiast niskie łagodnie potraktują delikatne szkło i porcelanę. Dla tych ostatnich niekiedy dedykowany jest specjalny program „ochrona szkła”.

Wyświetlacz informujący o bieżącym programie, czasie do końca zmywania, blokada przed otwarciem, półki na kółkach, koszyki na sztućce – to właściwie już standardowe parametry nowoczesnych urządzeń, więc można je uznać za obowiązkowe.

Wybierz rozmiar oraz pozostałe funkcje i zbalansuj cenę urządzenia z kosztami utrzymania i wybór zmywarki powinien być oczywisty. Jeżeli nie jesteś zdecydowany w kwestii zabudowy tego sprzętu, to zwróć uwagę, czy dany model ma zdejmowany blat, który umożliwi Ci ewentualny montaż w szafce (lub przykrycie po demontażu).

Propozycje ze sklepu internetowego AGITO.PL

Zmywarka do zabudowy Beko DIN 6830 FX30

Zmywarka do zabudowy Bosch SMV 58L60 EU

Zmywarka do zabudowy Whirlpool ADG 6240 FD1

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto