Do najcenniejszych zabytków Ełku należą: * pozostałości zamku krzyżackiego na wyspie Jeziora Ełckiego z przełomu XIV i XV w. * katedra pw. Św. Wojciecha z 1853 r., przebudowana w 1895 r. * kościół pw.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Do najcenniejszych zabytków Ełku należą:


* pozostałości zamku krzyżackiego na wyspie Jeziora Ełckiego z przełomu XIV i XV w.


* katedra pw. Św. Wojciecha z 1853 r., przebudowana w 1895 r.


* kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego wzniesiony w latach 1847-50 z wieżą z 1870 r.


* kościół baptystów z 1907 r.


* wieża ciśnień z 1896r.


* zespół secesyjnych i eklektycznych kamienic XIX-wiecznych przy ulicach Wojska Polskiego, J. Piłsudskiego, Armii Krajowej, Chopina, Kościuszki, Mickiewicza, 3 maja


* ekspozycja zabytkowego taboru kolejowego w okolicach stacji Ełk Wąski Tor


* panorama Ełku i okolic z Góry Bunelki (60 m. wys. względnej), położonej nad Jeziorem Szarek (132 ha) 2 km od miasta. Tam też znajduje się odrestaurowany krzyż upamiętniający walki niemiecko-rosyjskie podczas I wojny światowej.


Na terenie gminy warto zobaczyć:


* kościół i zespół folwarczny z XIX w. W Bajtkowie, XIX-wieczne dwory i otaczające je parki w Chojniaku, Ledze, Nowej Wsi Ełckiej, Ruskiej Wsi, Stradunach i Zalesiu


* drewniane chałupy z końca XIX stulecia w Guzkach i Oraczach.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!