Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedwyborcze podsumowanie pracy olsztyńskiego ratusza

Piotr Stępiński
http://commons.wikimedia.org
To jak spisali się nasi radni będzie wyraźnie widać po wynikach nadchodzących wyborów. Przez ostatnie cztery lata Olsztyn miał trzech prezydentów oraz sporo zawirowań w szeregach radnych. Ratusza nie ominęło również kilka afer.

Obecna rada została wybrana cztery lata temu, 12 listopada 2006 roku. Znalazło się w niej 10 radnych z ramienia Platformy Obywatelskiej, 6 z komitetu Prawa i Sprawiedliwości, 5 z Po Prostu Olsztyn, komitetu prezydenta Czesława Małkowskiego oraz 4 z LiD-u czyli Lewicy i Demokratów.

Bardzo szybko okazało się, że ten stan rzeczy długo się nie utrzyma. Wielu radnych nie potrafiło znaleźć wspólnego języka współpracy. Najpierw rozpadł się LiD. Klub opuścił Wiesław Nałęcz, następnie radna Joanna Sosnowska (w klubie musi znajdować się co najmniej 3 radnych).

Destabilizacja miała miejsce również w Platformie Obywatelskiej. Szeregi PO najpierw opuścił Jarosław Szostek, później z partii wystąpiła Elżbieta Fabisiak. W ten sposób rada miasta zapełniła się wolnymi strzelcami, którzy wstąpili do nowego klubu Ponad Podziałami.

Temperatura polityczna w radzie nieustannie rosła. Waldemar Zwierko z PiS złożył mandat w sierpniu 2008 roku. Radny podjął pracę, której nie mógł wykonywać jednocześnie sprawując służbę na rzecz społeczeństwa. Jego miejsce zajął Marcin Jastrzębski, ale nie dogadał się z kolegami z partii i zasilił szeregi Ponad Podziałami.

Rok później mandat stracił Jan Tyndrak. Wojewoda uznał, że radny prowadzi działalność na majątku gminy, czego czynić nie można. W jego miejsce do rady wszedł Sławomir Matczak. W międzyczasie inni radni zmieniali kluby na wzór transferów piłkarskich.

W Platformie Obywatelskiej znaleźli się Konrad Lenkiewicz i Waldemar Żakowski z Po Prostu Olsztyn. Do PO wstąpiła również Joanna Sosnowska. Najczęściej zdanie zmieniał Henryk Baczewski, który do rady został wybrany z list PiS-u, później dołączył do klubu PO, ostatecznie zdecydował się pozostać niezależnym.

Cztery lata po wyborach w radzie znajdują się trzy kluby: PO (10 radnych), Ponad Podziałami (6 radnych), PiS (4 radnych) i 5 radnych niezależnych.

źródło: http://olsztyn.wm.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto