Telefony komórkowe przestały służyć tylko do dzwonienia. Co nam oferują usługi dodatkowe? Jak wykorzystywać internetowe portale komórkowe? Czy komórki pomogą w rozwoju elektronicznego handlu? Czy telefon będzie służył ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Telefony komórkowe przestały służyć tylko do dzwonienia. Co nam oferują usługi dodatkowe? Jak wykorzystywać internetowe portale komórkowe? Czy komórki pomogą w rozwoju elektronicznego handlu? Czy telefon będzie służył do składania elektronicznego podpisu? O tych i innych problemach rozmawialiśmy z Internautami. Naszym gościem był Przemysław Skibiński, kierownik działu koordynacji rozwoju produktów sieci Era.


Moderator: Witamy uczestników czatu i zapraszamy do dyskusji


P_Skibinski: Witam serdecznie.~banshees: Kiedy będziemy mogli płacić komórką za usługi lub w sklepach, tak jak teraz kartą kredytową?


P_Skibinski: Wszystko będzie zależało od tego, jak szybko będzie się rozwijała percepcja klientów dot. tego sposobu płatności. Mamy już za sobą wersje próbne rozwiązania, ale musimy poczekać na rozwój świadomości klientów. Technicznie jesteśmy na to przygotowani.~agnieszka_4: Czy komórka z rozdzielczością 1 megapiksela daje zdjęcie o jakości porównywalnej ze standardowym aparatem fotograficznym?


P_Skibinski: Ze standartowym aparatem o takiej samej rozdzielczości. To taki sam aparat wbudowany w urządzenia.~swetlana_ston: czy mozliwe jest korzystanie z dwóch kart róznych operatorów w jednym telefonie bez zamiany ich?


P_Skibinski: Nie ma aparatu obsługującego takie rozwiązanie.~leonardo_da_vinci: niedawno zaczął byc stosowany podpis elektroniczny. czy bedzie można go stosować poprzez telefon komórkowy i w jaki sposób?


P_Skibinski: Będzie można stosować - prowadzimy "trial" (wersję próbną) tego rozwiązania. Rolą operatora jest przygotowanie klucza prywatnego na karcie SIM. Jesteśmy zainteresowani tym segmentem - ale wraca kwestia akceptacji rozwiązania przez klienta. Jeśli agendy rządowe i organizacje będą wymagały lub honorowały podpis elektroniczny - my go możemy wprowadzić.~Mathilda: Mozemy kupowac aparaty za złotówkę, ale rozmowy wciąz są drogie. Operatorzy juz wiele razy mówili, ze odejdą od dopłat do słuchawek, potanieją usługi. Czemu tego nie robia?


P_Skibinski: Te usługi tanieją w przeci`agu ostatnich lat. To sam klient musi dokonać wyboru - czy interesuje ich wyłącznie usługa telekomunikacyjna, czy sam aparat bedący często nowinką techniczną. W drugim przypadku musi podpisać umowę na określony czas, z reguły na dwa lata.top_cat2: Czy będą jakieś promocje na telefony komórkowe na era tak tak ??


P_Skibinski: Z pewnością - zbliża się okres świateczny, więc należy takich promocji oczekiwać. Nie chcę jednak zdradzać zbyt wiele.~devil31: czy palnujecie wprowadzenie usługi dostepu do internetu przez cała dobe via GPRS bez limitu ?


P_Skibinski: W tej chwili prowadzimy testy klienckie dostepne do Internetu w oparciu o technologię UMTS. W oparciu o te testy będa prowadzone decyzję dot. cenników, które w zależności od transparentności technologii będą wcielane do technologii GPRS.~ashlee: Plus już oferuje komercyjnie technologię UMTS. Era jeszcze ją testuje. Kiedy zacznie sprzedawać usługę abonentom?


P_Skibinski: Planowane rozpoczęcie przewidujemy na początek roku. Sama technologia spełnia nasze oczekiwania, ale mamy pewne obawy dot. technologii klienckiej - chodzi tu zwłaszcza o telefony. Karty do laptopów nie stanowią problemu.~Damian24: kiedy era bedzie miala pelny zasieg w calej polsce?


P_Skibinski: W tej chwili ERA obsługuje 100% powierzchni kraju.~Pawlo: Czemu płaci sie sie za wysyłane z internetu smsy?Przeciez to istny bezsens bo do innych sie nie placi


P_Skibinski: To usługa taka jak każda - inni operatorzy równiez pobierają opłaty za tego typu rozwiązania.~Sebastian_54: Czy przez komórkę mogę dokonywać przelewów bankowych? Czy to jest bezpieczne?


P_Skibinski: Można - na razie w naszej sieci można dokonywac operacji z trzema bankami. Mamy umowy z Raiffaissen Bank, Intelligo i mBankiem. Na kartę klienta wprowadzana jest aplikacja Sim Extra - w oparciu o proste meu klient może takie przelewy generować. Jest to 100% - owo bezpieczne.~devil31: jak dotad jest tylko nocny internet bez limitów? bedzie coś wiecej?


P_Skibinski: Oczywiście - cały czas pracujemy nad udoskonaleniem naszej oferty. Kierunek internetowy jest dla operatora telekomunikacyjnego, w tym operatora telefonii mobilnej, oczywisty.~Kamil_Lidz_Warm_25: kiedy w koncu bede rozmowy tansze bo 070 za minute to nasz kraj to bardzo drogo


P_Skibinski: Oferta jest dostosowywana do potrzeby klienta - otoczenia konkurencyjnego. Operatorzy jednak mają świadomość, że czekają ich duże inwestycje związane z implementacją nowych technologii. Jeśli 0.70 gr to drogo - można korzystać ze wszelkiego rodzaju promocji, minut w pakietach itp.~ania_20_fotka: czy era i heyah to ta sama siec tylko inna nazwa?


P_Skibinski: Tak. I Era i Heyah to marki należące do Polskiej Telefonii Cyfrowej.VeRiTaS: jaki macie Państwo stosunek do nowych wchdozacych operatrów jak np. Sami Swoi ?


P_Skibinski: To nie jest nowy operator- to marka wprowadzona przez Polkomtel, czyli Plus GSM. Stosunek mamy, w dużej mierze, konkurencyjny. To raczej my kreujemy wszelkie nowości.~DaLToN: Czy mozna na "oko" powiedziec kiedy dostepne beda telefony z wbudowanym aparatem 2 megapixele? W rozsadnej cenie znaczy sie cos kolo 600zl.


P_Skibinski: Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. To pytanie do producentów telefonów komórkowych.~kamil_5: Każdy operator ma swój portal internetowy. Czy wszystkie oferują podobne usługi?


P_Skibinski: Pozostawmy to ocenie klientów. Każdy portal ma 2 cele: poinformowanie klienta o ofercie (cenniki, promocje) oraz usługi dodatkowe - myślę że wszystko co klient może znaleźć w tej kategorii u nas jest proste i zrozumiałe. Wg badań portal www.era.pl jest jednym z najliczniej odwiedzanych portali w Polsce.Moderator: la_kce> Dlaczego płacimy za granicą za SMS-y przychodzące, na które nie mamy wpływu


P_Skibinski: Tak wygląda system rozliczeń międzyoperatorskich.~NATALIA: co zrobić gdy ma się telefon na abonamęt i i ktoś ukradnie i dzwoni na nasz koszt?


P_Skibinski: Przede wszystkim - natychmiast zadzwonić do IBOA - Biura Obsługi Klienta i zablokowac numer. Później oczywiście trzeba udać się do punktu obsługi klienta i poprosić o duplikat karty.~FingerPrint: Jaki telefon jest najlepszy do korzystania z Ery Omnix?


P_Skibinski: Z Era Omnix można skorzystać z każdego telefonu z kolorowym monitorem. Model jest zależny od preferencji klienta, od jego oczekiwań (np. rozmiaru ekranu). Aplikacje są dostosowane do każdego modelu.top_cat2: co to znaczy era mix


P_Skibinski: Jest to taryfa posiadająca cechy taryfy przedpłaconej i taryfy abonamentowej. Klient płaci stały abonament miesięczny i doładowywuje sobie konto ponad ten abonament do pełnej kwoty.~Tymek_18_Wawa: Czy można dla czystej ciekawości wiedzieć ile mniej więcej kosztowało wprowadzenie marki HEYAH na rynek ??


P_Skibinski: Niestety nie jestem skłonny udzielić odpowiedzi ;). Była jednak nad wyraz efektywna i efektowna.~fajny_gość_23: czy w firmie oferujecie praktyki dla młodych absolwentów wyższych uczelni, czy też bezplatne praktyki dostępne są tylko dla studentów?


P_Skibinski: Nie, praktyki nie są limitowane. Przyjmowane są wszelkie osoby, które przejdą kryteria rekrutacji. Oczywiście nabór jest prowadzony w zależności od potrzeb poszczególnych jednostek organizacyjnych.~jojo_1: czemu wasza siec jest tak czesto przepełniona


P_Skibinski: Nasza sieć, jesli chodzi o przeciążenia, spełnia wszelkie parametry. Oczywiście używając telefonu np. podczas Sylwestra trzeba się spodziewać przeciążeń. Rozbudowa naszej sieci odbywa się jednak bardzo dynamicznie.~willa: Czy mając telefon UMTS w sieci Plusa będę mogła łączyć się z abonentem z takim telefonem w Erze?


P_Skibinski: Tak, umowy roamingowe są na etapie realizacji.~____Daniel__GDA: a co trzeba zrobic aby mozna bylo wysylac i otrzymywac mms-y w heyah


P_Skibinski: Dla klientów Heyah nie jest usługa jeszcze dostępna. Rozważane jest rozszerzenie oferty Heyah o usługi dodatkowe.Muchol: Jeśli gramy na komórce w gry java, to czy jest za tą gre pobierana jakaś opłata?~ładny_22: jAK MAM ERA 40 I MI SIE KONCZY UMOWA TO CO MI ZAPROPONUJE TA SIEC MODEL TEL CZY DARMOWE MINUTY


P_Skibinski: Tylko w przypadku kiedy pobieramy ją ze strony internetowej albo WAP. Płacimy tylko raz - w momencie pobrana.


P_Skibinski: Proszę zadzwonić do Punktu Obsługi klienta - tam w zależności od tego jak wyglądał przebieg okresu trwania umowy, wysokości rachunków itp. zostanie Panu przedstawiona oferta (np. darmowe minuty). Najlepiej załatwić to w Salonie Sieci ERA.Moderator: aro> Na czym polega era omnix i jak ta usługę otrzymać


P_Skibinski: Era Omnix to portal sieci Era o charakterze informacyjno-rozrytwkowym. Aby móc z niego skorzystać, trzeba aktywować tę usługę w telefonie. Wszelkich informacji dowiedziec się można u konsultantów.Moderator: mycha-213> Czy jest możliwe w tel. kom. stworzyć baze krwiodawców i dawców szpiku kostnego, np. spec. nr. tel., który umożliwi szybkie przeszukanie takiej bazy?


P_Skibinski: Tego typu bazy danych można tworzyć każdym narzędziem - nie widzę praktycznego zastosowania tego rozwiązania w telefonii komórkowej.~szi_WLKP: mam teraz podpisana umowe z PlUsem do konca grudnia czy jest jakis bonus za przyjscie do waszej sieci


P_Skibinski: Nigdy nie stosowaliśmy tego typu praktyk. Zapraszam przede wszystkim do porównania ofert sieci Era. Każdy klient jest dla nas cenny.~KASIA16: jeśli chce przejść na inną taryfe to musze koniecznie kupować pakiet startowy czy moge tylko wpisać jakiś podany kod?


P_Skibinski: Oczywiście - można to zrobić za pomoca kodów, z zachowaniem istniejącego numeru telefonu. Szczegółowe informacje migracji z jednej taryfy na druga również uzyskać można u konsultantów.~pis: jak jest teraz najkorzystniejsza wasza oferta???


P_Skibinski: To zależy od profilu klienta. Oferta jest na tyle szeroka i bogata, że każdy znajdzie coś dla siebie - w zalezności od jego preferencji.Moderator: 20> co jest potrzebne by wzias telefon na abonament


P_Skibinski: Wszystkie szczegółowe informacje dot. wymaganych dokumentów dostępne są w punktach obsługi klienta.Moderator: Dziekujemy wszystkim za udział w czacie i cieszymy się , że temat wam sie podobał. Zapraszamy na następne czaty


P_Skibinski: Dziękuję serdecznie i zapraszam do korzystanie z oferty sieci ERA.


Czat organizowany w ramach Programu Edukacji Ekonomicznej Narodowego Banku Polskiego.

Organizatorzy: NBP, Dziennik Zachodni, NaszeMiasto.pl

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!