18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Saperska statystyka

mjr Zbigniew Tuszyński
W 2010 roku patrole rozminowania 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej prowadziły oczyszczanie terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych na terenie 3 województw – pomorskiego, warmińsko – mazurskiego oraz podlaskiego.

W okresie od 01. 01. do 31. 12. 2010 roku Patrole Rozminowania z 16 Batalionu Saperów w Tczewie – 2 patrole oraz po jednym patrolu z 9 Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie oraz 15 Brygady Zmechanizowanej w Giżycku zrealizowały 774 zgłoszenia. Ogółem nasi Saperzy podjęli i unieszkodliwili m. in.;
· Bomby lotnicze – 31 szt.;
· Miny przeciwpiechotne i przeciwpancerne – 56 szt.;
· Pociski artyleryjskie i moździerzowe – 1961 szt.;
· Granaty ręczne i przeciwpancerne – 296 szt.;
· Różnego rodzaju amunicja – 24 972 szt.
Razem podjęto i unieszkodliwiono 27 316 przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych – niewypały i niewybuchy z czasów II Wojny Światowej.
Paradoksalnie – ilość znalezionych i „zneutralizowanych” niewybuchów i niewypałów każdego roku „delikatnie” zwiększa się. Dla przykładu – w 2009 roku ilości te wyniosły ogółem 23 276 sztuk. W 2010 roku podjęto ilościowo więcej np. bomb lotniczych, granatów ręcznych oraz różnego rodzaju amunicji za to zmniejszyła się ilość pocisków artyleryjskich i moździerzowych.
W celu podjęcia niewypałów i niewybuchów a następnie ich przewiezienia na wojskowe poligony i „neutralizacji” patrole przejechały w sumie 205 496 km. Działalność patroli w 2010 roku kosztowała 2 608 877, 65 zł.
Styczeń 2011 rok także – mimo wysokich mrozów i dużej ilości śniegu „przyniósł” saperom 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej już kilka kolejnych zgłoszeń i konieczność podjęcia i zniszczenia niebezpiecznych pozostałości z czasów II Wojny.
Na koniec apelujemy – w wypadku znalezienia niewypału lub niewybuchu należy powiadomić najbliższy posterunek policji, wskazując miejsce znaleziska. Policjanci zabezpieczą teren i powiadomią naszych saperów, którzy zajmą się tym niebezpiecznym znaleziskiem. Proszę zawsze pamiętać, że dotykanie lub jakiekolwiek inne czynności wykonywane przy tego typu znaleziskach, to niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia nie tylko przez nas ale i osób znajdujące się w pobliżu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto