Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ślimak winniczek zostanie na Warmii i Mazurach

Robert Orzechowski
winniczek zostanie na Warmii i Mazurach
winniczek zostanie na Warmii i Mazurach Piotr Krzyżanowski/Polskapresse Czytaj więcej: http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/400182,lodzkie-zezwolenia-na-polowanie-na-slimaki,id,t.html
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie wydał decyzję o wstrzymaniu zbioru ślimaka winniczka w 2016 r. Podatowane to jest zmniejszeniem się liczby stanowisk występowania i zagęszczenia ślimaka.

Ślimak winniczek na Warmii i Mazurach

Ślimak winniczek Helix pomatia podlega w Polsce częściowej ochronie gatunkowej. Można go zbierać jedynie przez 30 dni w roku, w okresie od 20 kwietnia do 31 maja. Przy czym, do zbioru dopuszczone są wyłącznie osobniki o średnicy muszli powyżej 30 mm. Aby w zgodzie z prawem zbierać winniczki do celów przetwórstwa spożywczego, należy mieć zezwolenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Wyniki porównawczych badań rozmieszczenia, liczebności, struktury wielkościowej i wiekowej populacji winniczka Helix pomatia w województwie warmińsko-mazurskim, prowadzonych w roku 2014 i w latach 2005-2006, wykazały zmniejszenie się liczby stanowisk występowania i zagęszczenia osobników ślimaka winniczka. Procentowy udział osobników o wymiarach muszli powyżej 30 mm średnicy wyniósł tylko 58% i uległ znacznemu zmniejszeniu w stosunku do 64% zanotowanych w latach 2005-2006.

Powyższe wyniki jednoznacznie wskazały na osłabienie populacji ślimaka winniczka w województwie warmińsko-mazurskim i konieczność jej ochrony. Z tego względu w latach 2014 i 2015 nie prowadzono pozyskania tego gatunku w województwie warmińsko-mazurskim. Niestety w roku 2015 nadal panowały niekorzystne dla rozrodu ślimaka winniczka warunki pogodowe wynikające przede wszystkim z panującej suszy.

W 2016 roku, dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, możliwe będzie wykonanie kolejnych badań dotyczących rozmieszczenia, liczebności, struktury wielkościowej i wiekowej populacji winniczka Helix pomatia w województwie warmińsko-mazurskim. Wykonanie badań umożliwi porównanie wyników uzyskanych bezpośrednio przed i w okresie zaprzestania zbierania, a także pozwoli na realną ocenę obecnego stanu populacji tego gatunku. Dla zachowania obiektywności badań nie jest możliwe jednoczesne ich prowadzenie i pozyskanie ślimaka.

źródło: warmia.mazury.pl

Więcej informacji z Warmii i Mazur jest na stronie: warminskomazurskie.naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warminskomazurskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto