Sukcesy zawodników MAL WOPR podczas Elbląskiej Wiosny Pływackiej

Jacek Skrobisz
Z rekordami okręgu, medalami i nowymi "życiówkami" wrócili z zawodów w Elblągu pływacy MAL WOPR. Poniżej relacja malborskiego klubu.

Zawody pod nazwą "Elbląska Wiosna Pływacka" mają dla malborskiego klubu MAL WOPR wyjątkowy charakter. Dwa lata temu były one bowiem areną pierwszych w historii klubu rekordów okręgu zdobywanych przez MAL WOPR. Wtedy to dwa rekordy okręgu wywalczyła w Elblągu dziesięcioletnia wówczas Paulina Cierpiałowska.
Minęły dwa lata, w czasie których Paulina aż 28-krotnie wpisała się na listę rekordzistek okręgu pomorskiego, poprawiła też rekord Polski na 100 m stylem dowolnym, a jej forma wykazuje niesamowity progres. W Elblągu po raz pierwszy w karierze mogła wystąpić w specjalnym kostiumie pływackim, tzw. fastskin, których dzięki decyzji Polskiego Związku Pływackiego mogą używać już zawodnicy w każdej kategorii wiekowej. Paulina skorzystała z możliwości, a jej wyniki uzyskane w Elblągu przyprawiły wszystkich o zawrót głowy.
Zadania na Elbląg miała ustalone jasno - dwa rekordy okręgu, na 50 m stylem motylkowym i 200 m stylem dowolnym, a w trzecim starcie na 50 m stylem dowolnym zejście poniżej 29 sekund i zbliżenie się jak najbardziej do wyśrubowanego rekordu zawodniczki Solexu Lębork. Jak przystało na naszą mistrzynię, zadanie wykonane zostało w 100 procentach.
W pierwszym sprinterskim starcie w stylu dowolnym Paulina uzyskała czas 28,31 sek., który jest tylko o 0,06 sek. słabszy od aktualnego rekordu okręgu. Kolejne występy to już fantastyczne popisy naszej zawodniczki. Dystans 50 m stylem motylkowym pokonała w czasie 30,56 sek., poprawiając dotychczasowy rekord o ponad sekundę.
Jednak prawdziwy podziw wzbudziła fenomenalnym występem na 200 m stylem dowolnym. Paulina swój dotychczasowy rekord życiowy wynoszący 2:16,71 poprawiła aż o 6 sek., pokonując 200 m w czasie 2:10,92. Uzyskany czas jest o 3 sek. lepszy od dwunastoletniego rekordu okręgu, warto też dodać, że wynikiem tym Paula uzyskała 605 pkt. FINA, przekraczając po raz pierwszy w karierze granicę 600 pkt. Wszystkie trzy wyniki plasują naszą pływaczkę na pierwszym miejscu w rankingu ogólnopolskim dwunastolatek.
We wszystkich trzech występach w Elblągu, Paulina zajęła też oczywiście pierwsze miejsca i zasłużenie odebrała puchar dla najlepszej 12-latki zawodów. Paula dzięki tak dobrym startom wraz z siódemką najlepszych zawodniczek uzyskała także możliwość startu w wyścigu australijskim. Pływaczki pokonywały czterokrotnie dystans 50 m stylem dowolnym, a po każdym wyścigu odpadały dwie najsłabsze. W finale nasza mistrzyni po wspaniałej walce nie dała żadnych szans rywalkom i do swoich zdobyczy dorzuciła kolejną statuetkę i cenną nagrodę rzeczową.
W elbląskich zawodach, tak udanych dla reprezentantów MAL WOPR, udział wzięło ponad 500 zawodników z 27 klubów z całej Polski. Wśród klubów z Mławy, Iławy, Szczytna, Giżycka, Bydgoszczy, Torunia, Giżycka, Piaseczna, Warszawy, a nawet Kaliningradu startowało 35 najmłodszych zawodników Sekcji Pływackiej MAL WOPR. Nasi dzielni pływacy z roczników 2004-2008 wywalczyli w sumie aż 23 medale, w tym 6 złotych, 9 srebrnych i 8 brązowych. Malborscy zawodnicy wywalczyli też fantastyczne 4 miejsce w klasyfikacji punktowej klubów na, przypomnijmy, aż 27 sklasyfikowane zespoły. Warto dodać, że nasza 35 osobowa ekipa przegrała tylko z UKS Dwójką Moreną Gdańsk, którą reprezentowało 74 zawodników, MTP Kormoran Olsztyn z 86 zawodnikami oraz z 76-osobową drużyną gospodarzy- UKP Jedynka Elbląg.
Bohaterów elbląskich zawodów było w malborskiej ekipie wielu. Obok Pauliny Cierpiałowskiej doskonale zaprezentowała się na zawodach dziesięcioletnia zaledwie Michalina Zielska, która we wszystkich swoich trzech startach poprawiła rekordy życiowe i wywalczyła trzy medale we wszystkich kolorach.
Również trzy medale zdobyła w Elblągu Magda Mroczek, która była najlepsza na 100 i 200 m stylem grzbietowym oraz trzecia na 200 m stylem dowolnym, gdzie aż o 9 sek. poprawiła swój dotychczasowy rekord życiowy.
Wielkie brawa należą się Lilianie Szpaczyńskiej, która zdobyła dwa srebra, w tym jedno na 100 m stylem klasycznym z doskonałym czasem 1:27,78.
Dwa srebra z nowymi rekordami życiowymi zawisły też na szyi Nadii Walentynowicz, która po raz pierwszy w karierze wystąpiła w konkurencji 100 m stylem grzbietowym i musiała uznać wyższość tylko swojej koleżanki klubowej. Magdzie Mroczek wyrosła więc niespodziewanie silna klubowa konkurencja w stylu grzbietowym.
Po dwa medale, srebrny i brązowy, zdobyli młodsi pływacy MAL WOPR: jedenastoletni Kamil Czarnota oraz dziewięcioletni zaledwie Patryk Grapentyn. Patryk wywiózł też z Elbląga trzy nowe rekordy życiowe.
Po jednym medalu do zdobyczy MAL WOPR dorzucili: Agatka Kupińska (brąz), Alicja Lewandowska (srebro), Weronika Marchlewska (brąz), Jakub Grapentyn (srebro), Jan Grochecki (brąz) oraz Cezary Gwiazdowski (brąz).
W Elblągu malborscy zawodnicy wywalczyli wiele rekordów życiowych. Nowe, najlepsze czasy w konkurencjach świadczą najbardziej o wykonanej pracy i postępie zawodników. Po trzy życiówki wywalczyli w Elblągu: Daria Gorjainow, Lena Sawaniewska, Natalia Krzyżanowska, Igor Marchlewski, Dawid Patoka, Sławomir Szpaczyński oraz najbardziej pechowy w Elblągu, Maciej Kowalski. Maciej spisał się doskonale, w bardzo dobrym stylu poprawił swoje wszystkie rekordy, w tym aż o 15 sek. czas na 200 m stylem dowolnym (2:23,45) i musiał przełknąć ból dwukrotnie czwartego i raz piątego miejsca w klasyfikacji.
Dwa nowe rekordy życiowe zanotowali na elbląskich zawodach: siostry Ziemińskie Aleksandra i Martyna, Konrad Patoka, Mikołaj Szraga i Antoni Rozalewicz, a po jednym: Nikodem Hermanowicz i Piotr Szuryński.
W Elblągu startowało też kilkoro debiutantów MAL WOPR: Anna Czerwińska, Nikola Gdaniec, Aleksandra Krzyżanowska, Daria Sobiech, Nikola Zborowska, Jan Sasin i Marcin Gołombiewski. Wszyscy spisali się doskonale. Nie zdobyli co prawda medali, ale bardzo ambitnie i z dużym zaangażowaniem pokonywali dystans i słabości, nabierali pewności siebie oraz wiary we własne siły. Podpatrywali starszych kolegów po to, by już niebawem stanąć z nimi do wyrównanej rywalizacji.
Elbląskie zawody przeszły do historii MAL WOPR jako wyjątkowo udane. Doskonałe czwarte miejsce, które zdobyli nasi zawodnicy w klasyfikacji generalnej klubów, pozostawiając w polu aż 26 zespołów, świadczy o doskonałej pracy wszystkich pływaków i trenerek Doroty Grzywackiej i Iwony Ciecholewskiej. Nie można także zapomnieć i podziękować rodzicom zawodników, którzy tłumnie stawili się na trybunach i głośno dopingowali swoje pociechy.