U 52-letniej mieszkanki naszego miasta potwierdzono obecność wirusa grupy AH1N1. Badania laboratoryjne wykazały, że jest ona chora na tzw. świńską grypę. Oprócz Olsztyna, wcześniej wirus pojawił się już na Ukrainie i w Obwodzie Kaliningradzkim. Jak zaleca Sanepid - najlepiej zaszczepić się przeciw grypie, a także szczególnie dbać o higienę.

- Najlepszym ograniczeniem rozprzestrzeniania się wirusa jest powszechne szczepienie oraz przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Należy do nich między innymi dokładne mycie rąk - poinformował przedstawiciel Sanepidu w rozmowie dla TVN24.pl.

Wirus świńskiej grypy w Olsztynie. Apel Sanepidu: "Szczepcie się przeciw grypie"Jak dotychczas wiadomo - kobieta, mieszkanka Olsztyna, jest nosicielką wirusa AH1N1, ale jej stan jest dobry i nie została hospitalizowana. Ten przypadek potwierdza jednak, że groźny wirus dotarł już do Polski i nie wiadomo, czy ma to związek z epidemią w Obwodzie Kaliningradzkim. W takim wypadku należy zachować szczególną ostrożność. Wirus świńskiej grypy szybko rozprzestrzenia się już w Rosji i na Ukrainie - tam zachorowało na tę chorobę już ponad 2,5 miliona ludzi.

Świńska grypa - objawy
Objawy świńskiej grypy przypominają tradycyjną grypę. Są to: wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe oraz kostno-stawowe, ból głowy, ból gardła oraz suchy kaszel, uczucie wyczerpania i ogólnego rozbicia, brak apetytu, ból w okolicy ucha.

Mogą wystąpić także takie objawy, jak: katar, nudności, biegunka lub wymioty. Czasami są to także: sztywność, utrata przytomności, dezorientacja.

Wakcynolog dr Paweł Grzesiowski uspokaja, że Polsce nie zagraża epidemia tzw. świńskiej grypy. - Ten wirus jest również w Polsce, ale nie ma na razie ciężkich przebiegów. To, co się teraz dzieje na Ukrainie, nas dotyczyło trzy lata temu, gdy mieliśmy dużo ciężkich wirusowych zapaleń płuc - tłumaczy.


Źródło: TVN24/x-news


Na Ukrainie na tzw. świńską grypę zmarły już 83 osoby. Wirus typu H1N1 zabija też w Rosji, Gruzji, Armenii i innych krajach za naszą wschodnią granicą.


Źródło: News Channel "24"/x-news

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

a (gość)

Ja tam nie mam zaufania do firm farmaceutycznych, co to za firmy? Może żydowskie? Co tam w takich szczepionkach może być? Taka szczepionka może być gorsza od samej grypy. Już były na to przykłady przy szczepieniach na inne choroby.