Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

SZCZĘŚCIE - film niemy z muzyką na żywo gra Waldemar Rychły z Zespołem

Robert Orzechowski
14 maja 2016 roku, o godzinie 21.15, w Dobrym Mieście, Przymurze, Skansen Miejski, w ramach Nocy Muzeów 2016, odbędzie się projekcja niemego filmu SZCZĘŚCIE z muzyką na żywo Waldemara Rychłego z Zespołem

"SZCZĘŚCIE" - niemy film z 1934 roku ze specjalnie przygotowaną muzyką graną na żywo.

Muzyka na żywo: gra Waldek Rychły z zespołem
Joanna Zielecka - flety
Mateusz Nowicki- fagot
Waldemar Rychły – gitara

Reżyseria: Aleksandr Medvedkin (1900–1989)
Rok produkcji: 1934
Czas trwania: 62 min.
Opracowanie muzyki: Waldemar Rychły

62 minuty folkowej muzyki granej z rockową energią na instrumentach akustycznych: flecie, skrzypcach, gitarze, dzwonkach.
Inspiracją i źródłem były melodie ludowe opublikowane w połowie XiX wieku przez M. Bałakiriewa i P. Czajkowskiego.
Opracowanie muzyki do filmu: Waldemar Waldemar Rychły
Inspiracją i źródłem były zbiory rosyjskich melodii ludowych opublikowane w latach 1866 i 1872 przez M. Balakiriewa i P. Czajkowskiego.

Film „Happiness” to wyjątkowa komedia z satyryczną wymową, z awanturnictwem i paradoksalnymi scenami, nieco trącającymi gagami sytuacyjnymi kino Charliego Chaplina. To także bajka komediowa z nonsensami i absurdalnymi scenami - antybolszewicka w swoim przesłaniu.
Fabuła filmu koncentruje się na postaci nieszczęśliwego Khmyra - biednego rolnika. A rzeczywistość, w której żyje ów bohater - to ciężary na rzecz rozmaitych wyzyskiwaczy. Z polecenia żony ma on iść w świat inny, po szczęście, by dalej nie żyć w znoju i niewolniczym poddaństwie, jak jego przodkowie. Wszystkie usiłowania Khmyra paraliżują przeszkody tkwiące w systemie, mentalności, biedzie i ludzkiej pazerności. W istocie jest ten obraz - nawet z przesadzoną celowo stylistyką - bliski naszych wyobrażeń o wsi rosyjskiej, jej kolorycie -nędzarskich chałupach, długobrodym popie, babuszce czy sukmanach chłopskich, a w dalszych scenach z - wizytówką postępu: traktorzystką-kombajnistką w "jedynie słusznym" ustroju...
To swoista forma ostrej krytyki całego systemu, z którym nasuwają się podobieństwa do satyry Mikołaja Reja "Krótka rozprawa między panem, wójtem i plebanem" - "Ksiądz pana wini, pan księdza/ A nam prostym zewsząd nędza". Film ten cenzura skazała na 40 lat zakazu wyświetlania, dopiero w latach 60. ujrzał światło dzienne zarówno w ZSRR, jak i na Zachodzie.

Waldemar Rychły – muzyk, kompozytor, aranżer, z wykształcenia architekt. Założyciel Kwartetu Jorgi, legendarnej grupy, która stworzyła podstawy dzisiejszej sceny folkowej w Polsce. Czerpie inspiracje zarówno z polskiej klasyki, jazzu jak i folkloru wielu narodów. Buduje rytmy grając jednocześnie na hinduskich dzwonkach i gitarze, a podczas koncertu chętnie przestraja gitarę używając tzw. „stroju otwartego”. Studiowanie skalo właściwej pharmonii stosowanej przez Hucułów w grze na cymbałach pozwoliło mu, poprzez przeniesienie, na wypracowanie niekonwencjonalnej techniki gry gitarowej. Z zespołem Kwartet Jorgi zagrał setki koncertów w Polsce i za granicą, brał udział w wielu festiwalach, m.in. w Anglii, Czechach, Francji, Niemczech, USA i Wenezueli.

Współpracował z wieloma teatrami, a jego muzyka trafiała na filmową ścieżkę dźwiękową. Ma na koncie kilkanaście płyt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dobremiasto.naszemiasto.pl Nasze Miasto