Zapis czatu - NaszeMiasto.pl, wp.pl Czwartek, 12 luty 2004 r., 12:00 - 13:00 ------------------------------ T_Grandys: Witam serdecznie. Wraz ze mna jest p.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Zapis czatu - NaszeMiasto.pl, wp.pl

Czwartek, 12 luty 2004 r., 12:00 - 13:00

------------------------------

T_Grandys: Witam serdecznie. Wraz ze mna jest p. Iwona Myrcik, kierownik Referatu Podatku Dochodowego od osob fizycznych. Razem bedziemy odpowiadac na Panstwa pytania.~Tansky: Czy Polacy przyzwyczaili sie juz do PIT-ow?


T_Grandys: Polacy z pewnoscia przyzwyczaili sie do PIT-ow, jest to owiem juz 12 akcja rozliczania sie podatnikow ze swoich dochodow osiagnietych w roku 2003. Nie jest to zatem zadna nowosc.bar-now: Czy przewiduje Pani w bliskiej przyszlosci mozliwosc rozliczania sie ze skarbowka poprzez Internet?


T_Grandys: Tak. Mozliwosc takiego rozliczania jest przewidywana w najblizszych latach~Tansky: Gdzie moge uzyskac pomoc dot. wypelniania PIT-ow? Czy musze za to placic?


T_Grandys: Porade fachowa w jaki sposob wypelnic PIT, z jakich ew. odliczen podatnik bedzie mogl skorzystac mozna zasiegnac w Urzedzie Skarbowym wlasciwym ze wzg. na miejsce zamieszkania podatnika w punkcie informacyjnym, oczywiscie za darmo. Jezeli podatnik zechce skorzystac z uslug doradcy, bedzie juz musial zaplacic~Henryk: co grozi za nierozliczenie się z podatku nawet kiedy wynosi on 50 groszy?


T_Grandys: Odrebnie nalezy traktowwac niezlozenie zeznania, a zanizenie kwoty. za niezlozenie zeznania do 30 kwietnia grozi sankcja z Ustawy Kodeks Karny Skarbowy, czyli mandat w wysokosci stosownej do przewinienia i do uzyskanych w ten sposob przez niego dochodowbar-now: W jaki sposob mam wypelnic roczne zeznanie podatkowe, gdy otrzymalem z zakladu pracy 2 pity (z umowy-zlecenia oraz umowy o prace) z roznymi urzedami skarbowymi? Czy mam zlozyc jedno zeznanie z zaznaczonym aktualnym urzedem skarbowym, czy 2 zeznania dla 2 roznych urzedow?


T_Grandys: Podatnik sklada tylko jedno zeznanie do wlasciwego miejscu zamieszkania urzedu na dzien 31 grudnia roku rozliczeniowego. Dochody wynikajace z tych dwoch PIT-ow wykazuja Pan wlasnie w tym jednym zeznaniu.~RADEK_25: GDZIE MÓGŁBYM UZYSKAĆ SZERSZE INFORMACJE NA TEMAT PODATKÓW OD AUKCJI INTERNETOWYCH,CZY NASZE PRAWO MA JAKIES PRZEPISY REGULUJĄCE TĄ SWERĘ HANDLU?


T_Grandys: Informacje uzyska Pan w Urzedzie Skarbowym. Najwlasciwsza forma jest pisemne zwrocenie sie do US, wowczas podatnik otrzyma wyczerpujaca odpowiedz na pismie. Wszelkie przepisy dot. obrotu towarowego reguluje Ustawa o podatku dochodowym od osob fizycznych, w ktorej mozna znalezc szczegolowe odpowiedzi. Pytanie wymaga jednak uszczegolowienia.~minio: czy w picie 5 można odloczać wydatki za przedszkole dziecka


T_Grandys: Wydatki za przedszkole nie podlegaja odliczeniu ani od dochodu, ani od podatku~ONA38_1: Czy to prawda że podatnik składa zeznanie podatkowe do urzędu względem miesjca zamieszkania a nie zameldowania?


T_Grandys: Tak, to prawda.~Tansky: Co sadzi pani o propozycji Platformy Obywatelskiej dot. podatku liniowego?


T_Grandys: Ten czat ma charakter poradniczy - nie moge przedstawiac moich osobistych pogladow, a pytanie wychodzi poza zakres tematu.~ONA38_1: Czy alimenty które otrzymuję od męża po rozwodzie sa opodatkowane?


T_Grandys: Tak, sa opodatkowane.~Zdzisław: Czy na odliczenie ulgi za korzystanie z samochodu do celów leczniczych wymagane są jakieś dokumenty?Jestem inwalidą 1-szej gr. i współwłaścicielem samochodu.


T_Grandys: Podatnik bedacy inwalida okreslonego stopnia moze wykorzystywac pojazd ktorego jest wlascicielem lub wspolwlascicielem tylko dla potrzeb dojazdu na cele rehabilitacyjne - ulga z tego tytulu wynosi maksymalnie 2280 zl. Konieczne dokumenty to: potwierdzajace grupe inwalidzka, potwierdzajace wspolwlasnosc samochodu i zalecenie lekarza dot. koniecznosci zabiegow.~Czesława: Czy istenije możliwośc odliczenia od podatku sprzetu komputerowego niezbednego do nauki ? i czy kursy przygotowujące do matury podlegają mozliwości odliczenia?


T_Grandys: Nie ma takiej mozliwosci~cleo: czy swiadczenia z tytulu zgonu spolubezpieczonego wyplacane przez PZU sa opodatkowane


T_Grandys: Ustawa przewiduje zwolnienie z podatku tego typu swiadczenia~_FAJNA_wrocławiANKA: kupiłam w 2003 roku od developera nowe mieszkanie, równiez w 2003 roku miałam wydatki związane z wykończeniem tego mieszaknia, czy mog w ramach ulgi remontowej odliczyć te wydatki, zaznaczam, ze mam fakturę zakupu mieszania, nie mam jeszzce aktu notarialnego


T_Grandys: Jezeli Pani nie jest wlascicielem mieszkania to nie moze Pani skorzystac z tzw. ulgi remontowej, poniewaz podstawa rozliczenia jest m. in. tytul prawny do zajmowanego lokalu.~Tansky: Czy moge sobie odpisac w ramach ulgi remontowo-budowlanej nowe meble?


T_Grandys: Nie ma takiej mozliwosci. Mozna odliczyc zabudowy, np. wneki~TAMTEN: czy podatnik osiągający dochód = zero/suma przychodów = sumie rozchodów/ jest zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego?


T_Grandys: Kazdy podatnik ktory uzyskal jakiekolwiek przychody winien dokonac rozliczenia skladajac zeznanie.~midibridi: Czy koszty dobudowenia zewnętzrenj klatki schodowej przy 1-piętrowym domku jednorodzinnycm kwalifikują sie do odliczenia w ramach ulgi remontowej? (jestem włąscicielem domu)


T_Grandys: taki wydatek mozna zakwalifikowac do wydatkow na remont i przez to skorzystac z odliczen w ramach ulgi remontowo-budowlanej~pinkweter: witam czy pełna kwota opłaty za czesne ( studia zaocznee ) podlega odliczeniu od podatku


T_Grandys: Jezeli Pan (pani?) nie ukonczyl 35-go roku zycia, limit odliczen z tego tytulu wynosi 760 zl, jezeli natomiast Pan ukonczyl 35 lat, to kwota ta stanowi 433 zl 20 gr.~aaa32: czy mozna odliczyć od dochodu darowiznę na cele rechabilitacyjne jeżeli posiada się polecenie przelewu z numerem konta i tylko imieniem i nazwiskiem obdarowanej


T_Grandys: darowizny na rzecz osob fizycznych nie podlegaja odliczen od dochodu.~ewe: Jak wygląda rozliczanie w przypadku studenta podejmującego pracę na mocy umowy o dzieło?


T_Grandys: Tak jak kazdego innego podatnika.~_FAJNA_wrocławiANKA: jeszcze raz kupno mieszaknia- w interpretacjach dotyczących tutułu prawnego do zajmowanego mieszaknia jest wymieniony - inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszaklnego, czy fakra zakupu i protokół pzrekazania mieszania nie jest ta?DEBac


T_Grandys: na to pytanie odpowiemy pozniej~KORA: jestem inwalidką z narządem ruchu 1sza grupa i mam samochód czy mogę odpiać dwie ulgi od podatku rozliczam się z mężem


T_Grandys: Nie wiemy o jakie dwie ulgi chodzi. Jesli chodzi o opieke i uzywanie samochodu do przewozu na zabiegi, to moze Pani skorzystac z obu tych ulg jednoczesnie~LIDKA_WLKP: czy trzeba być małżeństwem cały rok aby rozliczyć się wspólnie?


T_Grandys: Tak, od 1 stycznia do 31 grudnia trzeba pozostawac w zwiazku malzenskim.~prezes_1: Witam .Co oznacza świetle przepisów podatkowych pojęcie : aport niepieniężny w postaci wyodrębiobej częsci zakładu ?


T_Grandys: Aport to niepieniezny wklad w spolke w zamian za co nabywamy udzialy lub akcje tej spolki. Aportem moze byc srodek trwaly, np. samochod, maszyny, urzadzenia lub czesc przedsiebiorstwa, np. magazyny, hale produkcyjne.~LIDKA_WLKP: syn ma 20 lat,pobiera rentę po zmarłym ojcu i ma orzeczony stopień niepełnosprawności i z tego tytułu rentę socjalną,jeszcze się uczy.Czy bez względu na jego wysokość dochodu mogę się rozliczyć jako matka samotnie wychowująca dzieci


T_Grandys: Odpowiadamy na pytanie przesuniete dot. mieszkania: Jezeli posiada Pan/i umowe przedstepna na zakup tego mieszkania i protokol odbioru moze Pan skorzystac z odliczen podatku. Co do pytania kolejnego: Moze sie Pani rozliczac jako matka samotnie wychowujaca dzieci.~PAULA_1: ZY JAK MOJ MAZ JEST NA KONTRAKCJE I JEST ODDELEGOWANY DO NIEMIECKIEJ FIRMY TO CZY MUSI SIE ROZLICZAC W POLSCE


T_Grandys: Jezeli maz przebywal caly rok w Niemczech i w Polsce nie uzyskal zadnych dochodow, nie ma obowiazku rozliczania sie w Polsce.Moderator: Dzękujemy naszym Gościom za udział w czacie i zapraszamy ponownie:-)


T_Grandys: Dziekujemy serdecznie.Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

    Więcej na temat: