Sąd Okręgowy w Olsztynie wstrzymał na sześć miesięcy wykonywanie kary wobec Tomasza W., jednego z braci skazanych za lincz we Włodowie. Decyzja w sprawie dwóch pozostałych braci została odroczona, poinformował rzecznik sądu Waldemar Pałka.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Rzecznik sądu podkreślił, że na wstrzymanie wykonywania kary wpływ miała trudna sytuacja rodzinna i życiowa Tomasza W. Z kolei Mirosław W. i Krzysztofa W. powołują się na zły stan zdrowia, w związku z czym sąd będzie musiał zasięgnąć opinii lekarzy.

Bracia Tomasz, Mirosław i Krzysztof W. w czerwcu tego roku zostali prawomocnie skazani za to, że 1 lipca 2005 roku zlinczowali recydywistę Józefa C. Sprawa linczu we Włodowie wstrząsnęła krajem. Oskarżeni oraz ich sąsiedzi w rozmowach z mediami i przed sądem mówili, że bracia zabili C., ponieważ zagrażał on mieszkańcom Włodowa. Sąd Apelacyjny w Białymstoku w czerwcu 2009 roku uznał, że te tłumaczenia nie mają odzwierciedlenia w aktach sprawy.

Jednak sąd apelacyjny potwierdził, że w dniu linczu policja nie zareagowała na prośby mieszkańców Włodowa o interwencję i nie wysłała na czas radiowozu. Dwaj funkcjonariusze odpowiedzialni za to, zostali skazani na kary więzienia w zawieszeniu.

Trzej skazani bracia zwrócili się o prawo łaski do prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ponadto, we wrześniu tego roku prezydent Kaczyński postanowił o wszczęciu z urzędu postępowania ułaskawieniowego. Ta procedura trwa.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!