Źródło: http://commons

Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Graduating_students.JPG (© Sasikiran 10)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Ruszyła pierwsza edycja unikalnego programu stypendialnego "Stypendium z wyboru - daj się wybrać!".

Stypendium z Wyboru to inicjatywa Fundacji Absolvent.pl, skierowana do wszystkich studentów, uczących się w Polsce lub osób z polskim obywatelstwem, studiujących za granicą oraz absolwentów do roku od ukończenia studiów.

Stypendium z Wyboru umożliwia spełnienie celów i marzeń edukacyjnych, osobistych i zawodowych studentów i absolwentów, którzy mają głowę pełną pomysłów, jednak brakuje im środków do ich realizacji. Dzięki konkursowi stypendialnemu ambitni młodzi ludzie mogą osiągać swoje cele, pokonując bariery finansowe.

O tym, komu zostanie przyznane nawet do 5.000 złotych decyduje otwarte głosowanie.

„Stypendium z Wyboru to pierwszy na polskim rynku program stypendialny o tak sformatowanych kryteriach. Przyznanie środków nie zależy od wyników w nauce czy sytuacji materialnej uczestników Decydują - ich kreatywność, ambicja i determinacja w dążeniu do rozwoju zawodowego oraz liczba i wysokość głosów w otwartym głosowaniu internautów. Student/absolwent zgłaszający się do programu sam określa, ile pieniędzy potrzebuje i na jaki cel chce je przeznaczyć. Może to być na przykład nowy komputer, instrument muzyczny, bilet na studencką wymianę zagraniczną, kurs językowy, warsztaty albo czesne na wymarzonej uczelni” - mówi Katarzyna
Godlewska, Prezes Fundacji Absolvent.pl.

JAK APLIKOWAĆ?

Aby wziąć udział w Stypendium z Wyboru, należy dokonać aplikacji na stronie internetowej www.stypendiumzwyboru.pl.

Praca aplikacyjna to swego rodzaju list motywacyjny, w którym w jak najciekawszy sposób uczestnik powinien umotywować, dlaczego to właśnie on zasługuje na stypendium. Konieczne jest także określenie, o jaką kwotę chce się ubiegać (od 1.000 zł do 5.000 zł) oraz na jaki cel chciałby ją przeznaczyć.
Może mieć formę filmiku, eseju, wideo prezentacji, prezentacji czy montażu zdjęć. Im bardziej atrakcyjna forma zaprezentowania się, tym więcej głosów można uzyskać!

Stypendium z Wyboru składa się z fazy aplikacji, która potrwa do 24.04.2011 r. oraz fazy głosowania - od 30.04.2011 r. do 05.06.2011 r.

Głosowanie odbywa się poprzez portal www.stypendiumzwyboru.pl i jest całkowicie otwarte. Każdy może zagłosować na kandydata, którego idea / pomysł są najbardziej przekonywujące. Osoba głosująca przyznaje konkretnemu uczestnikowi punkty od 1 do 5. Stypendium otrzymają te osoby, które zdobędą największą i najwyższą liczbę głosów.

Spełnianie marzeń jest możliwe dzięki dotacjom Mecenasów. Są to firmy, które wierzą w potencjał młodych ludzi, wspierają ich dążenia do doskonalenia swoich umiejętności i zdobywania nowych kompetencji. Dotychczas naszą akcję wsparły następujące organizacje i firmy m.in.: Polska Rada Biznesu, MDDP, Provimi, MediaCap oraz jPalio.

Dotacje zbierane są do wspólnej, ciągle rosnącej puli. Im więcej pieniędzy się w niej znajdzie, tym więcej najlepszych osób zostanie nagrodzonych.


Stypendium z Wyboru zwiększa szansę aplikanta na rynku pracy, a jednocześnie stwarza możliwość pozyskania funduszy na realizację marzeń.

Co piąty bezrobotny to student lub osoba zaraz po studiach. Grupa ta jest szczególnie zagrożona bezrobociem, na co wskazuje m.in. Raport Międzynarodowej Organizacji Pracy i Międzynarodowego Instytutu Studiów Społecznych, opublikowany 14 lipca 2010. Ponadto czas pomiędzy ukończeniem studiów a rozpoczęciem pracy w Polsce wynosi średnio 2 lata i jest ośmiokrotnie dłuższy niż w Unii Europejskiej.

„W krajach zachodnich rynek tzw. "graduate recruitment" jest rynkiem rozwiniętym i dużym. Dla wielu pracodawców nabór studentów i absolwentów ma charakter systemowy i stanowi element strategii. Pracodawcy aktywnie promują się zarówno na uczelniach jak i na targach pracy a także wdrażają programy stażowe. W Polsce tylko największe firmy realizują programy - zaprojektowane tak, by młodzi ludzie wchodząc do firmy mieli do wykonania konkretne zadania, byli wspierani
i wdrażani do pracy przez opiekuna. Niestety w większości firm studenci stanowią „tanią siłę roboczą”, są wykorzystywani do prostych prac biurowych, nikt nie dba o ich ukierunkowany rozwój zawodowy, odpowiednie wdrożenie w życie firmy. Planowanie ścieżek kariery ciągle jeszcze pozostaje w sferze deklaracji a nie faktów” - Agnieszka Majsterek, Kierownik Biura Karier, Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie.

Program Stypendium z Wyboru wychodzi tym problemom naprzeciw. Stara się zbudować most pomiędzy studentami/absolwentami a potencjalnymi pracodawcami. Brak doświadczenia absolwent może zrekompensować kreatywnością, pracowitością i determinacją w dążeniu do rozwoju zawodowego. Pracodawca ma zaś możliwość dostrzeżenia w absolwencie talentów, na których mu zależy.

Źródło: Informacja prasowa

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!