Mają po 50-80 lat, a mówią o sobie "dziewczyny" i "chłopaki". Każdy początek roku akademickiego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku to dla nich święto. Siódmy rok działałalności Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Mają po 50-80 lat, a mówią o sobie "dziewczyny" i "chłopaki". Każdy początek roku akademickiego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku to dla nich święto.


Siódmy rok działałalności Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Olsztynie. Na zjazd stawia się 300 osób. Studenci mają po 50-80 lat, ale werwy mogą im pozazdrościć dużo młodsi. Uśmiechnięci, eleganccy.
- Dziewczyny siadajcie koło mnie! - zaprasza siwiuteńka pani.
- Basiu jak ty ładnie wyglądasz! - komplementuje koleżankę z ławki inna pani.
- A jak tam wnuki? A może na kawkę pójdziemy - zagaduje elegancką studentkę sędziwy pan.


- A gdzie ja bym tyle ciepła i serdeczności zaznała?! - opowiada Helena Ruchlewicz, emerytka, jedna ze studentek uniwersytetu. - Mieszkałam sama, a człowiek przecież lgnie do ludzi. Byłam nawet w ośrodku kultury na kursie malarstwa, ale studia to co innego.
Tu czują się ważni, jakby ujęto im lat i dodano skrzydeł.
- Wie pani, jak człowiek pójdzie na emeryturę to, albo czuje się odsunięty na boczny tor, albo sam się odsuwa. Nie pracuje, a czasu nie potrafi sobie zorganizować - tłumaczy Kazimierz Rudowski, absolwent nauk społecznych. - A tu masa znajomych i tyle zajęć ciekawych.
Wielu realizuje ambicje, których spełnienie wcześniej pokrzyżował los.
- Nasze pokolenie nie miało tak łatwo ze studiami. Najpierw wojna, potem za mąż i dzieci... Naukę skończyłam na liceum ogólnokształcącym. A przed świętym Piotrem jeszcze chcę wiedzą zabłysnąć! - śmieje się Maria Wyremba z Olsztyna, studetka uniwersytetu.


Studiują nawet ci, którzy skończyli wyższe uczelnie, byli nauczycielami lub wykładowcami akademickimi. Anna Mucha pracowała w olsztyńskiej Akademii Rolniczno-Technicznej, na wydziale ochrony wód. Jak mówi, jej rodzina jest dumna z tego, że ,nie siedzi w domu i nie nudzi się".
- A w tym wieku proszę pani człowiek bardziej docenia wiedzę niż młody - zaznacza Anna Mucha. - Bo my uczyć się chcemy, a młody musi. Wie, że bez tego nie dostanie pracy, albo dlatego studiuje, że rodzice mu każą. A my nie musimy! I tak miło było posłuchać profesora, który mówił, że lubi u nas wykłady, bo wpatrzeni jesteśmy w niego, jak w wyrocznię i wszyscy zapisujemy co mówi.


Nie mają jednak złudzeń, że w jesieni życia staną się Einsteinami. - W naszym wieku nauka wolniej idzie do głowy, ale mnie o magisterium nie chodzi. Ważne, że nie mózg pracuje - uśmiecha się Helena Ruchlewicz.
- Nie chcemy dyplomów. Marzymy, żeby być wiecznymi studentami, bo dla nas to nie oznacza nic złego, wręcz przeciwnie: ludzi wiecznie poszukujących - dodaje Maria Kalinowska, wiceprezes uniwersytetu. - Tworzymy ciekawą wspólnotę ludzi starszych, otwartych na wiedzę i świat.
Lubią swoje towarzystwo, lubią dyskusje i popołudnia przy herbatce i kawie.


Miesięcznie płacą po 3 zł za zajęcia. Mają wykłady np. z psychologii, socjologii, nauk politycznych, ale też zajęcia z gimnastyki, wycieczki. Stworzono kluby dyskusyjne, wprowadzono nawet lektoraty języków obcych: angielskiego, niemieckiego i francuskiego.
Pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego uczą za darmo. Na zajęcia przyjeżdża też na przykład ksiądz infułat Julian Żołnierkiewicz. - Cudowni ludzie, cudowni - powtarza.
A studenci cieszą się jak dzieci, że do tego nauka jest bezstresowa. - Nie ma ocen, ani egzaminów - wylicza Kazimierz Rudowski. - Idę na te zajęcia, które mnie interesują. A mnie interesuje socjologia, psychologia i polityka, bo w życiu trzeba być na bieżąco! Siódmy rok chodzę tu na studia. A będę chodził do końca życia i jeden dzień!

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!