Źródło: Informacja prasowa

Źródło: Informacja prasowa

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Już od 8 sierpnia będzie można poznać tajniki najstarszej techniki graficznej, jaką jest drzeworyt. I to pod okiem fachowca najwyższej klasy – Elbląg ponownie odwiedzi Marie-Luise Salden, która z powodzeniem prowadziła już warsztaty w Galerii EL. W tym roku zajęcia będą odbywały się w dwóch blokach: od 8 do 10 oraz od 12 do 14 sierpnia.

Drzeworyt jest znany już 8 w. n.e. Początkowo rozwijał się głównie na Dalekim Wschodzie: w Korei, Japonii i Chinach. Do Europy dotarł w XIV w. po upowszechnieniu umiejętności wytwarzania papieru, a najstarsze zachowane drzeworyty pochodzą z około 1400 roku z terenu Francji i Niemiec. Były to wykonywane w opactwach pojedyncze obrazki ze scenami religijnymi. W pierwszej połowy XV wieku technika drzeworytnicza znalazła zastosowanie w wydawaniu książek. Powstała tzw. książka blokowa, w której całe stronice (zawierające jednocześnie tekst i ilustracje) były wycinane i odbijane z jednej deski (klocka). Książki blokowe są niezwykle rzadkie i cenne (zachowało się jedynie około 100 egzemplarzy). Od poł. XVI w. drzeworyt rozwijał się również w Polsce. Drzeworyt powszechnie wykorzystywano do ilustrowania książek, których ilość narastała w związku z rozwojem drukarstwa. W okresie tym techniką drzeworytu ilustrowano książki religijne, przyrodnicze, geograficzne, opowiadania moralizatorskie i historyczne, kalendarze, wzorniki ornamentów, portrety, widoki miast, karty do gry, kopiowano obrazy, wykonywano druki ulotne o charakterze religijnym, politycznym, satyrycznym itp. Formą drukarską jest tu drewniana płyta wycięta wzdłużnie z pnia. Płytę opracowuje się ostrymi dłutami i nożami w ten sposób, że powstają w niej zagłębienia, które nie mają drukować. Rysunek wystaje ponad pozostałą masę drewna i po nałożeniu farby tworzy element drukujący.

Marie-Luise Salden urodziła się w roku 1939 w Elblągu. Tutaj także, w ówczesnym kościele Najświętszej Marii Panny (obecnej Galerii EL), została ochrzczona. Jest artystką oraz pedagogiem. Studia artystyczne odbyła w Flensburgu, Hamburgu, Kiel i Paryżu. Od 1990 w Käthe-Kollwitz-Museum w Kolonii prowadzi praktyczne kursy muzealne. Jest członkinią Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytniczego XYLON.
W 1997 roku otrzymała stypendium Uniwersytetu Kioto Seika na wydziale drzeworytu i papiernictwa, 1998 r została profesorem rezydentem na Akademii Sztuk Pięknych w Kanazawie. Marie-Luise Salden już dwukrotnie prowadziła w Galerii EL warsztaty artystyczne: w 2008 przy okazji retrospektywnej wystawy artystki „Inspiracje" odbyły się warsztaty drzeworytu, natomiast rok temu poprowadziła ona warsztaty z rysunku węglem i akwareli.

W dniach 8-10 sierpnia (poniedziałek-środa) warsztaty odbędą się w godzinach od 10.00 - 13.00, natomiast w dniach 12-14 sierpnia w godzinach: piątek (16.00 - 19.00) oraz sobota i niedziela (11.00 - 14.00).

Koszt udziału w trzech dniach warsztatowych to 70 złotych.

Zachęcamy do zapisów telefonicznych: 55 232 53 86 oraz mailowych: marta@galeria-el.pl. Zostały ostatnie wolne miejsca.

Źródło: Informacja prasowa

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!