Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władcy przestworzy z wrocławskiego zoo (ZDJĘCIA)

Stanisław Urbaniak - szef sekcji ptaków w zoo
Orzeł od wieków był synonimem odwagi, męstwa, dumy i inspiracją dla twórców legend, hymnów czy herbów. Często spotykamy się z pytaniem, jaki ptak jest pierwowzorem naszego godła narodowego. Dziś można z całą pewnością stwierdzić, że jest nim bielik. I tu pojawia się pewien kłopot.

ATRAKCJE WROCŁAWSKIEGO ZOO - sprawdź, dlaczego warto się tam wybrać

Według nazewnictwa zoologicznego bielik nie jest orłem, tylko orłanem. Ptaki te należą do innych rodzin i różnią się wieloma cechami. Orły mają dolną część nóg całkowicie opierzoną, zaś bieliki tylko do połowy. Tak jak ptak na polskim godle.

Bieliki są mieszkańcami rozległych nizin, obfitujących w rzeki i jeziora oraz porośniętych starodrzewem. Są to tereny, na jakich rodziła się nasza państwowość (legenda o Lechu).

Nazwa grodu Gniezno bez wątpienia pochodzi od olbrzymiego gniazda, które budują te ptaki. Gniazdo osiąga wysokość 150 cm, a jego waga może przekraczać jedną tonę. Jako podstawy wymaga starego i mocnego drzewa.

Orły przednie występują natomiast na wyżynach i w górach, budując gniazda często wśród skał. U obu tych latających drapieżników występuje ciekawa prawidłowość: samice są większe od samców. Polują więc na inną zdobycz, co pozwala ograniczyć terytorium łowieckie dzięki zmniejszeniu konkurencji.

Adoptuj z nami zebrę z wrocławskiego zoo!

Bieliki zaliczają się do największych europejskich ptaków drapieżnych. Większe są tylko sępy i orłosępy. Samice osiągają masę od 4 do 7 kg, zaś rozpiętość ich skrzydeł sięga 250 cm. Samce ważą od 3 do 5 kg i mają rozpiętość skrzydeł powyżej dwóch metrów. Młode ptaki są ciemnobrązowe. Z wiekiem jaśnieją, osiągając dorosłą szatę w wieku 5 lub 6 lat.

Europejską populację szacuje się na ok. 3,5 tysięcy par lęgowych. Na Polskę przypada z tego około 500. Te majestatyczne zwierzęta wychowują przeważnie jedno, a czasem dwa młode. Wylęga się ono po 38 dniach wysiadywania i pozostaje w gnieździe przez kolejne 70 dni. Przez następne 40 dni przebywa jeszcze w pobliżu gniazda, gdzie jest dokarmiane przez rodziców. Dojrzewa dopiero w wieku 7-8 lat. Tworzy przy tym pary na całe życie. Rewir polowań wynosi około 5 km wokół gniazda. Głównym pożywieniem bielika są ryby, ptactwo wodne i padlina dużych ssaków.

W naszym zoo mamy parę bielików i parę bielików olbrzymich, zwanych też orłanami. Są one dalekowschodnimi kuzynami naszego "orła białego".

Zobacz też:
Niedźwiedzie z wrocławskiego zoo wróciły do Zamościa (ZDJĘCIA)
Amazońska groza w ogrodzie zoologicznym (ZDJĘCIA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto