Uzyskanie uznawanych na całym świecie certyfikatów to duży wydatek. ostateczna cena zależy od wielkości firmy i stopnia skomplikowania jej struktury organizacyjnej.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Uzyskanie uznawanych na całym świecie certyfikatów to duży wydatek. ostateczna cena zależy od wielkości firmy i stopnia skomplikowania jej struktury organizacyjnej. Prawdziwym ciężarem proces wprowadzenia norm staje się jednak dla małych przedsiębiorstw. Właśnie do nich skierowana jest jednak zdecydowana większość środków pomocowych, które pochodzą z programów Unii Europejskiej.


Mimo iż Polska wstąpiła do Unii 1 maja tego roku polskie firmy jeszcze do końca 2006 roku korzystać mogą z dostępnych w poprzednich latach funduszy przedakcesyjnych. Najbardziej znanymi programami są SAPARD, ISPA oraz największy i najbardziej znany Phare. O wsparcie z tych funduszy ubiegać się mogą małe i średnie firmy, które mają siedzibę na terenie Polski, posiadające płynność finansową, doświadczenia w zarządzaniu przedsięwzięciami podobnej wielkości. Przedsiębiorca jest bezpośrednio odpowiedzialny za przygotowanie i wdrożenie projektu.

Jako członkowie Unii Europejskiej polscy przedsiębiorcy mogą jednak korzystać z niedostępnych wcześniej funduszy strukturalnych. Polska jest jednym z największych krajów, które mogą korzystać z pieniędzy na ,Wspomaganie rozwoju i dostosowania strukturalnego regionów opóźnionych w rozwoju".
Gdzie są pieniądze dla polskich przedsiębiorców? Okazuje się, że aż w siedmiu programach operacyjnych. Są to:

 • SPO Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw
 • SPO Rozwój zasobów Ludzkich
 • SPO Transport
 • SPO restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich
 • SPO Rybołówstwo i przetwórstwo ryb
 • O Pomoc techniczna
 • Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju regionalnego


  Ze wszystkich tych programów można realizować różnego typu usługi doradcze, inwestycje i szkolenia. Pieniądze przeznaczone są dla małych, średnich, ale również dużych przedsiębiorstw. warunek jest jeden: działalność gospodarcza musi być zarejestrowana w Polsce. Dokumenty i szczegółowe informacje dostępne są w Ministerstwie Gospodarki i Pracy, ale również w kilku instytucjach działających na terenie województwa śląskiego, na przykład Izbie Rzemieślniczej.

 • Czytaj także

   Komentarze (0)

   Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

   Zaloguj się / Zarejestruj się!

   Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!