Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W wieku 70 lat zmarł dzisiaj o godz. 7:45 biskup Andrzej Śliwiński - pierwszy ordynariusz elbląski.

Biskup Andrzej Józef Śliwiński urodził się 6 stycznia 1939 r. w Werblini koło Pucka. Święcenia kapłańskie przyjął 17 grudnia 1961 z rąk ordynariusza chełmińskiego biskupa Kazimierza Józefa Kowalskiego.

W latach 1962-1964 był wikariuszem parafii Świętego Józefa w Wygodzie Łączyńskiej w powiecie kartuskim. Potem studiował na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W Pelplińskim seminarium duchownym wykładał teologię fundamentalną, religiologię i teologię dogmatyczną. Od 1970 r. był kanclerzem Kurii Diecezjalnej Chełmińskiej.

9 maja 1986 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji chełmińskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Arindela. Sakrę biskupią otrzymał 15 czerwca 1986 w w Pelplinie z rąk prymasa Polski kard. Józefa Glempa.

Jako hasło swojej biskupiej posługi obrał słowa „Illum oportet crescere" (Trzeba, aby On wzrastał). 25 marca 1992 r. został biskupem nowo utworzonej diecezji elbląskiej.
Powołał do istnienia wiele innych instytucji duszpasterskich, m.in. diecezjalną Caritas, Diecezjalne Centrum Duszpasterskie, Dom Formacyjny Świętego Wojciecha w Mikoszewie, Dom Formacyjny Rodzin w Elblągu.

2 sierpnia 2003 roku złożył na ręce papieża Jana Pawła II rezygnację z funkcji biskupa diecezjalnego.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 13 września o godz. 15 mszą świętą. Pogrzeb zaplanowano na poniedziałek, 14 września. O godz. 12 odbędzie się msza pogrzebowa i złożenie ciała biskupa w krypcie Elbląskiej Katedry.

Czytaj także

    Komentarze (1)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!