Zmiana czasu z letniego na zimowy. W nocy z soboty na niedzielę, 25 października, czas nas zmiana czasu z letniego na zimowy. Wtedy musimy przestawić zegarek o godzinę do tyłu.

Zmiana czasu na zimowy 2015. Kiedy przestawiamy zegarki?!W nocy, z soboty 24 października na niedzielę, 25 października, nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Oznacza to, że trzeba będzie przestawić zegarki z godz. 3 na 2, a co za tym idzie - będziemy mogli pospać o godzinę dłużej! Dodatkowa godzina snu sprawia, że chętniej zmieniamy czas z letniego na zimowy niż na odwrót.

Dlaczego zmiana czasu następuje zawsze w weekend? Wynika to głównie z tego, że nie wszyscy pamiętają o przestawieniu zegarów, a i nie wszystkie sprzęty automatycznie zmieniają czas, choć takich jest coraz więcej. Aby uniknąć masowych spóźnień do pracy czy szkoły, przyjęło się, że o godzinę dłużej będziemy spać z soboty na niedzielę.

W naszym kraju zmiany czasu regulowane są przez rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016 (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 33). Skąd w ogóle wzięła się konieczność zmieniania czasu? Czas letni umożliwia lepsze wykorzystanie światła słonecznego - po przestawieniu wskazówek zegara zachód słońca następuje później. Wynika to z tego, że latem czas lokalny przesuwany jest o godzinę do przodu w stosunku do czasu geograficznego.

Zimą tendencja jest odwrotna. Czas zimowy to czas lokalny okresu jesienno-zimowego. Dzięki przestawieniu zegarków o godzinę do tyłu, zrównuje się on z czasem geograficznym.

W Unii Europejskiej zmiana czasu z zimowego na letni następuje w ostatnią niedzielę marca o godz. 1 czasu uniwersalnego, natomiast zmiana czasu z letniego na zimowy w ostatnią niedzielę października o tej samej godzinie, ale tym razem przesuwamy wskazówki do tyłu.

Po raz pierwszy zmianę czasu zastosowali Niemcy podczas I wojny światowej. W Polsce dopiero od 1977 roku zaczęto stosować tę zasadę regularnie. Wcześniej przestawiano zegarki okresowo. Najpierw w czasie dwudziestolecia międzywojennego, następnie podczas okupacji, a później w latach 1946-1949 i 1957-1964.

Pamiętajcie więc: w nocy 24/25 października przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu!

Obejrzyj też:

Źródło: Agencja TVN/x-news

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!