Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żylaki - problem nie tylko estetyczny

[email protected]
Obrzęki nóg są jednym z typowych objawów niewydolności żylnej, ich pojawienie się winno skłaniać do wzmożonej czujności i stosowania działań profilaktycznych.

Obrzęki nóg są
jednym z typowych objawów niewydolności żylnej, ich
pojawienie się winno skłaniać do wzmożonej czujności
i stosowania działań profilaktycznych.

Na podstawie badań szacuje się, że obecnie w krajach zachodnich około 50% kobiet i 45% mężczyzn ma poszerzone żyłki, czyli predyspozycje do przewlekłej niewydolności żylnej, a około 24% kobiet i 15% mężczyzn ma już widoczne poszerzone, kręte sploty żylne.
Ciekawostką jest, że do niedawna żylaki były rzadkością wśród Japończyków, którzy w codziennym życiu nie używali krzeseł.

Mimo, że przewlekła niewydolność żylna nie grozi śmiercią ani kalectwem, to warto wiedzieć jak ustrzec się tej choroby, której objawy szpecą, i która niesie ze sobą ból i poczucie znacznego dyskomfortu, a której leczenie w późniejszych stadiach jest trudne i kosztowne.
Również dermatolodzy wykazali ostatnio, że również cellulit (,,pomarańczowa skórka’’) jest silnie związany ze zmianami w obrębie naczyń krwionośnych i limfatycznych. Mikroobrzęki naczyń włosowatych powstające w wyniku zastoju w obrębie naczyń krwionośnych i limfatycznych, dają ten niepożądany ze względów estetycznych defekt. Działania w kierunku poprawy mikrokrążenia krwi to jak widać nie tylko profilaktyka niewydolności żylnej, ale także jeden z elementów profilaktyki cellulitu.

Przede wszystkim profilaktyka

Rozwój choroby we wczesnym stadium można zahamować. Jednak zdaniem specjalistów chorób żył (flebologów), zbyt mało interesujemy się ich stanem. Pokutuje fałszywe przekonanie, że ,,pajączki’’ czy małe żylaki to defekt wyłącznie kosmetyczny, a duże związane są przede wszystkim z wiekiem. Bóle i obrzęki nóg nie są kojarzone z pracą żył i tłumaczone bywają zwyczajnym zmęczeniem. Pojawienie się tych objawów winno być sygnałem do zainteresowania się własnymi nogami, być może to nasze żyły potrzebują pomocy. Szczególnie uważne powinny być osoby z genetyczną skłonnością do żylaków, a także te obciążone innymi czynnikami.

Stosując się do pewnych zasad postępowania przy jednoczesnym wsparciu farmakologicznym, którego celem jest wzmocnienie ścian żył, można uniknąć tej tak powszechnej choroby lub w najgorszym przypadku zasadniczo opóźnić jej pojawienie się i istotnie złagodzić objawy.

Jak dbać o nogi?

Przede wszystkim dbać o zachowanie prawidłowej masy ciała. Nie dość, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla nóg, to do tego nadwaga i otyłość przeważnie zniechęcają do ruchu i ćwiczeń. Dlatego należy zadbać o odpowiednią dietę (obniżającą wagę ciała i bogatą w witaminy C i P, które uszczelniają ściany żył. Wysoką zawartość tych witamin mają owoce np. papryka, morele, wiśnie) i zapewnić organizmowi dużą dawkę ruchu. Systematyczne ćwiczenia, spacery to działania pobudzające krążenie poprzez mobilizację mięśni do intensywnej pracy. Nawet podczas stania i siedzenia zalecane są ruchy stóp wzmagające przepływ żylny.
Dla osób prowadzących siedzący tryb życia wskazane jest przejście kilkudziesięciu metrów lub 2-3 pięter, albo wykonanie dwa razy na godzinę kilku energicznych ruchów, co spowoduje uruchomienie ,,pompy mięśniowej’’.
Wskazane jest jak najczęstsze układanie nóg możliwie wysoko. Specjaliści chorób żył zalecają wręcz spanie na łóżku w takiej pozycji, by nogi były ułożone wyżej od reszty ciała np. poprzez podłożenie poduszek lub kilkucentymetrowych klocków.

Osoby o wyraźnych predyspozycjach do niewydolności żylnej winny unikać sauny, długich ekspozycji słonecznych i długich kąpieli w gorącej wodzie. Wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne i sprzyja powstawaniu obrzęków.

Osoby, których nogi puchną, są zmęczone, winny nosić rajstopy uciskowe i stosować żele i maści poprawiające ukrwienie i niwelujące stany zapalne, a także profilaktycznie preparaty doustne wzmacniające ściany żył.

Poznaj swoje żyły!

  • Czy w Twojej najbliższej rodzinie ktoś choruje na choroby żył? tak: 10 nie: 0
  • Czy często nosisz buty na wysokim obcasie? tak: 5
    nie: 0
  • Czy wykonujesz pracę w długotrwałej pozycji siedzącej lub stojącej? tak: 10 nie: 0
  • Czy masz nadwagę? tak: 10 nie: 0
  • Czy często czujesz, że Twoje nogi są ,,ciężkie’’, zmęczone? tak: 10 nie: 0
  • Czy często Twoje nogą bolą i są opuchnięte? tak: 15 nie: 0
  • Czy w okresie lata Twoje nogi łatwo się męczą, a wieczorem są opuchnięte? tak: 10 nie: 0
  • Czy dolegliwości zmniejszają się po ułożeniu nóg w pozycji podniesionej? tak: 10 nie: 0
  • Czy na Twoich nogach pojawiły się siateczkowate żylaki tzw. pajączki żylne? tak: 10 nie: 0
  • Czy skóra w okolicy kostek nóg oraz na łydkach jest sucha i łuszcząca się? tak: 5
    nie: 0
  • Czy masz żylaki nóg? tak: 20 nie: 0
  • Czy miałaś już kiedyś zapalenie żył? tak: 10 nie: 0

Wynik:
0 punktów: Gratulacje! Żyły są zdrowe i funkcjonują bez zarzutu.

5-20 punktów: Układ żylny funkcjonuje prawie bez zarzutu. Radzimy jednak przestrzegać ogólnych zaleceń: spożywać zdrową, bogatą w błonnik żywność, prowadzić aktywny tryb życia, zredukować ewentualną nadwagę, uprawiać gimnastykę.

21 – 40 punktów: Układ żylny jest wyraźnie zagrożony, a jego wydolność upośledzona. Musisz działać wyjątkowo konsekwentnie. Zastosuj zalecenia ogólne jw.

41 punktów i więcej: Twój układ żylny wymaga leczenia! Powinnaś jak najszybciej zgłosić się na badania do lekarza rodzinnego.

UWAGA CZYTELNICY
Jeśli w przeprowadzonym teście osiągnęliście wynik powyżej 5 punktów możecie wziąć udział w losowaniu 10 przyrządów
do masażu stóp. Wystarczy przysłać kartkę z hasłem ,,Venoruton’’ na adres: Prasa Poznańska, ,,Cała Ty’’, 60 – 782 Poznań,
ul. Grunwaldzka 19.
Na kartki czekamy do 10 sierpnia br.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto